Mini-ITX Kasa Tavsiyesi

Ceva
Mini itx kullanıcısı olarak birkaç tavsiye vereyim dikkate alırsan.
Thermaltake V1 benim de Mini itx kasa olasılıklarımdan biriydi ama ön kısımdaki 20cm'lik fanı etrafında zamanla toz birikmesinden, bu tozun da temizlenmesi zor olduğundan ve yan taraflarında toz filtresi olmamasından dolayı vazgeçmiştim.
Cooler Master Elite 110'a ekran kartın sığmaz. Elite 130 düşünürsen anakart hariç herşey sığar. İşlemci soğutucu sığmaz. Çünkü Cooler master kasalarda güç kaynağı işlemci üzerinde konumlandırılmış. Hem kablo karmaşası oluşuyor hem de sıvı soğutma şart oluyor dar alan olduğu için.
Corsair Obsidian 250D düşünürsen memnun kalacağına garanti veririm. Her yerinde toz filtresi mevcut. 29cm uzunluğuna kadar ve 14cm yüksekliğine kadar ekran kartı ve işlemci soğutucu sığıyor. 24cm sıvı soğutucu radyatör takılabiliyor. Ayrıca diğer mini kasalarda olmayan DVD sürücü bölmesi de mevcut. Takıp takmamak sana kalmış. Ben sürücü takmadan kullanıyorum.
Yardımcı olması açısından montaj adımlarını paylaştığım konuya bakabilirsin.
Corsair Obsidian 250D Mini İtx Kasa İnceleme ve Montaj
Aslında yurtdışında çok daha güzel kasalar mevcut ama ülkemizde bulunmuyor. Tercih edilebilecek modeller belli.
Cooler Master Elite 110
Cooler Master Elite 130
Thermaltake V1
Silverstone Sugo Çeşitleri
Corsair Obsidian 250D
Silverstone Raven RVZ01 - RVZ02 (SFX güç kaynağı gerekli)

Bir de Mini ITX kasa genel olarak ATX kasadan küçük olmakla birlikte genişlik olarak daha fazla alan kaplıyor. Raven serisi dikine konulduğu için gerçek anlamda az yer kaplaması o seride mevcut. Yani ATX kasalar 17-19cm genişliğindeyken Mini kasalar 25cm ve üzeri genişlikte oluyor. Bunu da göz önünde bulundur.
Kasandan memnunsan hiç bulaşma kasanı küçültmeye falan. Ben şimdi kasama uygun GTX1070 bulmakta zorlanıyorum. MSI ve Asus'un GTX1070 modelleri kasama sığmıyor. EVGA veya Gigabyte modellerinin yaygınlaşmasını bekliyorum.

Cevabınız benim için çok aydınlatıcı oldu teşekkür ederim. Bende zaten vazgeçme arefesine geldim, ravenler iyi ama onlarda hem mini ITX anakart, hem soğutucu hem psu bana çok masraf açacak. Kasamda yer kaplamasından sorunum vardı ama gözardı edeceğim gibi gözükmekte. Elite 110 çok kompakt güzel bi kasa ama oda sistemi tamamen ona göre kurmayı gerektiriyor. Sanırım bu sevdadan vazgeçeceğim gibi duruyor. Güncel kasam şu şekilde;
20160620_224916.jpg

Kasandan memnun değilsen sadece kasayı daha modern bir atx kasa ile değiştirmeyi düşünebilirsin. Gördüğüm kadarıyla biraz toz problemin mevcut. Kasanın fan girişlerinde toz filtresi yok ve bolca fan girişi mevcut. Sadece buralara toz filtresi alsan 8 x 12cm'lik fan filtresi alman lazım. Üstte 2, önde 2, yan kapakta 2, kasa altında 2 olmak üzere 8 fan girişin var gördüğüm kadarıyla. Arka egsozu saymıyorum ordan toz girmez.
Akasa 12CM ALÜMİNYUM FAN FİLTRESİ AK-GRM120-AL01-BK Fan
Akasa (), 14cm, Alüminyum , Filtresi AK-GRM140-AL01-BK Fan
Bunlar işini görür kasayı değiştirmek istemezsen.

Kasandan memnun değilsen sadece kasayı daha modern bir atx kasa ile değiştirmeyi düşünebilirsin. Gördüğüm kadarıyla biraz toz problemin mevcut. Kasanın fan girişlerinde toz filtresi yok ve bolca fan girişi mevcut. Sadece buralara toz filtresi alsan 8 x 12cm'lik fan filtresi alman lazım. Üstte 2, önde 2, yan kapakta 2, kasa altında 2 olmak üzere 8 fan girişin var gördüğüm kadarıyla. Arka egsozu saymıyorum ordan toz girmez.
Akasa 12CM ALÜMİNYUM FAN FİLTRESİ AK-GRM120-AL01-BK Fan
Akasa (), 14cm, Alüminyum , Filtresi AK-GRM140-AL01-BK Fan
Bunlar işini görür kasayı değiştirmek istemezsen.

Toz filtrelerine para vermektense yeni kasa almayı istiyorum esasında Corsair kasalar güzel gibiye benziyor. PUS olmayan kasa bakacağım artık. Middle tower toz filtreleri iyi güzel bi kasa en uygunu olacak. Xigmatek kasa toz içinde boğuluyor malesef.

Arkadaşlar küp sevdasından vazgeçtim, hem istediğim performansı tam alamayacağım hemde masraf baya bi artacak gibi öngörmekteyim. Şu an için Xigmatek kasamı ( heryeri toz firltresiz, içi toz doluyor) , daha küçük boyutlarda bir middle tower kasa ile değiştirmek düşüncesindeyim. Corsair spec 2 filan hoş gözüktü, malzeme kaliteside iyi durmakta. Lakin toz almayan havalandırması için benim var olan parçalarımı içine aktarabileceğim bir kasa aramaktayım.

Son zamanlarda önerilen kasalardan Master Case 5 tavsiye edebilirim. Görüntü ve iç hacim olarak gayet güzel bir kasa.
COOLER MASTER MASTERCASE 5 USB3.0x 2 MidT ATX MODÜLER SİYAH KASA
Bi incele istersen.

Kasayı inceledim biraz fazla büyük geldi gözüme. Varolan parçaları değiştirmeceğim, mümkün mertebe sessiz stabil küçük bir kasa daha çok işimi görecektir.

Kasayı inceledim biraz fazla büyük geldi gözüme. Varolan parçaları değiştirmeceğim, mümkün mertebe sessiz stabil küçük bir kasa daha çok işimi görecektir.

Anakartın tam boy atx olduğu için büyük kasa alacaksın kaçarın yok. Matx anakart olsa ona göre daha küçük Corsair 350D gibi kasa tercih edebilirdin.

Anakartın tam boy atx olduğu için büyük kasa alacaksın kaçarın yok. Matx anakart olsa ona göre daha küçük Corsair 350D gibi kasa tercih edebilirdin.
Corsair spec 2 , 100r gibi modeller nasıldır acaba ?
Bu tarz bi çalışma gördüm, Türkiyede bulunan modellerden butarz bir çalışma varmıdır acaba pek rastlayamadım.
corsair 100r review - cpu temperatures.jpg
silverstone fortress ft04 review - gpu temps.jpg

Corsair Carbide serisinde çıkarılabilir toz filtreleri mevcut değil. Yani toz filtresi ön kapağa yapışık geliyor. Temizlemesi biraz zor. Üstte de toz filtresi yok sanırım. Giriş seviyesi kasalar olduğu için çok fazla bir özellikleri yok.
Obsidian serisindeki kasalarda tüm fan girişlerinde toz filtresi mevcut. Diğer marakalara da göz atabilirsin. Corsair diye kendini şartlandırmana gerek yok.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı