Mini PC ile home server kurmak mantıklı mı?

Josephh

Kilopat
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci - Yeditepe Üniversitesi Endüstri Mühendisliği
Bu aralar sapık bir şekilde veri yedekleme, uzaktan web servislerime ulaşabilmek, evimi akıllandırmak, PLEX vs gibi araçlar için uygun fiyatlı ve performanslı olabilecek home server configurasyonlarına bakıyorum. Araştırmalarım sonucu en mantıklı olay hem enerji, hem performans bakımından mini PC'lere yönelmem gerekiyor gibi gösteriyor. Kararımı kesinleştirmeden önce forumda bir konu açıp, güzel fikirler gelip gelmeyeceğini görmek istedim.

Öncelikle gereksinimlerimi yazayım;
  1. Sistemime maksimum 0-5 kişi kullanacak. Yani çoğu zaman sistem boş olacak ama aynı anda maksimum 5 kişi çeşitli servislere erişmesini bekliyorum.
  2. Aynı anda çalışacak servisler - Casa OS üzerinde, PLEX. Cloud Storage, qBittorrent, ev içerisindeki IoT cihazların yönetimi servisleri, belki NGINX üzerinden yayınlanan birkaç static web sitesi,
  3. Büyük ihtimalle yazdığım birkaç backend servisini yayınlayabilirim buradan o yüzden, docker üzerinde birkaç back end ve dB servisleri vs de olacak.
  4. Yazılım yazarkende localimden değil de buradan VS Code ile SSH bağlantısı atıp yazmayı planlıyorum. Yani aktif olarak beni tıkamadan kod derleyip, çalıştırabilecek.
Dediğim gibi araştırmalarım hep ucuz yollu ve enerji tüketimi bakımından mini pcleri gösterdi ve burada da Intel Celeron N100 işlemci şu an CPU karşılaştırma sitelerinde manyak puanlara sahip. Türkiye'de (Bknz. Hepsiburada) N100 işlemcili birkaç bilgisayar var ama 8000 küsur civarında, bunun yerine Ali Express veya amazona baktığımda fiyat gümrükle beraber 6200'lere düşüyor.

İkinci el sitelerde ise N100 yok maalesef ama perfomansı ona yakın Intel 6500TL'i mini PC'ler 5000 - 7000 arası fiyata sahip.

Sizce ne yapmalıyım. Bende N100 işlemcili mini PC var ve memnum diyen varsa süper olur. Ya da istediğim gereksinimlere uygun en mantıklı nasıl bir bilgisayar alabilirim. Tüm yorumlarınıza açığım. Teşekkürler şimdiden.

3000-5000 fiyatlara ikinci el serverlar mevcut 64-128gb ramli çift işlemcili. Bu tür cihazlarda ECC ramler önemli biliyorsun. Çift güç kaynakları oluyor biri bozulursa yedek parça beklemek zorunda kalmıyorsun. Ayrıca 4-5 servisin veri kaybı yaşamaması için en azından raid ile yapılandırılmış en az 2 diske ihtiyacın var. Mini bilgisayarlar ile karşılaştırınca miniler riskli kalıyor. Ama enerji tüketimi konusunda haklısınız. Onun dışında elektrik ve internet kesintilerinide kafanıza takmazsanız evde kullanabilirsiniz.

Bu aralar sapık bir şekilde veri yedekleme, uzaktan web servislerime ulaşabilmek, evimi akıllandırmak, PLEX vs gibi araçlar için uygun fiyatlı ve performanslı olabilecek home server configurasyonlarına bakıyorum. Araştırmalarım sonucu en mantıklı olay hem enerji, hem performans bakımından mini PC'lere yönelmem gerekiyor gibi gösteriyor. Kararımı kesinleştirmeden önce forumda bir konu açıp, güzel fikirler gelip gelmeyeceğini görmek istedim.

Öncelikle gereksinimlerimi yazayım;
  1. Sistemime maksimum 0-5 kişi kullanacak. Yani çoğu zaman sistem boş olacak ama aynı anda maksimum 5 kişi çeşitli servislere erişmesini bekliyorum.
  2. Aynı anda çalışacak servisler - Casa OS üzerinde, PLEX. Cloud Storage, qBittorrent, ev içerisindeki IoT cihazların yönetimi servisleri, belki NGINX üzerinden yayınlanan birkaç static web sitesi,
  3. Büyük ihtimalle yazdığım birkaç backend servisini yayınlayabilirim buradan o yüzden, docker üzerinde birkaç back end ve dB servisleri vs de olacak.
  4. Yazılım yazarkende localimden değil de buradan VS Code ile SSH bağlantısı atıp yazmayı planlıyorum. Yani aktif olarak beni tıkamadan kod derleyip, çalıştırabilecek.
Dediğim gibi araştırmalarım hep ucuz yollu ve enerji tüketimi bakımından mini pcleri gösterdi ve burada da Intel Celeron N100 işlemci şu an CPU karşılaştırma sitelerinde manyak puanlara sahip. Türkiye'de (Bknz. Hepsiburada) N100 işlemcili birkaç bilgisayar var ama 8000 küsur civarında, bunun yerine Ali Express veya amazona baktığımda fiyat gümrükle beraber 6200'lere düşüyor.

İkinci el sitelerde ise N100 yok maalesef ama perfomansı ona yakın Intel 6500TL'i mini PC'ler 5000 - 7000 arası fiyata sahip.

Sizce ne yapmalıyım. Bende N100 işlemcili mini PC var ve memnum diyen varsa süper olur. Ya da istediğim gereksinimlere uygun en mantıklı nasıl bir bilgisayar alabilirim. Tüm yorumlarınıza açığım. Teşekkürler şimdiden.
Merhaba hocam aldınızmı güncel durum nedir.
Yeni bir konu açmak istemedim, bende mini pc, nas ve Raspberry Pi arasında kaldım
casa os yükleyip onun üzerine nextcloud kullanmak ana amaç bu fakat yanında merakımı gidereceğim başka şeyleride ekleyebilirim ben tek uzaktan veri depolamak amacıyla kullanacam.

Mini PC ile denemedim. Elimde bir HP EliteBook vardı. Ona Ubuntu server yükledim.
Üzerine casa OS yükledim. Şu an gayet güzel bir şekilde çalışıyor sorunsuz kullanıyorum.
Uzaktan erişim kısmında da nginx ile domain adresimden gelen sub domaine göre iligili servise yönlendirdim. Örnek veriyorum, casaos.mydomain.com bilgisayarımda yüklü olan casaos servisine proxyledim. Yüklü olan uygulamalar, plex, qBittorrent, casaos, homeassistant, bir de birkaç web servisi, ek olarak yazılım geliştirmelerimi de buraya bağlanıp yapıyorum ve şu an bir darboğaz olmadı.

kaç gb ram var. Rasperry pi 5 almayı düşünüyorum 4 gb için stok var ama 8 gb stok kalmamış 2 haftaya kadar gideceğim için bir karar vermem lazım ne önerirsiniz

Abi Raspberry'i 4'ü denemiştik biz arkadaşlarla. İçerisinde encoder olmadığından plex server 720p üzeri yayın yapamıyordu. Eğer video streaming uygulamaları (plex. Jellyfin gibi) kullanmayacaksanız mantıklı olabilir. R. Pi 5 için de bu destek yokmuş (bknz).

Bana kalırsa kullanıcağın senaryoya göre değişir. Nas, static web server veya homeassistant için kullanıcaksan mantıklı olabilir ama diğer türlü çok darboğaz olacağını tahmin ediyorum. Benim RAM kullanma ortalamam 3-5 GB şu an. 4 GB'ta yine kullanım senaryona göre yetersiz kalabilir.

Son olarak, işim gereği rasp, Arduino, gibi cihazlarla haşır neşir oluyorum. Eğer olurda Pi alırsan kesin güzel bir soğutucu al.

doğrusu ana amacım şunla yola çıktım, ben yurtdışına gezmeye gittiğim zamanlar oluyor yada evden uzaklaştığımda telefondaki görüntü ve videoları bir yere yedekleme ihtiyacı doğuyor
bunu aslında google fotoğraflar ile çok güzel yapabilirim ama kendime ait bir sunucum olmasını da istiyorum doğrusu ve verilerimi kurtarabildiğim kadar google vs. elinden kurtarmak diyelim.
Ama hazır raspberry pi var belki stativ web server da çalıştırırım blog tarzında seyehatlerimi eklerim diye.
Soğutucu almayı düşünüyorum, hayatımda hiç raspberry kullanmadım doğrusu.
Ayrıca kaç tb disk kaldıracağını ve sata to usb kablolar ne kadar iş görür onu düşünüyorum
4 tb hardisk mesela
Sizin önereceğiniz birşey varsa dinlemek isterim.

Hiç Raspberry ile nas sistem yapmadım ama küçük bir Google'layınca kendi sitesinde ki yazıya denk geldim ve bayağı hoşuma gitti.

Dediğim gibi eğer çok trafik olmayacaksa ve encoding olayları istemiyorsan, Raspberry yeterli gibi duruyor. Örnek veriyorum resim ve videolarını sistemine yükledin. Eğer ki bunları encode eden bir sistem üzerinden izlersen sıkıntı olabilir. Demek istediğim örneğin 4K videon var ve bunu 720p izlemek istiyorsun burada anlık encoding devreye girdiği için adamakıllı izleyemezsin gibi duruyor ama direkt izlemede sadece veri aktarımı olduğu için sorun olamayacaktır.

Burada da son yoruma bakarsan, direkt oynatmada sorun olmadığını ama encodingte sıkıntı olduğunu söylüyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Tüm yazdıklarım rasp 4'e göre aslında, rasp 5'in 2 katından daha fazla performansı olduğunu biliyoruz. Bu yüzden yapılabilir bence. Raspberry için, bu alanlarda tecrübem kısıtlı, sadece tahminlerimi yazıyorum. Bir araştırmak lazım kesin yapan birisi vardır. Eğer yaparsan tecrübelerini yazarsan harika olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı