Mining nedir?

Bu aralar sık sık konularını görüyorum. "şu kart ile mining yapılır mı?" gibisinden. Nedir bu olay? Kolay yoldan para kazanma yöntemi falan mı? Ve bu olay RX 570 bir kart ile yapılabilir mi?

Bitcoin madenciliği. Elindeki ekran kartı ile mining yapabilirsin fakat tek kart olması dolayı mining yapılması tercih edilmez en az 20.000TL ile girmelisiniz. Daha çok detayı YouTube'da bulabilirsiniz. (düzenlenmiştir.)

Son düzenleme:
Madencilik (mining), donanım ve yazılımlar aracılığıyla kripto para üretiminin yanı sıra kripto para transferlerinin kaydının ve onayının yapılmasıdır.
Bitcoin madenciliği. Tek kart ile mining yapamazsınız en az 20.000TL ile girmelisiniz. Daha çok detayı YouTube'da bulabilirsiniz.
Hayır tek kart ile mining yapılabilir yanlış bilgi hocam.

Kısaca crypto-currency madenciliği anlamına geliyor. Bitcoin, Litecoin ya da Ethereum gibi crypto paraların PC´nin işlem gücü kullanılarak elde edilmesi. Nasıl yapıldığını araştırarak öğrenebilirsiniz.

Ekran kartları, %100 tam güçte çalışarak maden kazıyor. Bu maden kazma olayı da sanırım, sunucuları; ekran kartlarının verdiği tam güç desteği ile ayakta tutmak oluyor.

Madencilik (mining), donanım ve yazılımlar aracılığıyla kripto para üretiminin yanı sıra kripto para transferlerinin kaydının ve onayının yapılmasıdır.

Hayır tek kart ile mining yapılabilir yanlış bilgi hocam.

Kar/zarar nedeni ile yapılmaz dedim. Her şeye "lop!" diye atlamaya gerek yok.

Son yıllarda zaman zaman rağbet görüp piyasada PC oyuncularına oyun oynayacak ekran kartı bırakmayan ve düşüşe geçtiğinde de ellerinde kalan yorum yorum yorulmuş kartları ikinci elde çok ucuza sattıran saçma salak bir döngü. 3 - 5 yılda bir kendini tekrar eder ve her seferinde benden küfür yemiştir ve yiyecektir.

Kriptopara madenciliği, en temel tanımıyla, özel yazılım ve donanımlara sahip cihazların, karmaşık problemleri çözerek kriptopara transfer işlemlerini onaylaması ve bunun sonucunda yeni üretilen kriptopara ile ödüllendirilmesidir. Teoride, bir bilgisayara ve ‌internete sahip olan herkes madencilik yapabilmektedir.

Böyle bir tanımı var. Kısaca ekran kartları çok hızlı olduğu için elektrik ve kart kullanarak para kazanmak. Ama bu işler için ciddi bütçeler lazım, sizin yapmanız pek mantıklı olmaz.

Bu konuya bakabilirsiniz:

Anlaşıldığı gibi tek kartla yapılıyor. Ben denemedim şahsen, o yüzden tartışmaya girecek kadar kesin konuşmadığımı varsayın.

Kolay yoldan para kazanmak derken, tam olarak ne demek istediğinizi anlamadım. Fakat, aylık geçinmeye yetecek bir paranın tek kartla kazanılacağını sanmıyorum. RX 570 ile kazanılabileceğini hiç sanmıyorum. Zaten konuda 4 GB altının artık yapamadığı yazılmış. 8 GB modeliyle, belki bir ek gelir elde edilebilir.

Ek olarak şu çok güzeldi:
Ben sana kagit veriyorum, kagitta alt alta sayilar yaziyor ( 400 tane olsun ) , en altinda da toplami yaziyor.
Sen bastan sona bunlari toplayip saglamasini yapiyorsun, en alttaki sayi ile ortusup ortusmedigini bana soyluyorsun.
Ben de sana her kagit basina cikolata veriyorum bana saglama isleminde yardimci oldugun icin.
Hizli islem yaparsan cok cikolata kazanirsin.
Cikolatanin piyasa degeri de kimin kagitlarina yardim ettigine gore degisir. ( kiminde 400 var, kiminde 500 var )

Isin kafa karistiran tarafi, kagitlar da numaralanmis durumda ve her kagidin ilk numarasi bir onceki kagidin son numarasiyla ayni. Boylelikle her saglama yapan kisi, aslinda kocaman bir networkun parcasi durumunda. Herhangi bir hata durumunda neredeyse tum numaralarin degismesi gerek.

Bu yapi cok basitce block chain calisma prensibi. Mining yapanlar saglama yapanlar. Finansal kuruluslar calinti para ve evrakta oynama durumu gibi ( sanal oynama diyelim ) mevzulara karsi saglama yaptiriyorlar ve boylelikle anonim sekilde finansal verileri onayliyorsunuz. Bir nevi tanimadiginiz birinin tanimadiginiz baska birine bilmediginiz bir araci yoluyla bilmediginiz miktarda gerceklestirdigi finansal olayin saglamasini yapiyorsunuz ve dunyanin en fazla saglamasi yapilmis finansal sanal olay orgusunun parcasi oluyorsunuz. Odul olarak da saglamasini yaptiginiz finansal mevzuya ait kripto parayi kazaniyorsunuz. Bunlardan biri suru var ama aslinda hepsi benzer mantik. Teknik farkliliklar var yalnizca.

Ekran kartlari ayni anda cok daha fazla matematiksel islem yapabildiklerinden dolayi ( CPU ya gore ) , ki bu deger aslinda TFOPs ile olculen deger, grafik karti uzerinde paralel islem yapiliyor. Mining bu yuzden kartta yapiliyor. Istersen CPU da da yaparsin, engel yok.

Geri
Yukarı