Mining ekran kartını yorar mı?

Mining yapıyorum, ekran kartım otomatikte ve 67 derece. Tabi oyunların aksine farklı çekirdeklere ve VRAM'e yöneldiği için üreticiler buna hazır değilse yorar tabi. Ama mining yaptık, ekran kartı 2 ayda bozuldu diye bir durum yok, öyle olsa insanlar niye 100'lerce RX 480 alsın?
Hocam mesela şunu soruyorum, 1650 ile (mining ömrü ne kadar bilmiyorum) 2 yıl kadar mining yapsam, bunu mining sonrası 1650 gibi bir performansla kullanmam mümkün olur mu? 2 aya bitse zaten mining rig haricinde mining için kar eden bir sistem olmazdı

Hocam mesela şunu soruyorum, 1650 ile (mining ömrü ne kadar bilmiyorum) 2 yıl kadar mining yapsam, bunu mining sonrası 1650 gibi bir performansla kullanmam mümkün olur mu? 2 aya bitse zaten mining rig haricinde mining için kar eden bir sistem olmazdı.

Aynı performans la kullanamazsın.

Hocam mesela şunu soruyorum, 1650 ile (mining ömrü ne kadar bilmiyorum) 2 yıl kadar mining yapsam, bunu mining sonrası 1650 gibi bir performansla kullanmam mümkün olur mu? 2 aya bitse zaten mining rig haricinde mining için kar eden bir sistem olmazdı
Bilgisayar kendi odandaysa duyduğun sese değmez. Günde 1 dolar civarı kazanacaksın ortalama, elektriği çıkarınca 0.7 USD oluyor. Performans konusunda bir fikrim yok ama yarı yarıya da düşmez muhtemelen.

Basit bir şekilde düşünecek olursak;

Mining bir sistem 1 ay boyunca açık bırakılsa 24x30 = 720 saat.
Günlük 8 saat bilgisayar kullanımın olsa 1 ayda 8x30 = 240 saat.

Yani mining yapılmış bir ekran kartı, günlük 8 saat bilgisayar kullanan birisine göre 3 kat fazla kullanılıyor.

3 ay kullanım süresini 1 ayda dolduruyor. Bu sebeple evet, mining ekran kartı ömrünü kısaltır.

Basit bir şekilde düşünecek olursak;

Mining bir sistem 1 ay boyunca açık bırakılsa 24x30 = 720 saat.
Günlük 8 saat bilgisayar kullanımın olsa 1 ayda 8x30 = 240 saat.

Yani mining yapılmış bir ekran kartı, günlük 8 saat bilgisayar kullanan birisine göre 3 kat fazla kullanılıyor.

3 ay kullanım süresini 1 ayda dolduruyor. Bu sebeple evet, mining ekran kartı ömrünü kısaltır.
Azaltır da 3 kat azaltmaz, madenciler Power Limit'i kısıyor mesela, başka işlemler de var. Günlük kullanım ise önemli, RDR 2 ile CS oynamak arasında bile inanılmaz fark var ama belki adam video izliyor on yıllarca kullanacak kartı. Bu yüzden ömür biçmek manasız.

Azaltır da 3 kat azaltmaz, madenciler Power Limit'i kısıyor mesela, başka işlemler de var. Günlük kullanım ise önemli, RDR 2 ile CS oynamak arasında bile inanılmaz fark var ama belki adam video izliyor on yıllarca kullanacak kartı. Bu yüzden ömür biçmek manasız.
Basit bir şekilde açıkladım, detaya girmedim hocam.

Hocam mesela şunu soruyorum, 1650 ile (mining ömrü ne kadar bilmiyorum) 2 yıl kadar mining yapsam, bunu mining sonrası 1650 gibi bir performansla kullanmam mümkün olur mu? 2 aya bitse zaten mining rig haricinde mining için kar eden bir sistem olmazdı.
1650 ile Ethereum madenciliği halihazırda yapamazsınız zaten, 4 GB üstü VRAM'li ekran kartlarına ihtiyacınız var.

Basit bir şekilde açıkladım, detaya girmedim hocam.
Yok hocam anladım sizi ama kıyaslayamayız onu demek istiyorum. Mining mesela daha çok VRAM'e ve CUDA tarzı çekirdeklere yük bindiriyor. Eğer kart oyun göz önünde tutularak tasarlanmışsa bu detaylara çok dikkat edilmeyecektir tasarım yaparken. Ondan dolayı 3 kat demenizi doğru bulmadım, karta göre belki de 10 kat çabuk tüketecek ömrünü ama tam bilmeyenler için gene de güzel hesaplama :)

1650 ile Ethereum madenciliği halihazırda yapamazsınız zaten, 4 GB üstü VRAM'li ekran kartlarına ihtiyacınız var.
Hocam amacım yapmak değil, örnek olarak verdim. Böyle bir işe girişmek için bir parça bütçe gerekiyor. Dolayısıyla ben saf dışı kalıyorum.😅

Geri
Yukarı