Minecraft serverime nasıl statik bir IP atayabilirim?

Jukac

Hectopat
Merhabalar, arkadaşlarımla oynamak için bilgisayarıma server kurdum. Ancak her gün server IP'si değişiyor, bundan sıkıldık. Onu yaz, bunu sil falan. Sunucuya nasıl statik bir IP veya xxx.craft.net gibi bir adres verebiliriz? Daima aynı kalmalı. ISS'ten ücretli bir şekilde almak istemiyorum.

Ben bu işi DDNS ile çözdüm. Servis olarak da DuckDNS kullanıyorum. Sitesine girip kayıt olduğunuzda zaten hangi cihaz için kurmak istediğinizi anlatıyor. Dosyasını oluşturduktan sonra direkt çalışıyor. Mesela aldığınız adresi yazdığınızda modem ara yüzünüze gidiyorsanız doğru yoldasınız.

Ben bu işi DDNS ile çözdüm. Servis olarak da DuckDNS kullanıyorum. Sitesine girip kayıt olduğunuzda zaten hangi cihaz için kurmak istediğinizi anlatıyor. Dosyasını oluşturduktan sonra direkt çalışıyor. Mesela aldığınız adresi yazdığınızda modem ara yüzünüze gidiyorsanız doğru yoldasınız.
Kolay mı hocam kullanımı, rehber bir video var mı önerdiğiniz?

Kolay mı hocam kullanımı, rehber bir video var mı önerdiğiniz?
Kullanımı kolay. Şahsen ben kendim, video izlemeden yaptım. Bunun özelliği, IP'niz değişse bile kendi güncelleyip, domaini sabit tutuyor.
Ben kısaca bahsedeyim;
  • Öncelikle siteye gidip herhangi bir şekilde kayıt oluyorsunuz. Google hesabınızla, twitter hesabınızla vb. Ben Github ile giriş yapmıştım. Bu farketmez.
  • Sonra açılan ekrandan bir domain seçmeniz gerekecek. Siz istediğinizi yazın. Eğer kabul edersen kendisi sonuna zorunlu olarak "duckdns.org" ekleyecek. Örneğin siz "mcserver" adını verdiniz. Domain adı, "mcserver.duckdns.org" olacak. (Önceden oynadığınıza göre port açmışsınız zaten. Tam hatırlamıyorum ama ya direkt domaini yazarak, ya da sonuna ":25565" ekleyerek giriş yapabileceksiniz.)
  • Sonrasında yukarıda "install" diye bir yer var. Oraya tıklayıp, hangi cihazda kullanacağınızı seçiyorsunuz.
  • Açılan sayfa, sizi yönlendirecek zaten.
  • Eğer Windows'ta kullanacaksanız daha da kolay. Orada "windows-gui" seçeneğini seçerseniz, kolay arayüzlü bir şekilde kullanabilirsiniz.
Eğer takıldığınız yer olursa sorabilirsiniz. Bu arada bu video da iyi anlatılmış. Tavsiye edebilirim.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı