Çözüldü Minecraft server nasıl kurulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aeklink

Hectopat
Makaleler
6
Yer
Antalya
Arkadaşlar server kurmak istiyorum ama başkalarıyla oynamalık değil. Mesela Sonoyuncu ve Hypixel gibi. Halihazırda Himachi ile 4-5 kişi oynuyoruz bana ikisi aynı mantık gibi geldi. Nasıl yapılabilir?

Çözüm
Öncelikle serverinizi kurmalısınız, kendi ağınız üzerinden port açıp kurabilirsiniz.

Port açmak, port açacağınız internet sayfaları sizin modeminize ve internetize göre farklılık gösterebilir, araştırırsanız kendi modeminize/internetinize göre olanı bulabilirsiniz.

Port açmak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Server kurmak.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Daha bitmedi, sadece serveri kurduk şu an, içine oyun, lobi, yetkiler, taglar vb. vs. gibi şeyler eklemeliyiz. Öncelikle şunları söyleyeyim, kendi bilgisayarınızdan ve kendi internetinizden açarsanız, server de internet hızını düşük ise lag olacaktır büyük ihtimalle. Bilgisayarınız eski bir bilgisayar ise, server açıkken performans düşmeleri olabilir, kısaca yavaşlayabilir, serveri kapattıktan bir süre sonra geçer.

Ama serverin GB'ı da önemli, örneğin 1 GB'lık servere skyblock kurdunuz ve servere 100 kişi girdi ve oyun oynamaya başladı, serverin GB'ı 1 GB olduğu için serverde yüksek ping artışı ve çökmeler olabilir.

Craftrise, Sonoyuncu gibi serverler genelde ücretli hosting aldığı için ve yüksek alanlar, bu gibi sorunları daha az çekebiliyor.

Serveri kurduktan sonra lobi, spawn vb. şeyler ekleyip, üzerine pluginlerini yükleyip ayarlayacağız, pluginleri buradan yazarak 2 saniye gibi bir sürede gösteremem, kayıt olmak için ayrı plugin vardır, yetkileri ve tagları ayarlamak için başka pluginler vardır vs. Pluginlerin birazı yapacağınız servere göre değişir, örneğin skyblock serveri için "ASkyblock" plugini vardır, bu pluginin özelliklerinden 1 tanesi, boşlukda olan adaları oluşturmak için kullanılır. Faction kuracak isek "ASkyblock" pluginini kullanmıyoruz, çünkü ihtiyacımız olmaz. Bunun gibi pluginler değişebilir.

Skyblock veya Faction(Hangi oyun yapacaksanız) server kurma videolarına bakarak nasıl yapacağınızı anlayabilirsiniz. Bana göre pek zor değil.

Craftrise ve Sonoyuncu vb. gibi serverlar da birçok oyun barındırır, bu tip serverlere "Hub server" denir, bu gibi serverleri genellikle bungeecord ile yapıyorlar, farklı farklı serverleri(Skyblock, Skywars, Faction) gibi oyunları lobiye bağlayan şeydir, farklı farklı serveri birbirine bağlamaya yarıyor kısaca.

Ama pek zor bir şey değil bence, böyle uzun yazdım biraz da, yapmaya çalşınca daha iyi anlarsın diye düşünüyorum :D yazdıklarımdan bişey anlamayabilirsin.

"Skyblock(Hangi oyunu istiyorsan) server nasıl kurulur." şeklinde aratıp kurmaya başlarsanız daha iyi anlarsınız az çok.

Ücretsiz hosting için Aternos öneririm.
Ücretsizse hatırladığım kadarıyla bir bug gibi bir şey var aternosta. Eğer vpn değiştirip hesap açarsan sıran çok az oluyormuş. Ama vpnde girdiğin ülkeyi hiç değiştirmemen lazım. Mesela Almanya üzerinden girersen bir dahaki girişinde yine Almanyadan girmen lazım. Dene istersen.
Sıra problemini çözdüm zaten ama Aternos biraz kısıtlı.

Tarife istemiyorum. Server kaynağı kendi bilgisayarım olacak. 32GB Ram yetmez mi?
100 kişi için 12-13GB diye tahmin ediyorum, sallamaya yakın bir tahmin. Kuracağın pluginlere göre de değişir. Sırf sunucu için 20GB en az aklında olsun.
Port açmalısın sunucuna, diğer türlü pingin yüksek olur diğer sunuculara kıyasla. Ev içinde yapılabilecek bir şey değil ama çok istiyorsan denemekten zarar gelmez.
Domain almak gibi benim bilmediğim işler de var. Araştırman lazım.

O zaman serverı kendin kurman lazım. Ram vs. yeterliyse ve internetin de çok önemli tabi. Port açman lazım youtube üzerinden minecraft için port açma videolarını izleyebilirsin.
100 kişi için 12-13GB diye tahmin ediyorum, sallamaya yakın bir tahmin. Kuracağın pluginlere göre de değişir. Sırf sunucu için 20GB en az aklında olsun.
Port açmalısın sunucuna, diğer türlü pingin yüksek olur diğer sunuculara kıyasla. Ev içinde yapılabilecek bir şey değil ama çok istiyorsan denemekten zarar gelmez.
Domain almak gibi benim bilmediğim işler de var. Araştırman lazım.
Port açmak ile ilgili bir örnek video atar mısınız? Bulamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı