Mimari ve render 3D modelleme için 25.000 TL'ye sistem önerisi

• Konuyu başlatan Gnev
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 1B
Bütçe
25000 TL

Gnev

Hectopat
Son düzenleme:
Yakın zamanda ben de 30K civarı bütçeyle sistem toplayacağım ama yarın çıkacak olan kararı bekliyorum belki olur da indirim olur bir umut.

O yüzden biraz beklemenizi tavsiye edebilirim.

Kuracağı herhangi bir bilgisayar bu laptoptan daha iyi olacaktır. Ben asla bu linkteki ürünü önermem, mobilite şart değilse.

Render için cuda lazım. Sahneyi de daha kompleks yapmak için vram. Aradaki dengeye göre, yapacağınız işe göre ekran kartına karar verebilirsiniz. Fakat quadro diye eski nesil kartlara ve özellikle laptoplara bu kadar para gömmeyin. İllaki laptop alacaksanız apple m1 chiplerine bir bakın, program native olarak destekliyor mu vs diye. Destekliyorsa vs fp olarak m1'ler laptop konusunda daha iyiler. Linkteki üründe işlemci hızı 1.1ghz, vram ise 2 gb. Alacağınız 3060, 1080 vs bile daha iyi olacaktır.

Son düzenleme:
Kuracağı herhangi bir bilgisayar bu laptoptan daha iyi olacaktır. Ben asla bu linkteki ürünü önermem, mobilite şart değilse.

Render için CUDA lazım. Sahneyi de daha kompleks yapmak için VRAM. Aradaki dengeye göre, yapacağınız işe göre ekran kartına karar verebilirsiniz. Fakat Quadro diye eski nesil kartlara ve özellikle laptoplara bu kadar para gömmeyin. İllaki laptop alacaksanız Apple M1 chiplerine bir bakın, program native olarak destekliyor mu vs diye. Destekliyorsa vs fp olarak m1'ler laptop konusunda daha iyiler. Linkteki üründe işlemci hızı 1.1GHz, VRAM ise 2 GB. Alacağınız 3060, 1080 vs bile daha iyi olacaktır.

Anladım teşekkür ederim,

1666869482419.png

Şöyle bir sistem düşünüyorum fikriniz ne olur acaba? Ryzen 5700x de ola bilir işlemci tarafın da ama çok kararsız kaldım.

Anladım teşekkür ederim,

Eki Görüntüle 1554981

Şöyle bir sistem düşünüyorum fikriniz ne olur acaba? Ryzen 5700x de ola bilir işlemci tarafın da ama çok kararsız kaldım.
Bana iyi gibi geldi(marka özelinde sorunlar varsa bilemiyorum), ssd markasını bilmiyorum sadece. Başka bir şey ya da ileride güncellemek şartıyla alırdım ben olsam.

Aslında burada tercihi sizin yapmanız daha doğru. Çünkü programlara bağlı tamamen parçalar. Arnold kullanacaksanız cpu bazlı bir render programı o sebeple cpuya önem vermeniz gerekiyor, corona keza cpu bazlı. Octane, redshift gpu bazlı.Ya da Blender Cycle, Vray hibrit bir render programı. Gibi gibi. Tabi cpu ya da gpu destekleri ayrıca geldiyse bilmiyorum. Mimari modellemede hangi programlar kullanılıyor onu belirleyip cpuya mı gpuya mı yatırım yapmanız daha iyi ona bakın. Ama mevcut sistem genel olarak dengeli geldi bana. Dediğim gibi gpu lazımsa size sadece işlemciden kısıp gpuyu yükseltebilirsiniz ya da tam tersi. Ya da işte gpu sadece monitörleri sürsün gibi durum varsa ram ve işlemci yükseltilebilir ama ben olsam mevcut halini korurdum açıkçası. Yani düşünün 1080ti hala geçerli bir ekran kartı ve 3060 ile denk bir kart. 3060 elbette daha iyi ama rt corelar sayesinde. Tabi bu yorumları mimari alanla hiç alakası olmayan birisi olarak söylüyorum hocam. Ben aslında önerilen laptop için bir şeyler yazmak istemiştim bu arada, piyasayı çok bilmiyorum.

Geri
Yukarı