Rehber Minecraft Serveo-Ngrok ile sunucu kurma

Whitelist oluşturmayı unutmayın:D
Arkadaşlarımla Ngrok Hunt isimli bir etkinlik yapıyoruz. Basitçe çeşitli Ngrok linklerine girmeyi deniyoruz. Şu zamana kadar 20'yi aşkın sunucuya girdik. Çok güzel yapılar geliyor, çok emek verilmiş yerler geliyor. Herhangi biri erişse yıkmaktan zevk alacağı yapılar geliyor. O yüzden Whitelist açın mutlaka:D
Ngrok Hunt da deneyebilirsin arkadaşlarınla. Tek başına bulması uzun ve sıkıcı oluyor ama 3 kişi devamlı arasa çok hızlı şekilde bulabilirsiniz.

Şimdi, bu sunucuya herhangi biri link yazarak girebilir. Rastgele bile olsa bu oldukça sık denk geliyor. Bu yüzden Whitelist eklemeliyiz, yani hangi oyuncuların girebileceğini seçmeliyiz. Komut satırına whitelist on yazıp Whitelist'i açıyoruz. Ardından sunucuya girmesine izin verdiğimiz her bir oyuncuyu şu şekildeWhitelist'e ekliyoruz. whitelist add (Oyuncu Adı). İstediğiniz herhangi bir komutu bu satırlardan / kullanmadan yazmalısınız. Eğer oyun içinde komut çalıştıracaksanız / kullanmalısınız.
Bu linkten Serveo.exe'yi indirip çalıştırmalısınız lakin Kaspersky hata veriyor, o yüzden Serveo'dan uzak durmanızı öneririm. Ne olur ne olmaz.
Hangi komut satırına "whitelist on" yazıyoruz?
Sunucuyu hangi dosya ile açıyoruz?
Biraz karışık olmuş hocam.

Son düzenleme:
Sunucu tarafında sunucuyu başlattıüınızda önünüze sistem RAM kullanımını grafikle gösteren bir konsol açılacak, oraya yazacaksınız. Eğer oraya op <kullanıcı adınız> yazarsanız kendinize op yetlileri verirsiniz ve bu komutları Minecraft'la sunucuya girdikten sonra /whitelist gibi başında eğik çizgi ile kullanabilirsiniz.
Sunucuyu bat dosyasıyla açıyoruz. Run.bat'tı sanırım bu rehberde.

Hocam Hamachi ile ben de kurdum. Arkadaşımla oynuyordum da internetim iyi olduğu halde ping çok oluyordu. Bu programın ping değeri nasıl? Ping yoksa ben de buradan kuracağım.

Sunucu tarafında sunucuyu başlattıüınızda önünüze sistem RAM kullanımını grafikle gösteren bir konsol açılacak, oraya yazacaksınız. Eğer oraya op <kullanıcı adınız> yazarsanız kendinize op yetlileri verirsiniz ve bu komutları Minecraft'la sunucuya girdikten sonra /whitelist gibi başında eğik çizgi ile kullanabilirsiniz.
Sunucuyu bat dosyasıyla açıyoruz. Run.bat'tı sanırım bu rehberde.
1616260120657.png

Önce 1 olan, sonra ise 2 yazanı başlatacağız, değil mi hocam?

Merhaba,
Sunucu kurmak bazenleri işkence halini alıyor. Port açmak işe yaramıyor, ping oluyor, sıra bekleyecek oluyoruz. Bunlarla karşılaşmamak için evde kendi sunucumuzu açıp arkadaşlarımızla nasıl oynayacağımızı göstereceğiz.
Öncelikle Minecraft sunucusunun çalışacağı Java dosyalarını indirmeliyiz. Sisteminizde Java yüklü olmalı, ben güncel LTS sürüm olan 11'i öneriyorum. Zira Paper da 1.17'de Java 8'e destek vermeyeceğini açıkladı.
Eğer ellenmemiş sürüm istiyorsanız buradan indirebilirsiniz. MCVersions.net - Minecraft Versions Download List
Eğer performansı arttırılmış sürüm istiyorsanız Paper, Spigot vs indireceksiniz. Ben Paper göstereceğim. Downloads – PaperMC

Elimizdeki JAR dosyasını bir dosya içine atıyoruz ve adını server olarak değiştiriyoruz ve bir text dosyası açıp adına rastgele bir şey koyuyoruz ve uzantısını .bat olarak ayarlıyoruz. Sağ tık yapıp Düzenle diyoruz ve dosya içine şunları yazıyoruz:
Kod:
java -Xms1G -Xmx1500M -jar server.jar
pause

Burada bahsedilmesi gereken birkaç parametre var. Xms, Java'nın çalışmaya başlarken aldığı RAM miktarı, Xmx ise çalışma sırasında alabileceği maksimum RAM miktarıdır. 32 bit sistemlerde genel olarak 1,4 ila 1,6GB arası RAM kullanabilir Java. Olması gerekenden fazla değer verirseniz size Heap hatası verecektir. O durumda değerlerle biraz oynayın, düşürün ve tekrar deneyin.

Çalıştırdığınızda öncelikle Vanilla JAR'ı indirecektir Paper. Biraz zaman alabilir internet hızınıza göre. İndirip çalıştırdıktan sonra bize EULA ile ilgili bir hata verecektir. Burada ise klasöre gelip eula.txt'nin içindeki false'u True'ya çeviriyoruz.
Kod:
eula=false -> eula=true
Bir kere daha BAT dosyasını çalıştırırsak bize güzel bir arayüzle sunucumuzu gösterecek. Eeğr değiştirmek istediğiniz bir özellik olursa klasörden server.properties kısmından ayarı değiştirmeniz ve yeniden başaltmanız yeterli.
ngrok.com sitesine gidip üye oluyoruz, ngrok'un işletim sisteminize uygun sürümünü indiriyorsunuz. Eki Görüntüle 875369
Bizi attığı sayfadan gördüğünüz karalı yerdeki şifreyi kopyalıyorsunuz. Bu bizim sonra kullanacağımız şifre. İndirilen exe'yi çalıştırdığınızda karşınıza hata gelecektir, yeni satıra
Kod:
ngrok authtoken (Size Verilen Şifre)
yazıp Enter'lıyorsunuz. Sıra ise localhost'ta çalışan Minecraft sunucusunu Dünya'ya açmaya geldi. Yine aynı ngrok sekmesinin içine bu kodları giriyoruz.
Kod:
ngrok tcp -region eu 25565
Burada ise 25565. portu yani Minecraft'ın default çalıştığı portu açmış olduk. Ardından gelen ekranda bize Minecraft'ta girmemiz gereken sunucu linkini veriyor.
Eki Görüntüle 875388
Benim durumumda girmemiz gereken link 0.tcp.eu.ngrok.io:15112.

Şimdi, bu sunucuya herhangi biri link yazarak girebilir. Rastgele bile olsa bu oldukça sık denk geliyor. Bu yüzden Whitelist eklemeliyiz, yani hangi oyuncuların girebileceğini seçmeliyiz. Komut satırına whitelist on yazıp Whitelist'i açıyoruz. Ardından sunucuya girmesine izin verdiğimiz her bir oyuncuyu şu şekildeWhitelist'e ekliyoruz. whitelist add (Oyuncu Adı). İstediğiniz herhangi bir komutu bu satırlardan / kullanmadan yazmalısınız. Eğer oyun içinde komut çalıştıracaksanız / kullanmalısınız.
Bu linkten Serveo.exe'yi indirip çalıştırmalısınız lakin Kaspersky hata veriyor, o yüzden Serveo'dan uzak durmanızı öneririm. Ne olur ne olmaz.
Yararlı ve açıklayıcı bir konu olmuş. Ellerinize sağlık

Yeni konular

Geri
Yukarı