Mining ekran kartına zarar verir mi?

Bir tarafta "mining yaparken ekran kartları tam kapasite çalıştığı için ömrü kısalır" diyenler.
Diğer tarafta "ekran kartı taksi çıkması araba mı sanki uzun süre çalışınca ömrü kısalıyor mining zarar vermez" diyenler,

Miningcilere soruyorum zarar vermez diyorlar...

Biz bunların hangisine inanacağız? Soruyu açık ve net olarak soruyorum. Mining ekran kartına zarar verir mi?
Mining yaparken de %100, oyun oynarken de %100. Günlük 6saat bir mining zarar vermez ama üstü kesinlikle ömrünü kısaltır.

Mining denemem sonucu paylaşıyorum ki mining sisteme zarar verir mi sorusuna cevap olsun.

10 Gün %60 fan 53 derece sabit ısıda, 1250 Mhz 950mV, Bellek Zamanlama Seviyesi 2 2200 / 975 mV stabil değerlerde 70w güç çekerek çalıştırdığım halde, ekran kartının fanından ses gelmeye başladı. Mining testini bitirip, sistemi normal otomatik ayarlarına döndürdükten sonra, oyun esnasında bilgisayar aniden kapanmaya başladı. Pek çok farklı test yaptıktan sonra sorunun güç kaynağında olduğunu fark ettim ve güç kaynağını değiştirdim. Şuan kapanmalar durdu ancak ekran kartının fanından %80 fan yükünde tıkırtı sesleri gelmeye başladı. Sevgili arkadaşlar, bu konuda tartışmanıza bile gerek yok. Mining sadece ekran kartına değil, güç kaynağına da yükleniyor ve kaliteli 2 senelik bir güç kaynağı kullanmama rağmen zarar verdi. Sonuç olarak, mining bilgisayara zarar veriyor, oyundan daha da fazla veriyor. Üstelik sadece ekran kartına değil, güç kaynağına da dolaylı olarak hdd gibi parçalara da zarar veriyor. Tek ekran kartıyla çok az bir kazancı var. Sistemi yorduğunuza değmez.
Not: Piyasada güç kaynağı sıkıntısı da mevcut. her aradığınız güç kaynağını bulamıyorsunuz. Seasonic 850W aldım ve sorun düzeldi. Eski güç kaynağım da Cooler Master nwe 750W idi.

Taksi çıkması sözü mining ekran kartının ömrünü kısaltır mı sözüne söylenebilecek en iyi cevap bu arada. Sıfır 2 tane aynı arabadan aldığını düşün birini 7/24 drift yaptığını düşün diğerini hafta sonları sahilde dolaştığını düşün. Aradaki fark tamamen bu performans olarak maksimum %5 düşüş olur önemli olan sıcaklık değerleri 10-20 dereceye kadar farklar oluşuyor mining ve normal kartlar arasında.

Ben şahsen sıcaklık farkı yaşamıyorum. Eğer ki kasa içinde kullanıyorsanız klima açıkken 64 kapalıyken İzmir sıcağında 71 görüyorum. Kartımda EVGA GTX 1070 FTW. Bu değerler oyun içinde aynı.

Yaklasik 6-7 ay Overclock'lu mining yapip mining yaparken oyun bile oynadigim GTX1050 Ti kartimi 4 gun önce esimin elektrik supurgesiyle kafasına ulti atmasi sonucu kaybettim mining sonrasi kartin güc degerlerinde cok ufak degisimler olmuştu ara ara cok ufak donmalar gerceklesiyordu ısı yükleri degisti eskiden en yüksek yük 73 ısı verirken mining sonrasi 83leri görüyordum(fan %100) fakat bunu ben yillaridir kullandigim için fark ediyordum kart miningle baslamadan önce 4 yil kullanildi huyumdur acmaya üşendigim için bilgisayarimi kapatmam kapatirlarsada evde kavga cikar boşta bekleme süresi 2 sene net vardır uyurkende evde olmadigimda da hatta tatile gittigimde bile elektrik gidince kapanir zaten deyip açik birakir giderdim.
Sonuc olarak mining cok bir zarar vermiyor ama bakim vs. deyip sürekli karti açtirmak oynamak daha cok zarar veriyor 5 yıldır sadece tozunu almaktan baska bir şey yapmadim bozulunca tamire goturdum tozunu alin bakim yapin dedim islemciyi de bozmuş zeki arkadaşlar. Baska bilgisayarciya goturup düzelttirdim şu an onboard ekran kartiyla kullanıyorum RTX3060'lı Monster siparis verdim onda da mining yapacağım. Tamam riskli bir şey fakat bu konularda bilginiz varsa stress testleri yapabiliyorsaniz az bucuk anliyorsaniz mining yapın çok da düsünmeyin.

Yaklasik 6-7 ay Overclock'lu mining yapip mining yaparken oyun bile oynadigim GTX1050 Ti kartimi 4 gun önce esimin elektrik supurgesiyle kafasına ulti atmasi sonucu kaybettim mining sonrasi kartin güc degerlerinde cok ufak degisimler olmuştu ara ara cok ufak donmalar gerceklesiyordu ısı yükleri degisti eskiden en yüksek yük 73 ısı verirken mining sonrasi 83leri görüyordum(fan %100) fakat bunu ben yillaridir kullandigim için fark ediyordum kart miningle baslamadan önce 4 yil kullanildi huyumdur acmaya üşendigim için bilgisayarimi kapatmam kapatirlarsada evde kavga cikar boşta bekleme süresi 2 sene net vardır uyurkende evde olmadigimda da hatta tatile gittigimde bile elektrik gidince kapanir zaten deyip açik birakir giderdim.
Sonuc olarak mining cok bir zarar vermiyor ama bakim vs. deyip sürekli karti açtirmak oynamak daha cok zarar veriyor 5 yıldır sadece tozunu almaktan baska bir şey yapmadim bozulunca tamire goturdum tozunu alin bakim yapin dedim islemciyi de bozmuş zeki arkadaşlar. Baska bilgisayarciya goturup düzelttirdim şu an onboard ekran kartiyla kullanıyorum RTX3060'lı Monster siparis verdim onda da mining yapacağım. Tamam riskli bir şey fakat bu konularda bilginiz varsa stress testleri yapabiliyorsaniz az bucuk anliyorsaniz mining yapın çok da düsünmeyin.

Şu an yapacak arkadaşlar şahsen önermem gasprice dedikleri ücret 8 dolar olmuş çok da gerek yok.

Mining işlemi oyun oynamaktan farksız. Asıl yıpratan ne kadar süre kullanıldığı. Mining yapılan bir kart 1 haftada 168 saat durmadan kullanıldı diyelim. Oyun oynarken 168 saat kullanılmış olması için 1 ay geçmesi gerekiyor. 1 saat mining yapılmış kart ile 1 saat oyun oynanmış kart arasında fark yok. İnsanların mining yapılan kartları tercih etmeme sebebi rig sahibi kişilerin umursamaz şekilde bakım yaptıklarını düşünmeleri. Herkes kartın kendinden sonraki kullanıcısını düşünerek temizlik yapmıyor maalesef.
Nasıl yok abi oynadığım oyunların hiç biri gpu kullanımında %60ı geçmiyor, sürekli %100 güçte çalışmasıyla bu bir mi? Oynadığım birçok oyun 40-50 derecede çalıştırıyor kartı.

Taksi çıkması sözü mining ekran kartının ömrünü kısaltır mı sözüne söylenebilecek en iyi cevap bu arada. Sıfır 2 tane aynı arabadan aldığını düşün birini 7/24 drift yaptığını düşün diğerini hafta sonları sahilde dolaştığını düşün. Aradaki fark tamamen bu performans olarak maksimum %5 düşüş olur önemli olan sıcaklık değerleri 10-20 dereceye kadar farklar oluşuyor mining ve normal kartlar arasında.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Lütfen dinleyin.

Nasıl yok abi oynadığım oyunların hiçbiri GPU kullanımında %60ı geçmiyor, sürekli %100 güçte çalışmasıyla bu bir mi? Oynadığım birçok oyun 40-50 derecede çalıştırıyor kartı.

Hayır olay çok farklı herkes MSI Afterburner'den ya da Görev Yöneticisi'nden %100'ü görünce sanıyor ki GPU %100 alakası bile yok. Mining dediğimiz işlem coinden coine değişsede ETH da VRAM ile yapılıyor, oyunlardaki GPU dediğimiz kullanım değerini ise yani asıl kartı ise hiç kullanmıyor, bu da düşük güç ve genel sıcaklık sağlıyor. Düzgün bir PSU ile yapılan mining kartı doğru ayarlarda yapılmışsa düşük kaliteli bir PSU ile oyun oynanan karttan daha az hasar görür. Buradaki önemli detay sıcaklık ve VRAM markası. Ben Palit 1660 Super Gaming Pro kartımla Hynix RAM'de Power limit: 56 temp limit: 65 Core clock: -200 Memory clock: -502 de 31.650 MH/S alıyorum ve kart sıcaklığını kötü bir kasada olmama rağmen hiç 54'ün üstünde görmedim(genelde 49-51 arası). Zaten mining de kullanılan bir kart asla GPU sunun ömrü kısalmaz sadece VRAM inin kısalır bu da uzun vadede düşünmemiz gerektiğini yani garanti sonrası gerçekleştiğini varsayarsak düzgün tamirciler VRAM değişikliği dahi yapıyor. Günde ortalama hafta içi 16 hafta sonu 10 saat mınıng yapıyorum ve 4 ayda 2000TL gibi bir para geldi kar olarak. Sizce paraya ihtiyacı olan birisi için değmez mi? Özetle mining karta zarar verir, ama doğru sıcaklık, ayar, parça, VRAM ile yaparsan hiçbir şey olmaz gönül rahatlığıyla yapabilirsin. Ama yine de (ytd)

Yeni konular

Geri
Yukarı