Mining için en ideal yol nedir?

Eğer donanıma müdahale etmeye çekiniyorsan bu işe hiç girme. Eninde sonuda o rig'deki bir kart arıza yapacak yada problem çıkartacak. Rig kurduktan sonra işletimini yapmak ve rigi izleyip çıkabilecek sorunları çözecek kadar işletim sistemine, miner yazılımına ve donanıma da hakim olmak lazım.

Diyorsanki bu işi de para verip birisine yaptıracağım ona bir sözüm yok.

Ancak bu sıınırlı bilgiyle muhtemelen kazık yeme ihtimalin olacak, sahibinden üzerinde hazır 3080, 3090 rig'leri satanlar var onlarla konuşmayı deneyebilirsin.

Normal bir anakart da kullanılabilir aslında, ben B250M-Plus ile 5 kart çalıştırıyorum, 8-9 a kadar da çıkabilirim. Eski i5 7500 sistemimi dönüştürdüm. Uzun süredir bu işin içindeyim, epey de donanım bilgim var. Aslında eğer İzmir'de iseniz kurulum konusunda yardımcı olabilirim.
Yalnız şöyle bir sıkıntı var ki piyasada ekran kartı yok. Yani fiyatlar abartı seviyelerde, neredeyse 2 3 katına çıkmış durumda. Şu anda mining işine yatırım yapmak ne kadar mantıklı olur bilemiyorum. Şu anda hesaplayıcılar çok yüksek kar oranları gösteriyor ama bu rakamlar hep böyle kalmayacak, bunlara güvenip de 6 bin TL'ye 580 falan alınmaz. Yine 3080 de 27.000 TL olmuş. Şaka gibi...
Biraz daha bilgi edinmek isterseniz birkaç ay önce yazdığım makaleye göz atabilirsiniz. Kripto Paralar ve Ekran Kartı Madenciliği Rehberi

Yeni konular

Geri
Yukarı