Minecraft'ın yasaklanması muhabbetini hatırlıyor musunuz?

yusuf6554

Megapat
Makaleler
65
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 3600
MSI B450 Tomahawk MAX
ADATA XPG Spectrix D60G 2x 8 GB DDR4 3000MHz CL16
MSI GTX 1660 Super Gaming X
Cooler Master ML240L V2
Kingston A2000 1 TB SSD
SanDisk Ultra 3D 500 GB SSD
Kingston UV400 240 GB SSD
Samsung 850 EVO 120 GB SSD (Harici)
Corsair 275R Airflow White
Cooler Master MWE 700W 80+
Windows 11 Pro 23H2 64 Bit (x64)
Windows 11 Enterprise (Windows To Go) 23H2 64 Bit (x64)
Monitör 1: AOC 24G2SPU
Monitör 2: AOC C24G1
Bir dönem Türkiye'de Minecraft'ın yasaklanması gündeme gelmişti (tarih Mart 2015). Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın hazırladığı Minecraft'ın yasaklanması raporunda yazan sebepler şunlardı:
  1. Oyunda bir şeyler inşa etmek için etraftaki blokların kırılması ve bu yapıların yok edilmemesi için yaratıkların öldürülmesi oyuncuyu şiddete teşvik edebilirdi.
  2. Oyundaki hayvanlar acı çekmeden öldüğü için oyuncu hayvanlara eziyet edebilirdi.
  3. Oyunu oynayan kesim genelde küçük yaşlı bir kesim idi. Bu kesim de gerçek ile sanal dünyaları ayırt edebilecek kadar gelişmemiş idi.
  4. Oyun kredi kartı ile alındığı için küçük çocuklar ailesinin kredi kartını izinsiz kullanıp oyunu alabilirdi. Bu da çocukların izinsiz eşya alma davranışını geliştirebilirdi.
Bu sebepler gerekçe gösterilerek Minecraft'ın yasaklanması talep edildi. Fakat aradan zaman geçti ve bu konu da tamamen söndü. Herhangi bir yasaklama da yapılmadı.

Oyunun yasaklanma sebepleri gerçekten oldukça saçma. Çünkü genel olarak şiddet içerdiğinden dolayı yasaklanma istenmiş. Bu kriteri çoğu oyun karşıladığı için bu kafa ile neredeyse tüm oyunların yasaklanması gerekirdi.
Zaten son yazdığım sebep olan "kredi kartı" olayı tam anlamıyla komedi 🤣🤣 Çünkü büyük prodüksiyonlu oyunların (yani ücretli oyunların) hepsi kredi/banka kartı ile alınıyor. Bu kafa ile tüm ücretli oyunların yasaklanması gerekirdi. Fakat bu sebepler Minecraft özelinde yazılmış.
İzinsiz eşya alma olayına gelince, bunun kontrolü tamamen ailelerde bitiyor. Aileler bu konuda tüm sorumluluğu almalı ve izinsiz eşya alma olayına karşı önlemleri aile içerisinde almalı. Sırf bu sebep ile güzelim bir oyunun yasaklanmaya çalışılması saçma. Çünkü eğer yasaklansaydı gerçekten alacak olan büyük yaştaki insanlar da bu oyunu oynayamazdı.

Neyse ki oyun yasaklanmadı, bu sayede bu muhabbet de tamamen bitti.

Siz bu muhabbeti hatırlıyor musunuz?

Evet ilkokuldaydım ve yasaklancak diye çok korkmuştum. O zamanlar mutlu zamanlardı.

Evet hatırlıyorum ve hala anlam veremiyorum. Şiddetten uzak tutmak istiyorsanız insanları öncelikle ana haberlerde çıkan katilleri vs yayınlamamanız gerekiyor. Ana haberlerde bu tarz içerikler ve siyaset haricinde hiç bir şey göremedim yıllardır ve sonucunda 3 senedir televizyon izlemiyorum. Aynı şekilde saçma Türk dizilerini düzenlemeleri gerekiyor.

İşin utanç verici kısmı, yazdığın bu sebepleri içeren haber siteleri Reddit'te o dönem paylaşılmıştı ve yabancılar öyle bir dalga geçiyordu ki, ülkem adına utandığım anlardan birisidir.

Bu arada bu yasaklanma haberlerinin olduğu dönemlerde Avrupa'nın gelişmiş ülkelerinde bazı okullarda çocuklarda yaratıcılığı arttırmak için Minecraft müfredatın bir parçasıydı, hatta Mojang geliştiricileri o dönemlerde çocuklar için akademik bir Minecraft sürümü geliştirmişti.

Bizim ülkemizde de domuz öldürüp pişirip yenileblidiği için siyasal islamcıların gözüne takılmıştı.

Evet hatırlıyorum ve hala anlam veremiyorum. Şiddetten uzak tutmak istiyorsanız insanları öncelikle ana haberlerde çıkan katilleri vs yayınlamamanız gerekiyor. Ana haberlerde bu tarz içerikler ve siyaset haricinde hiçbir şey göremedim yıllardır ve sonucunda 3 senedir televizyon izlemiyorum. Aynı şekilde saçma Türk dizilerini düzenlemeleri gerekiyor.

Türk televizyonlarında ki tecavüz sonrası evlilik, ensestlik, mafyacılık serbestken karelerden bir oyunun yasaklanmasının gündeme gelmesi bile gülünç, iyi bir yere değinmişsin.

Geri zekalı habercilerin daha da geri zekalı izleyicilerini kandırmak ve üzerinden prim yapmak amaçlı yapılmış vizyonsuz bir hareket.

Geri
Yukarı