Mining için hard disk önerisi

SpongyFX

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Web Tasarımcı, Çaylak Oyun Geliştiricisi
Merhabalar, konu doğru yerde mi bilmiyorum ama WD'nin 5TB'lık my passport diye bir hard diski mevcut. Mining için alacağım. Ne kadar yazma ömrü vardır sizce? 7/24 kullanacağım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam HDD mining işinden yazma hızına göre para kazanılıyor ve 7000 mbs yazma hızı olan aorus m.2 ssd bile günde 35 cent yapıyor. Karlı olmaz diye düşünüyorum.

edit: pardon 0.35 chia'yı ayda kazıyormuş ortalama 230$'a geliyor.
Yazma hızına göre kazmıyor diye biliyorum. Plot olayı var. Plot işleminde ssd gerekiyor geçici olarak. Ondan sonra tamamen depolama amaçlı hdd kullanıyorlar diye biliyorum. 25tb alsam 10 günde çıkıyor parası. Acaba alsam mı sistemi oturtabilir miyim düşünüyorum da bunu aldıktan sonra ne kadar gider var mı bilginiz 7/24 çalıştığı takdirde?

Hocam HDD mining işinden yazma hızına göre para kazanılıyor ve 7000 mbs yazma hızı olan aorus m.2 ssd bile günde 35 cent yapıyor. Karlı olmaz diye düşünüyorum.

edit: pardon 0.35 chia'yı ayda kazıyormuş ortalama 230$'a geliyor.
Bu kardeşimiz sallamış tamamen.

Plot yaparken yüksek hızlı bir ssd şart. Plotları yaptıkça HDD'ye atıyorsunuz ve HDD'den kazım yapıyor. Ama öyle sürekli yazıp silme işlemi yapmıyor yani ömür açısından HDD için sorun olmaz. Bu iş için 3,5 inch büyüklüğünde harici güç kaynağı olan HDD'ler önerilir ama 2,5 inch olanlar da tabiki kullanılabilir. Ömür olarak HDD'de sorun yaşamazsınız.

Yalnız iyi hesaplamak gerek. 100 gb'lık 1 plot 7-8 saat sürüyor. 4 TB HDD 36 plot alıyor. 1 GB SSD ile 3 plot aynı anda yapabilrsiniz bu da günde 9-10 plot eder. Bunu yapmak için de iyi bir işlemci ve en az 16 GB ram gerek.

Şu anda Çin'de bulunan HPOOL havuzunda plotlarınızla kazım yaparsanız 1 TB başına günlük 1 dolar getirisi var.

Youtube'da Kripto Süleyman ve Burak Demiralp'in kanallarından doğru bilgiler edinebilirsiniz. Burada işkembeden sallayanları fazla takmayın.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı