Minecraft oynarken ekran kartı fanları dönmüyor

ural ulasoglu

Hectopat
Yer
malatya
Daha fazla  
Arkadaşlar yaklaşık 2 hafta önce sistem topladım. Her şey çok güzeldi ama bu sabah ben Minecraft oynarken ekran kartının fanı dönmüyordu ve normale göre cok daha dusuk FPS alıyordum. Thief Simulator gibi yuksek gereksinimli bir oyun actıgımda çalıstı fanlar ama Minecraft oynarken fanlar dönmüyordu ve Minecraft oynadıktan sonra bilgisayarı kapattıgımda ekran kartı sıcaktı. Yardımcı olabilir misiniz lütfen bayağı endişeliyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar yaklaşık 2 hafta önce sistem topladım. Her şey çok güzeldi ama bu sabah ben Minecraft oynarken ekran kartının fanı dönmüyordu ve normale göre cok daha dusuk FPS alıyordum. Thief Simulator gibi yuksek gereksinimli bir oyun actıgımda çalıstı fanlar ama Minecraft oynarken fanlar dönmüyordu ve Minecraft oynadıktan sonra bilgisayarı kapattıgımda ekran kartı sıcaktı. Yardımcı olabilir misiniz lütfen bayağı endişeliyim.
Dostum öncelikle ekran kartın nedir? Birde yeni nesil kartlar 60 dereceye gelmeden fanlarını çalıştırmıyor.

Nedeni ekran kartının belli bir sıcaklığın altında fanları durdurması. Minecraft gibi basit bir oyunda kart yeterince ısınmadıysa fanların dönmemesi normaldir ve bir zararı yoktur.

Dostum yeni nesil ekran kartları 50 veya 60 derecenin altında fan çalıştırmıyor güç tasarrufu ve sessizlik açısından. . Minecraft hafif bir oyun olduğu için ekran kartına yük bindirmez fazla bu sebebten çalışmaz o fanlar. Fakat fps'in düşük olmasının bununla ilgisinin olduğunu sanmam.

Hocam anladığım kadarıyla Minecraftta bir sorun var çünkü ekran kartı kullanımı çok düşük (bu sorun bendede var) o yüzden FPS düşüşüne sebep olabiliyor. Ekran kartı kullanımı düşük olduğu için kartın sıcaklığıda düşük oluyor ve o yüzden çalışmıyor. Genelde fanlar ekran kartı 50-60 dereceye ulaştığında dönmeye başlar.

Minecraft bilgisayarda ekran artına nazaran işlemciyi daha fazla kullanan bir oyundur eğer ekran kartının 60 dereceye kadar fan dönmeme gibi bir özelliği var ise bunu yaşaman gayet doğaldır.
Yani Minecraft ekran kartını çok az kullandığından ekran kartın 60 derecenin altında kalıyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı