Çözüldü Minecraft shader nasıl yüklenir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Kyrie Irving

Hectopat
Daha fazla  
1.19.2 sürümünü kullanıyorum. Videoda adam OptiFine indirin dedi. İndirdim WinRAR ile açılıyor. Adamda nornal açılıyor bende WinRAR. Bu arada seus renewed kurmak istiyorum.

Çözüm
Bu CMD işi ile uğraşmayalım.

Denetim Masası > Program ekle/kaldırda Java yüklü mü?

Yüklü değilse yükleyin.

İndirdiğiniz OptiFine'ı açın. Kurabilirsiniz.

OptiFine kurulumu yine açılmıyorsa jarfix'i indirin. İndikten sonra sadece açın ve gelen pencereye OK deyin.

Sonra OptiFine simgesi değişecek, java olacak. Açıp deneyin.
WinRAR açılması normal. OptiFine indirdikten sonra kurun, oyuna OptiFine ile girin ve ayarlardan Shader ayarını bulun, "Dosyaları Seç" benzeri bir seçenek olması lazım, ona tıklayın ve oradan da indirdiğiniz shader dosyasını seçin.

@Kyrie Irving

Sanırım shader kurmaktan çok ilk başta OptiFine kurmaya çalışıyorsunuz ve dediğiniz gibi RAR ile açılıyor. Bu sıkıntıyı ben de yaşıyordum. Bilgisayarınızda java yoksa yükleyin, java yüklemeden kurulum yapmak istiyorsanız da aşağıdaki adımları takip edin:

Minecraft'ın java dizinini bulun.

Mesela,

\Program Files (x86)\Minecraft Launcher\runtime\jre-x64\bin\

dizininde java.exe var mı yok mu bakın. Kısaca, Minecraft'ın kurulu olduğu dizininizde java.exe dosyasını bulmaya çalışın.

Bunu bulduğunuzda, dosya gezgininizdeki dizini kopyalayın. Üstte paylaştığım gibi bir şey olacak. Benimkiyle aynı olmayacağı için kendi dizininizi doğru bir şekilde kopyalamanız gerek.

CMD'ye gireceğiniz komut şu şekilde olmalı:

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın. Aşağıdaki komutu kendinize göre düzenleyip girin ve enterlayın. Bu arada hepsini kopyalayın, 2 satır gibi gözükebilir ama bu kod tek satır.

"\Program Files (x86)\Minecraft Launcher\runtime\jre-x64\bin\java.exe" -jar "C:\Users\ege\Downloads\OptiFine_1.16.2_HD_U_G3.jar

Bu kodda neler var?

- Bakın ilk başta dizin var. O dizini kendi java.exe dizininizle değiştirin.
- Sonra ege yazan kullanıcı ismi yerini değiştiririn kendi kullanıcı adınıza göre.
- Ayrıca benim yazdığım OptiFine dosya ismini de sizin indirdiğiniz yeni OptiFine.jar dosyasının ismiyle değiştirin. Ben 1.16.2 ile kurmuşum daha önce, siz de indirdiğiniz dosyanın tam ismini yazın buraya.

Bu yöntemi aşağıdaki siteden öğrenmiştim.
Kaynak: Install OptiFine without Java

@Kyrie Irving

Sanırım shader kurmaktan çok ilk başta OptiFine kurmaya çalışıyorsunuz ve dediğiniz gibi RAR ile açılıyor. Bu sıkıntıyı ben de yaşıyordum. Bilgisayarınızda Java yoksa yükleyin, Java yüklemeden kurulum yapmak istiyorsanız da aşağıdaki adımları takip edin:

Minecraft'ın Java dizinini bulun.

Mesela,

\Program Files (x86)\Minecraft Launcher\runtime\jre-x64\bin\

Dizininde java.exe var mı yok mu bakın. Kısaca, Minecraft'ın kurulu olduğu dizininizde java.exe dosyasını bulmaya çalışın.

Bunu bulduğunuzda, dosya gezgininizdeki dizini kopyalayın. Üstte paylaştığım gibi bir şey olacak. Benimkiyle aynı olmayacağı için kendi dizininizi doğru bir şekilde kopyalamanız gerek.

CMD'ye gireceğiniz komut şu şekilde olmalı:

CMD'yi yönetici olarak çalıştırın. Aşağıdaki komutu kendinize göre düzenleyip girin ve enterlayın. Bu arada hepsini kopyalayın, 2 satır gibi gözükebilir ama bu kod tek satır.

"\Program Files (x86)\Minecraft Launcher\runtime\jre-x64\bin\java.exe" -jar "C:\Users\ege\Downloads\OptiFine_1.16.2_HD_U_G3.jar

Bu kodda neler var?

- Bakın ilk başta dizin var. O dizini kendi java.exe dizininizle değiştirin.
- Sonra ege yazan kullanıcı ismi yerini değiştiririn kendi kullanıcı adınıza göre.
- Ayrıca benim yazdığım OptiFine dosya ismini de sizin indirdiğiniz yeni OptiFine. Jar dosyasının ismiyle değiştirin. Ben 1.16.2 ile kurmuşum daha önce, siz de indirdiğiniz dosyanın tam ismini yazın buraya.

Bu yöntemi aşağıdaki siteden öğrenmiştim.
Kaynak: Install OptiFine without Java

Hocam Minecraft Java Edition yükledim.

Hocam Minecraft Java Edition yükledim.
O zaman bin dosyanız

C:\Users\ege\AppData\Roaming\.minecraft\bin

dizinindedir.

Üstteki dizini yanlış yazmış olabilirim o yüzden başlatta arama yerine %appdata% yazıp .minecraft'a girin, bin dosyasına girin ve dizini kopyalayın.

Tahmini olarak şöyle bir kod oluyor:

"\Users\ege\AppData\Roaming\.minecraft\bin\java.exe" -jar "C:\Users\ege\Downloads\OptiFine_1.19.2_HD_U_G3.jar

Farklı yerleri değiştirip deneyin.

O zaman bin dosyanız

C:\Users\ege\AppData\Roaming\.minecraft\bin

dizinindedir.

Üstteki dizini yanlış yazmış olabilirim o yüzden başlatta arama yerine %appdata% yazıp .minecraft'a girin, bin dosyasına girin ve dizini kopyalayın.

Tahmini olarak şöyle bir kod oluyor:

"\Users\ege\AppData\Roaming\.minecraft\bin\java.exe" -jar "C:\Users\ege\Downloads\OptiFine_1.19.2_HD_U_G3.jar

Farklı yerleri değiştirip deneyin.
Tamam hocam deniyorum.

Son düzenleme:
Az önce Microsoft Store'dan Minecraft Java Edition indirdim yükledim ancak %appdata% klasöründe bin dosyası yok. Sizin %appdata% dosyanızda var mı?

Sizde varsa kendi sitesinden indirdiğiniz için vardır sanırım. Olması iyi.

Tüm bunlara rağmen olmuyorsa bilgisayara java indirin, kurun. OptiFine.jar'ı direk basarak açmaya çalışın, videodaki gibi olması lazım.

Az önce Microsoft Store'dan Minecraft Java Edition indirdim yükledim ancak %appdata% klasöründe bin dosyası yok. Sizin %appdata% dosyanızda var mı?

Tüm bunlara rağmen olmuyorsa bilgisayara Java indirin, kurun. OptiFine. Jar'ı direk basarak açmaya çalışın, videodaki gibi olması lazım.

Hocam ben Xbox Game Pass ile dungeons yükledim. Yanında Minecraft Launcher yüklendi. Ardından oradan Java Edition'u yükledim. Ve bende evet dediğimiz yerde var hocam. Ayrıca dizin ne? Cahilliğime verin :D

Tüm bunlara rağmen olmuyorsa bilgisayara java indirin, kurun. OptiFine.jar'ı direk basarak açmaya çalışın, videodaki gibi olması lazım.
Ayrıca ben Minecraft Launcher'ı Harddisk'e kurmuşum. Yani D: Şuradaki C:'yi D: mi yapmalıyım? "\Program Files (x86)\Minecraft Launcher\runtime\jre-x64\bin\java.exe" -jar "C:\Users\Ateş\Downloads\OptiFine_1.19.2_HD_U_H9.jar

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı