Mimarlar Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Ali Güngör

Genel Yayın Yönetmeni
Yönetici
Yer
İstanbul Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Technopat
Profil Kapağı
1523300036
MSI Mimarlık sistem

FGA Mimarlık ile mimarlar bilgisayar alırken nelere dikkat etmesi gerektiğine ve FGA Mimarlığın seçtiği MSI sisteme yakından baktık. MSI Mimarlar için seçilen sistemin fiyat bilgisi için tıklayın. Mimarlar için Bilgisayar Yüksek seviye bilgisayarların çoğunlukla oyunculara hitap ettiği düşünülse de profesyonel işler yapan mimarlarda yüksek seviye sistemlere ihtiyaç duyabiliyor. Son model bileşenlere sahip bu sistem yüksek […]

Devamı: Mimarlar Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Intel reklamı kokmuş, halbuki karşıda daha iyi işlemciler var. Mimar için DLSS3 ne alaka onu anlamadım ama her halukarda RTX kart seçilmeli elbette.

Katılıyorum. Soba gibi ısınıp dünyanın wattını çeken i7-i9'lar varken AMD Ryzen serisini tercih ederim. Son nesillerde durum böyle maalesef. Intel fanboyları kusura bakmasın.

Eki Görüntüle 2135783
FGA Mimarlık ile mimarlar bilgisayar alırken nelere dikkat etmesi gerektiğine ve FGA Mimarlığın seçtiği MSI sisteme yakından baktık. MSI Mimarlar için seçilen sistemin fiyat bilgisi için tıklayın. Mimarlar için Bilgisayar Yüksek seviye bilgisayarların çoğunlukla oyunculara hitap ettiği düşünülse de profesyonel işler yapan mimarlarda yüksek seviye sistemlere ihtiyaç duyabiliyor. Son model bileşenlere sahip bu sistem yüksek […]

Devamı: Mimarlar Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Etmeli
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Mimar olarak hiç bilgisayarın özelliklerine dikkat etmiyorum. Hangi bilgisayarı satın alsam, hangi sisteme yatırım yapsam programın keyfine bağlı çalışıyoruz. AutoCad, Revit, Lumion.. hepsi kendi keyfine göre çalışan programlar.

Böyle bir sistem için MSI M450 yerine daha üst seviye bir SSD tercih etseniz daha iyi olmaz mıydı? Mid-tier bir SSD seçimi olmuş. Sırf MSI olsun diye seçildiyse M480 modeli vardı en azından.

Bence de, sordum sanırım, miktara bakarak seçmişler zaten pek bir performans etkisi olmamış farklı SSD'lerin onlar açısından. Elbette bazı uygulamalarda fark olur.

Intel reklamı kokmuş, halbuki karşıda daha iyi işlemciler var. Mimar için DLSS3 ne alaka onu anlamadım ama her halukarda RTX kart seçilmeli elbette.

Intel mi AMD mi diye düşünmüyor bile bu alanda sistem toplayanlar; uzun vadeli bir güven meselesi, AMD çok iyi ama zamanında çok güven kaybetmişti.

Katılıyorum. Soba gibi ısınıp dünyanın wattını çeken i7-i9'lar varken AMD Ryzen serisini tercih ederim. Son nesillerde durum böyle maalesef. Intel fanboyları kusura bakmasın.

Sizin tercihiniz, benim de evde AMD sistemim var, gayet güzel çalışıyor ancak bir üstte dediğim gibi AMD'nin burayı kazanması için yıllara ihtiyacı olabilir.

Mimarlık işleri için kullanılan yazılımlarda Intel işlemciler daha iyi çalışıyor diye duydum.
Kendi tecrübem yok tabii.

RAM uyumluluk konusunda karnesi daha iyi. Sonuç itibariyle bu alanda pek Intel AMD tartışması da dönmüyor aslında, Intel alınıp geçiliyor, bunu değiştirmeye gerek var mı? Tartışılır. İleride biz yine AMD ile de sistem yaparız, aynı yorumları yine bu sefer markaların adı değişik şekilde yine görürüz, AMD reklamı bu, Intel alınır diye yazarlar.

İyi işlemci ile sistem gereksinimleri karşılandıktan sonra önemli olan GPU'nun üst seviye NVIDIA ile CUDA destekli olması, ışın izleme ve yapay zekaya uygun Tensor çekirdekleri olması uzun vadede daha da önemli hale geliyor.

Yine ana konuya dönersek mimaride önemli olan unsurlar markalar değil, teknolojiler. Video altı makalede performans testlerini görebilirsiniz. Mimari yazılımlarla yaptığımız testlerde çok iyi bir sistem olduğunu gördük.

Geri
Yukarı