Mimari ve sokak fotoğrafçılığı için 20.000 TL altı kamera önerisi

wintersthoughts

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, bu ay kesin bir kamera alacağım ama ne benim ne de çevremdekilerin yeterince bilgisi olmadığı için yardıma ihtiyacım var.

Öncelikle sokak, mimari, portre fotoğrafçılığı düşünüyorum. Şehir ve bölge planlama okuyorum bu yüzden kent ve mimari fotoğrafçılığıyla daha fazla ilgileniyorum. Rahat taşıma ve kullanışlı olacağı için aynasız kameraları düşünüyorum (gün ışığında çekim yapabilirim ama akşam/gece çıkmayı sevdiğim için ona uygun lens mi almalıyım yoksa editle çözülen bir şey mi emin değilim.). Standart kit almak yerine bu sebeplerden dolayı body ve lens ayrı almayı düşünüyorum.
Yeni başlayacağımı biliyorum ama profesyonel olmasa da orta seviye bir kamera alıp öğrenmek istiyorum. Body, lens linki ya da yol gösterici her türlü fikre açığım. Teşekkür ederim.

[Bütçem: 20000 TL]

Öncelikle en çok ne tür fotoğraf çekeceksiniz ona karar vermelisiniz ve ekipmanlarınızı özellikle objektifleriniz çektiğiniz türe göre farklılık gösterecektir. Örneğin mimari için geniş açılı bir lens aynı zamanda gece çekim yapacağınız için açık diyaframlı bir objektif tercih edilebilir. Makineyi ihtiyaçlarınız doğrultusunda mümkünse en uygun olanını tercih etmenizi tavsiye ederim. Burada bütçenizi objektif ve filtrelere ön plana almak mantıklı olur. Makine seçimi konusunda açıkçası marka model hiç fark etmese de gece ağırlıklı çekim yapacağınız için ISO performansı yüksek makine tercih edilebilir. Açıkçası bu bütçe bandında sıfır FF almak imkansız. İkinci elde ise Sony a7R, A7ii gibi makineler mevcut fakat Sony lensler pahalı olduğu için dönüştürücü alınıp farklı markaların lensleri kullanılabilir. Yeni başlayacağınızı için bence hiç bu topa girmeyin ve crop makine ile yolculuğunuza başlayın.
Objektifleriniz elinizde kalır ve uzun yıllar kullanabilirsiniz fakat makine ihtiyacınıza göre değişiklik gösterebilir ve ileriki zamanda makinenizi yükseltirsiniz. Bu bütçeye aynasız bölümünde alabileceğiniz marka ve modeller;

Sony A6000-6100-6300 (6400 bütçenize çok yakın bu yüzden dahil etmiyorum)
Canon M50 M.2 (R serisi oldukça tuzlu)
FujiFilm XT-3, XT 30, XT 30 İİ
Nikon tüm modelleri bütçenizi aşıyor.
Olympus'da tercih edilebilir M10 MARK 3, M5 mark 2 fakat bu makineler konusunda pek bir bilgim yok. Tek bildiklerim 4/3 sensörlere sahip olsalar da İBİS gibi bir nimetleri vardır.

Şu an aktif olarak Canon kullandığım için Canon lensler üzerinden tavsiye edeceğim. Açıkçası farklı bir marka alsan bile dönüştürücü ile kullanabilirsin.
İleriye dönük olabilmesi için FF uyumlu lenslerden bahsedeceğim.
  • Portre için açık diyaframlı Prime (sabit odaklı) lens öneririm. (minimum35mm) (Tavsiyem 50mm-85mm-135mm) Sigma 35mm 1.4 Art, Samyang 85mm 1.4, Canon 50mm 1.8 STM, Canon 85mm 1.8 daha fazla var fakat liste uzar. :D
  • Sokak fotoğrafçılığı için tavsiyem çok dikkat çekmeyen pancake bir lens olabilir. 35mm ve 50mm veya standart Zoom lens aralığına sahip diyaframı sabit olmak üzere bir objektif yeterli olabilir. Çok fazla dikkat çeken türden büyük ve uzun vs olunca insanlar ürkebiliyor.
  • Mimari için geniş açı ve yine mümkünse açık diyaframlı tavsiye ederim. Canon 16-35mm 2.8L Canon 10-18mm IS (Crop uyumlu olsa da hem uygun fiyatlı hem de optik kalitesi fena değildir), Samyang 24mm 1.4 (1.4 performansı çok iyi olmasa da 2.8 ve sonrası efsane bir kaliteye ulaşmaktadır. Sinematik bir karakteri var optik kalitesi fena değildir eksi yönü ise manuel bir objektiftir. Samyang lensler hakkında videolar bırakacağım), Sigma ART 18-35mm 1.8. Geniş açı olduğu için bozulma olabilir photoshop ile düzeltebilirsin. 35mm almakta bu yüzden mantıklı gelebilir.
  • Ekstra olarak Canon 24-70 2.8 buradaki birçok ihtiyacınızı kendisi karşılayabilir.
Çekeceğinizi türe göre tavsiyeler şekillenebilir. Prime lens + standart odaklı ve sabit diyaframlı bir lens bu ikisi ihtiyaçlarınızı rahatlıkla görebilir. Her alana özel lens tercihi şart değil açıkçası.

Hiç macera aramak istemiyorsan özellikle sıfır alacak isen fujifilm makinelere yönelebilirsin. XT-30 II üzerindeki lens bana kalırsa fena değil 18-55 2.8-4 diyafram açıklığı oldukça yeterli.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Öncelikle en çok ne tür fotoğraf çekeceksiniz ona karar vermelisiniz ve ekipmanlarınızı özellikle objektifleriniz çektiğiniz türe göre farklılık gösterecektir. Örneğin mimari için geniş açılı bir lens aynı zamanda gece çekim yapacağınız için açık diyaframlı bir objektif tercih edilebilir. Makineyi ihtiyaçlarınız doğrultusunda mümkünse en uygun olanını tercih etmenizi tavsiye ederim. Burada bütçenizi objektif ve filtrelere ön plana almak mantıklı olur. Makine seçimi konusunda açıkçası marka model hiç fark etmese de gece ağırlıklı çekim yapacağınız için ISO performansı yüksek makine tercih edilebilir. Açıkçası bu bütçe bandında sıfır ff almak imkansız. İkinci elde ise Sony a7r, a7ii gibi makineler mevcut fakat Sony lensler pahalı olduğu için dönüştürücü alınıp farklı markaların lensleri kullanılabilir. Yeni başlayacağınızı için bence hiç bu topa girmeyin ve crop makine ile yolculuğunuza başlayın.
Objektifleriniz elinizde kalır ve uzun yıllar kullanabilirsiniz fakat makine ihtiyacınıza göre değişiklik gösterebilir ve ileriki zamanda makinenizi yükseltirsiniz. Bu bütçeye aynasız bölümünde alabileceğiniz marka ve modeller;

Sony A6000-6100-6300 (6400 bütçenize çok yakın bu yüzden dahil etmiyorum)
Canon M50 M.2 (r serisi oldukça tuzlu)
Fujifilm XT-3, XT 30, XT 30 II.
Nikon tüm modelleri bütçenizi aşıyor.
Olympus'da tercih edilebilir M10 mark 3, M5 mark 2 fakat bu makineler konusunda pek bir bilgim yok. Tek bildiklerim 4/3 sensörlere sahip olsalar da ibis gibi bir nimetleri vardır.

Şu an aktif olarak Canon kullandığım için Canon lensler üzerinden tavsiye edeceğim. Açıkçası farklı bir marka alsan bile dönüştürücü ile kullanabilirsin.
İleriye dönük olabilmesi için ff uyumlu lenslerden bahsedeceğim.
  • portre için açık diyaframlı Prime (sabit odaklı) lens öneririm. (minimum35mm) (tavsiyem 50mm-85mm-135mm) sigma 35mm 1.4 art, samyang 85mm 1.4, Canon 50mm 1.8 stm, Canon 85mm 1.8 daha fazla var fakat liste uzar. :D
  • sokak fotoğrafçılığı için tavsiyem çok dikkat çekmeyen pancake bir lens olabilir. 35mm ve 50mm veya standart Zoom lens aralığına sahip diyaframı sabit olmak üzere bir objektif yeterli olabilir. Çok fazla dikkat çeken türden büyük ve uzun vs olunca insanlar ürkebiliyor.
  • mimari için geniş açı ve yine mümkünse açık diyaframlı tavsiye ederim. Canon 16-35mm 2.8l Canon 10-18mm ıs (crop uyumlu olsa da hem uygun fiyatlı hem de optik kalitesi fena değildir), samyang 24mm 1.4 (1.4 performansı çok iyi olmasa da 2.8 ve sonrası efsane bir kaliteye ulaşmaktadır. Sinematik bir karakteri var optik kalitesi fena değildir eksi yönü ise manuel bir objektiftir. Samyang lensler hakkında videolar bırakacağım), sigma art 18-35mm 1.8. Geniş açı olduğu için bozulma olabilir Photoshop ile düzeltebilirsin. 35mm almakta bu yüzden mantıklı gelebilir.
  • Ekstra olarak Canon 24-70 2.8 buradaki birçok ihtiyacınızı kendisi karşılayabilir.
Çekeceğinizi türe göre tavsiyeler şekillenebilir. Prime lens + standart odaklı ve sabit diyaframlı bir lens bu ikisi ihtiyaçlarınızı rahatlıkla görebilir. Her alana özel lens tercihi şart değil açıkçası.

Hiç macera aramak istemiyorsan özellikle sıfır alacak isen fujifilm makinelere yönelebilirsin. XT-30 II üzerindeki lens bana kalırsa fena değil 18-55 2.8-4 diyafram açıklığı oldukça yeterli.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Final haftam biter bitmez dediklerinizi araştıracağım ve geri dönüş yapacağım, çok teşekkür ederim. Daha rahat anlaşılması için sevdiğim ve ilham aldığım birkaç fotoğrafçıyı bırakıyorum:
- https://www.instagram.com/kohki/ (mekan ve kent manzarası çekimleri için)
- https://www.instagram.com/_deepsky/ (mekan ve kent manzarası çekimleri için)
- https://www.instagram.com/monaris_/ (sokak fotoğrafçılığı için)

Merhaba, arayışınız halen devam ediyor mu acaba, X-A7 makinemi satıyorum kit lens ve tüm aksesuarları ile birlikte.

Geri
Yukarı