Minerlar yüzünden ekran kartı alamıyoruz

cemrehan.k

Hectopat
Daha fazla  
Yaklaşık 2 aydır fiyat araştırması içerisindeyim. 2 ay önce MSI Gaming X GTX 1060 3 GB'lık versiyonu 1200 TL'ye satılıyordu ve sadece aradan 2 ay geçmesine rağmen şu anda fiyatı 2300 TL. Yani bu saçmalık ne zaman son bulacak anlamış değilim. PC toplamayı geçtim ekran kartına yatırım yapan arkadaşlarım var. Yurt dışından kapalı kutu ürün alıp ellerinde bekletiyorlar, altın mı bu? Cidden saçma sapan bir piyasa. Bu piyasa nereye gidiyor? Ne olacak? Sonu merak ediyorum. 1 ay sonra GTX 1060'ları 3000 TL'ye görürsek şaşırmayız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nvidia ekran kartı ile mining yapan olduğunu sanmıyorum. AMD kartlar tükendiği için insanlar Nvidia alıyor, o yüzden stok yetişmiyor olabilir.

MSI GeForce GTX 1060 3GT 3GB GDDR5 192Bit DX12 Ekran Kartı | ITOPYA

Buyrun dediğiniz kart stokta yok ama bu üründe işinizi görür. Overclock yaparak eşit hale getirebilirsiniz. Mining konusunda özellikle RX470 RX480 RX 570 RX580 kartları kullanıldığı için bu kartlar ne stokta bulunuyor bulunsa da çok pahalı oluyor. Fakat bir gün ellerinde kalınca satamayacaklar oradan düşün.

Bunla ilgili bir makale okudum Nvidia da bu konudan rahatsız. Hatta firma satıcılara bir kişiye iki taneden fazla ekran kartı satmayın diye uyarıda bulunmuş. Ne yani adam 5 tane alacağım dese vermeyecekler mi:D Evet fiyat yükselmesinde minerlerin etkisi büyükmüş. Sebebi talebi karşılamanın zor olmasıydı galiba.

Konu hakkında hiç bilgim yok ama yazdığınız modeli sadece arama kısmına kopyaladım. Fazlasıyla seçenek var, gördüğüm kadarıyla stokta mevcut.

Piyasada sadece madenciler yok, arkadaşın da belirttiği stokçular da var. Hatta mağazalar bile stok yapıyor. AMD ekran kartları piyasadan kalkınca oyuncuların tek seçeneği olarak Nvidia kaldı. Bundan dolayı da oyuncular bu kartları almaya, stokçular da bu kartları stoklamaya başladı. Bu durumdan, başlarda GTX 1060 modelleri nasibini almıştı, şimdi de iş 1050 Ti'a geldi. Ayrıca AMD tarafında stok sorunları başlayınca madenciler Nvidia kartlar ile de madencilik yapmaya başladı. Kısacası hatırı sayılır bir oranda Nvidia kart da madenlerde çalışıyor şu an. Yurt dışında GTX 1060'ların son fiyatlarına bir örnek attığım ekte mevcut. Dolar bir yıldan fazladır bu seviyede hatta biraz düştü bile, şu durumun dolar ile pek ilgisi yok.

Dosya Ekleri

• ekran kartı fiyat.PNG
    ekran kartı fiyat.PNG
    14,5 KB · Görüntüleme: 118
Son düzenleme:

Geri
Yukarı