Mimari ve render 3D modelleme için 25.000 TL'ye sistem önerisi

• Konuyu başlatan Gnev
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 1B
Bütçe
25000 TL
Kuracağı herhangi bir bilgisayar bu laptoptan daha iyi olacaktır. Ben asla bu linkteki ürünü önermem, mobilite şart değilse.

Render için cuda lazım. Sahneyi de daha kompleks yapmak için vram. Aradaki dengeye göre, yapacağınız işe göre ekran kartına karar verebilirsiniz. Fakat quadro diye eski nesil kartlara ve özellikle laptoplara bu kadar para gömmeyin. İllaki laptop alacaksanız apple m1 chiplerine bir bakın, program native olarak destekliyor mu vs diye. Destekliyorsa vs fp olarak m1'ler laptop konusunda daha iyiler. Linkteki üründe işlemci hızı 1.1ghz, vram ise 2 gb. Alacağınız 3060, 1080 vs bile daha iyi olacaktır.
Bu tür işlerde mobilite önemli oluyor bu yüzden taşınabilir cihaz attım dostum. Sanırım bilmiyorsun ama bazı önemli çizim programları sadedce quadro ekran kartlarını kullanabiliyor. Yani bunlar işe yaramaz sistemler olur ki masaüstü bir iş istasyonu lazım olsa da bu attıığın parçalar verimsiz. Sektörde çalışanlar iyi bilir. Quadro ekran kartı harici kart almayın kesinlikle, bunlar oyun için quadro iş için.

Buyrun bunlar asıl işinize yarayacak yarı yolda bırakmıyıcak iş istasyonları farkı linke tıklar tıklamaz anlıyıcaksınız zaten.

Son düzenleme:
Bu tür işlerde mobilite önemli oluyor bu yüzden taşınabilir cihaz attım dostum. Sanırım bilmiyorsun ama bazı önemli çizim programları sadedce quadro ekran kartlarını kullanabiliyor. Yani bunlar işe yaramaz sistemler olur ki masaüstü bir iş istasyonu lazım olsa da bu attıığın parçalar verimsiz. Sektörde çalışanlar iyi bilir. Quadro ekran kartı harici kart almayın kesinlikle, bunlar oyun için quadro iş için.

Buyrun bunlar asıl işinize yarayacak yarı yolda bırakmıyıcak iş istasyonları farkı linke tıklar tıklamaz anlıyıcaksınız zaten.
Siz oyun oynuyorsunuz diye oyun kartı olmuyorlar. Quadro gerektiği yerde olsa olsa(ki ilk defa duyuyorum) driver sorunu vardır, onu da nvidia geforce kartlara studio driver desteğiyle çözüyor. Öyle bir şey varsa programın hatasıdır. Başka program kullanırım. Archviz işini blender ile bile yaparsın. Kaldı ki arkadaş bunu da belirtirdi bence zaten. Gün sonunda programlara göre donanım dizmek gerektiğine geliyor iş istasyonu konusunda. Fakat rt core gerçeği bile rtx 3060'ı seçmesine yeter(quadro rtx serisi de var ama tabi). Sadece vrami fazla olan kart daha kompleks sahne yaratması için gerekiyor. Hatta amd bile alabilir(destek varsa tabi, blender hip diye bir şeyle desteğini açıkladı mesela ama nvidia şart tabi cuda ve rt corelar kadar başarılı değil amd) ama cuda desteği önemli. Bu ikisi ve render süresi biraz daha azalsın isteniyorsa cuda core sayısı dışında bakması gereken bir şey yok. Vrami fazla olacak cudası fazla olacak yeterli. Oyun kartı diyecekseniz amd gpulara demeniz lazım, geforce rtx serisine değil. geforce Rtx kullanan profesyoneller, stüdyolar bu kadar fazlayken quadro hiç de gerekmiyor ve geforce rtx'lerin oyundan daha fazlasını sunduğu aşikar.

Edit: Ha quadro şöyle olur, sınırsız paranız vardır ve a6000, rtx 8000 alırsınız evet 3090 ti hatta 4090'dan daha iyi tercih olur. Fakat hem halihazırda çıkış fiyatları yüksek hem de quadro Türkiye'ye resmi olarak tedarik edilmiyor, haliyle de fiyatlar iki katı civarı. Ama 48gb vramleriyle vs daha iyiler iş konusunda. Fakat ara modeller için bu pek geçerli olmuyor. 12gb 3060 yerine 4gb t600 öneriyorsunuz siz. Yani gtx 1650'e denk bir kartı 3060'a tercih etmeli diyorsunuz.

Edit2: laptop konusuna gelirsem de iş yine programa bakıyor ama optimize edilmiş metal desteği olan apple m1 programları 3090'a rakip olabiliyor. Windows tabanlı, özellikle de hantal iş laptopları, yerine apple daha iyi olabilir. İş laptoplarının boyutları zaten alayım sırt çantama atayımlık aletler değiller, soğutma konusunda macbook pro ve pc kadar başarılı değiller, prize muhtaçsın vs.

Edit3: Hatta bana göre vram cudadan da önemli. Çünkü öldüm bittim dediğim anda render farm kullanır faturasını da müşteriye gönderirim. Ama iyi bir sahne için rami sömürebildiğim kadar sömürürüm. Ha fakat sürekli render alıp yeni şeyler deneyeceğim gibi bir iş akışı için cuda önemli oluyor çünkü render süresini olabildiğince kısaltması lazım.

Son düzenleme:
Quadro kartarın farkını araştırmanızı öneririm programın hatası demek aşırı saçma donanımsal bariz farklar var 10 liraya aldığınız Geforce kart ile yapamadığınızı 5 liraya aldığınız Quadro kartıyla yapabilirsiniz konu iş, tasarım, modelleme vs. olduğunda. SOLIDWORKS, CATIA gibi dev şirketlerin programları mı hatalı sizce? Bu kartların piyasaya çıkmasının bi sebebi var yanlış bilgilendiriyorsunuz ben bu sektörün içindeyim yıllardım 3b modelleme, tasarım, simülasyon ve analiz gibi işler yapıyorum iş bilgisayarı olarak dediğim gibi bir model almadan önce çoğu şeyi yapamıyordum. Dediğim gibi farklarına bi göz atın.

Quadro kartarın farkını araştırmanızı öneririm programın hatası demek aşırı saçma donanımsal bariz farklar var 10 liraya aldığınız Geforce kart ile yapamadığınızı 5 liraya aldığınız Quadro kartıyla yapabilirsiniz konu iş, tasarım, modelleme vs. olduğunda. SOLIDWORKS, CATIA gibi dev şirketlerin programları mı hatalı sizce? Bu kartların piyasaya çıkmasının bi sebebi var yanlış bilgilendiriyorsunuz ben bu sektörün içindeyim yıllardım 3b modelleme, tasarım, simülasyon ve analiz gibi işler yapıyorum iş bilgisayarı olarak dediğim gibi bir model almadan önce çoğu şeyi yapamıyordum. Dediğim gibi farklarına bi göz atın.
Hocam ilk olarak quadrolar kötü demiyorum. Money talks durumu var. Ben demiyorum ki quadrolar kötüdür. Ama paylaştığınız iş istasyonlarındakiler 3060'a tercih edilmemeli. Fakat 3060 yerine quadro serisinden bir şey önerilecekse bu performans bakımından denk olabilecek a2000/a2000 12gb olabilir. Ki aralarında 4 ve 10 bin tl'lik bir fiyat farkı var şöyle bir bakınca. Ve dediğim gibi quadroları satan zaten 1-2 yer var ülkede. Tercih elbette arkadaşın, ben sadece 3060 oyun kartıymış gideyim t600 vs alayım demesinin yanlış olduğunu söylüyorum. Quadro bir çözüm istiyorsa geforce 3000 serisine denk gelebilecek kartlar mevcut, onlara yönelmesi daha uygun olur.

Ayrıca program konusunda şunu söyleyeyim vallahi bu kadar fazla geforce tercihi de varken hala quadro dayatması yapıyorlarsa kendileri müşteri kaybedeceklerdir, insanlar alternatiflere yönelecektir. Hatadan kastım buydu. Ayrıca Autodesk'in ve Maxon'un Türkiye'deki fiyat politikası Blender gibi alternatiflere itiyor. Hatta Dünya'da da küçük ve orta stüdyolar blender kullanılmaya başlandı. Ayrıca solidworks'ün hedef kitlesi bu arkadaş ya da ben vs miyim? Solidworks lisans ücretleri nedir diye bakınca ciddi rakamlar gerekiyormuş. 4 bin dolar da gördüm 18 bin dolar da, özel teklifler sunuluyormuş. İş için ne öğrenci lisansı kullanabilir ne de korsanlarını. 4 bin dolar(?) lisans yerine donanıma ayırıp ücretsiz ya da daha düşük ücretli cad programı kullanılabilir ayrıca. Lisansı 75 bin tl olacak, istediği bilgisayar da bir o kadar olacaksa ve ben donanıma 30 bin lira ayırıyorsam doğru karar verip vermediğimi tekrar gözden geçiririm açıkçası. Çünkü solidworks'ten tam anlamıyla yararlanamayacağım donanım sorun yaşatacaksa, haliyle lisans ücretinin de bana göre çok da mantıklı bir yatırım olmayacağını düşünüyorum. Çünkü kullanamayacağım onu.

Aslında herhangi bir şey tartışmak istememiştim, kusura bakmayın öncelikle. Arkadaşın bütçesine belirttiğim sebeplerden ötürü quadro uygun değil demek istemiştim. Oyun oynayan herkese geforce 900 artık önerilmediği gibi quadronun eski kartları da önerilmemeli bence iş için. Bu demeye çalıştığım, yoksa imkanınız el veriyorsa elbette quadro kullanın. Sonu yok ki bunun zaten teslası var, amd tarafında raedon prolar var. 30 bin liraya quadro yerine geforce alınması daha iyidir diyorum. Artı olarak da programların ne istediğine bakın diyorum.

Yazıda da 3000 serisine dair bir şeyden bahsedilmemiş ayrıca. 2000 serisi çok da iyi bir seri değildi fakat 3000 serisi ile iş için de tercih edilir kartlar sundu nvidia. Ki yazıda örneklenen p6000 amazonda 25 bin lira ile listelenmiş. Şimdi gddr5x, 3840 cuda, 12 tflops yerine 25 bin liraya 3090 al ve aynı vrami gddr6x, 10 bin küsür cuda, 36 tflops ile kullan diyorum. p6000 elbette 2080'den daha iyi olabilir yoksa.

Ayrıca 1070'ten rx 5600 xt'ye geçtim. Öznel tecrübelerimizi nesnel kabul edeceksek amd nvidia'dan daha iyidir diyebilirim ve meseleyi olmayacak duruma getirebilirim. Ben neden sizin önerdiklerinizin 3060 12gb'ye tercih edilmesinin hata olacağını gayet net şekilde ifade ettiğime inanıyorum. Gerisi arkadaşın vereceği karar.

Son düzenleme:
Hocam ilk olarak quadrolar kötü demiyorum. Money talks durumu var. Ben demiyorum ki quadrolar kötüdür. Ama paylaştığınız iş istasyonlarındakiler 3060'a tercih edilmemeli. Fakat 3060 yerine quadro serisinden bir şey önerilecekse bu performans bakımından denk olabilecek a2000/a2000 12gb olabilir. Ki aralarında 4 ve 10 bin tl'lik bir fiyat farkı var şöyle bir bakınca. Ve dediğim gibi quadroları satan zaten 1-2 yer var ülkede. Tercih elbette arkadaşın, ben sadece 3060 oyun kartıymış gideyim t600 vs alayım demesinin yanlış olduğunu söylüyorum. Quadro bir çözüm istiyorsa geforce 3000 serisine denk gelebilecek kartlar mevcut, onlara yönelmesi daha uygun olur.

Ayrıca program konusunda şunu söyleyeyim vallahi bu kadar fazla geforce tercihi de varken hala quadro dayatması yapıyorlarsa kendileri müşteri kaybedeceklerdir, insanlar alternatiflere yönelecektir. Hatadan kastım buydu. Ayrıca Autodesk'in ve Maxon'un Türkiye'deki fiyat politikası Blender gibi alternatiflere itiyor. Hatta Dünya'da da küçük ve orta stüdyolar blender kullanılmaya başlandı. Ayrıca solidworks'ün hedef kitlesi bu arkadaş ya da ben vs miyim? Solidworks lisans ücretleri nedir diye bakınca ciddi rakamlar gerekiyormuş. 4 bin dolar da gördüm 18 bin dolar da, özel teklifler sunuluyormuş. İş için ne öğrenci lisansı kullanabilir ne de korsanlarını. 4 bin dolar(?) lisans yerine donanıma ayırıp ücretsiz ya da daha düşük ücretli cad programı kullanılabilir ayrıca. Lisansı 75 bin tl olacak, istediği bilgisayar da bir o kadar olacaksa ve ben donanıma 30 bin lira ayırıyorsam doğru karar verip vermediğimi tekrar gözden geçiririm açıkçası. Çünkü solidworks'ten tam anlamıyla yararlanamayacağım donanım sorun yaşatacaksa, haliyle lisans ücretinin de bana göre çok da mantıklı bir yatırım olmayacağını düşünüyorum. Çünkü kullanamayacağım onu.

Aslında herhangi bir şey tartışmak istememiştim, kusura bakmayın öncelikle. Arkadaşın bütçesine belirttiğim sebeplerden ötürü quadro uygun değil demek istemiştim. Oyun oynayan herkese geforce 900 artık önerilmediği gibi quadronun eski kartları da önerilmemeli bence iş için. Bu demeye çalıştığım, yoksa imkanınız el veriyorsa elbette quadro kullanın. Sonu yok ki bunun zaten teslası var, amd tarafında raedon prolar var. 30 bin liraya quadro yerine geforce alınması daha iyidir diyorum. Artı olarak da programların ne istediğine bakın diyorum.

Yazıda da 3000 serisine dair bir şeyden bahsedilmemiş ayrıca. 2000 serisi çok da iyi bir seri değildi fakat 3000 serisi ile iş için de tercih edilir kartlar sundu nvidia. Ki yazıda örneklenen p6000 amazonda 25 bin lira ile listelenmiş. Şimdi gddr5x, 3840 cuda, 12 tflops yerine 25 bin liraya 3090 al ve aynı vrami gddr6x, 10 bin küsür cuda, 36 tflops ile kullan diyorum. p6000 elbette 2080'den daha iyi olabilir yoksa.

Ayrıca 1070'ten rx 5600 xt'ye geçtim. Öznel tecrübelerimizi nesnel kabul edeceksek amd nvidia'dan daha iyidir diyebilirim ve meseleyi olmayacak duruma getirebilirim. Ben neden sizin önerdiklerinizin 3060 12gb'ye tercih edilmesinin hata olacağını gayet net şekilde ifade ettiğime inanıyorum. Gerisi arkadaşın vereceği karar.
Fiyatlar çok yüksek gibi dursa da iş istasyonu alırken internette gördüğün hiçbir fiyat alabiliceğin min fiyat değil kurumsal yerlere bizzat mail ile sorunca neredeyse yarı yarıya fiyat farkı oluyor alacağınız iş istasyonu için aklınızda bulunsun o kadarda ulaşılmaz değil bu kartlar kendi iş bilgisayarımı alırken 65k olarak listelenen cihazı arayıp konuşarak 40k gibi bir fiyata almıştım bu tür şeylerde mutlaka arayın sorun zaten bu cihazlar öyle amazon hepsiburada gibi yerlerden alınmaz.
Program fiyatları gerçekten saçma pahalı korsanı tavsiye etmiyorum ama şöyle de birşey var evinizde kullanığınız şirket olarak göstermediğiniz yerlerde bu program sahibi firmalar size karışmaz hiçbi zaman. İşyerinize polis eşliğinde kaçak program kullanmaktan bir baskın kesin yersiniz ancak evinizde kullanıcaksanız bu mümkün değil bilginiz olsun.

Dostlar, Bu sistem nasıl sizce?
Intel Alder Lake Core i7 12700F 3.6GHz 1700P 25MB BOX (65W) NOVGA 327$+

MSI Pro H610M-B DDR4 1700P DDR4 SES GLAN HDMI/VGA SATA3 USB3.2 mATX 102$+

Kingston Fury 64 GB Kit 3200 DDR4 KF432C16BBAK2/64 242$+

ASUS RTX3060 V2 12 GB GDDR6 192BIT TUF 3xDP/2xHDMI (TUF-RTX3060-O12G-V2-Gaming) 529$+

Samsung 980 1 TB NVMe SSD 3500/3000 (MZ-V8V1T0BW) 100$+

Arctic Liquid Freezer II - 240 A-RGB Intel/AMD İşlemci Destekli PWM Sıvı Soğutucu 111$+

Aerocool Ore Saturn 3 X 12cm FRGB Fan Mid Tower Kasa 53$+

High Power 700W 80+ Bronze 12cm KIRMIZI FAN GUC KAYNAGI (HPE-700BR-A12S) 48$+

23.6 MSI Optix G241VC VA FHD 75Hz 1ms HDMI VGA 185$+

Dark km1050 USB KABLOLU Q KLAVYE MOUSE SET SIYAH 9, 7$+

" 31, 32 k fiyat çıkıyor. Sizce nasıl. "

@Follrex @Estar Abi

Dostlar, Bu sistem nasıl sizce?
Intel Alder Lake Core i7 12700F 3.6GHz 1700P 25MB BOX (65W) NOVGA 327$+

MSI Pro H610M-B DDR4 1700P DDR4 SES GLAN HDMI/VGA SATA3 USB3.2 mATX 102$+

Kingston Fury 64 GB Kit 3200 DDR4 KF432C16BBAK2/64 242$+

ASUS RTX3060 V2 12 GB GDDR6 192BIT TUF 3xDP/2xHDMI (TUF-RTX3060-O12G-V2-Gaming) 529$+

Samsung 980 1 TB NVMe SSD 3500/3000 (MZ-V8V1T0BW) 100$+

Arctic Liquid Freezer II - 240 A-RGB Intel/AMD İşlemci Destekli PWM Sıvı Soğutucu 111$+

Aerocool Ore Saturn 3 X 12cm FRGB Fan Mid Tower Kasa 53$+

High Power 700W 80+ Bronze 12cm KIRMIZI FAN GUC KAYNAGI (HPE-700BR-A12S) 48$+

23.6 MSI Optix G241VC VA FHD 75Hz 1ms HDMI VGA 185$+

Dark km1050 USB KABLOLU Q KLAVYE MOUSE SET SIYAH 9, 7$+

" 31, 32 k fiyat çıkıyor. Sizce nasıl. "

@Follrex @Estar Abi
Bence bütçeye göre ideal bir sistem. İntel işlemci konusunda hiçbir fikrim yok ama diğer parçalar için kendi deneyimime göre gayet iyi diyebilirim. Fakat ben çoğunlukla Blender kullanıyorum. Dediğim gibi programlara özel nokta atışı tercihlerle daha iyi sistem kurabilirsiniz. Güncel olarak ne için ne gerekir çok bilgili değilim. Tamamen atıyorum cpu render almayacaksanız 12 çekirdekli bir işlemci yerine misal daha uygun 5600x düşünür kalan miktarı da monitöre ayırırdım. En azından 27 inchlik bir monitör daha iyi olacaktır 12 çekirdekli işlemciye nazaran, cpu ile çok fazla işim yoksa. Ya da ram kısılabilir belki. Tek düşündüren şey ama şu 24 inchlik bir monitör 2. bir ekranınız vs yoksa çok küçük kalabilir. En fazla 2 adet ölü pikselli 2.el uygun daha geniş bir monitör bile düşünebilirdim ben. Ekran kartı konusundaysa dediğim gibi hızlı gpu renderın mı daha önemli olduğunu yoksa yavaş da olsa ben çok fazla sahnede obje olacak mıya göre tercih edebilirsiniz. Mimari görselleştirme için 2.sinin daha önemli olduğunu tahmin ediyorum(hiçbir bilgim yok, renderlardan anladığım bu sadece) haliyle de vramin 12 gb olması artı puan olacaktır.

Geri
Yukarı