Mining yapan ekipmanlarımın tam olarak kaç Watt tükettiğini teyit edemiyorum

j4xeys

Hectopat
Yer
Istanbul / Beylikdüzü
Arkadaşlar selamlar.
Ekipmanlarım şu şekilde;
GPU 2X: RX 470, 480 4 GB Nitro modelleri.
CPU: Intel(r) Pentium(R) D CPU 3.00GHz
Mobo: Gigabyte GA-P41T-ES3G rev. 1
RAM: 4+2 1333MHz DDR3
Monitör yok.

2 ay önce sarfiyat ölçer aldım. Elektrik gidince hesaplanan tüm elektrik gideri geri gelince sifirlaniyordu. O zaman bu ekipmanların ortalama 400Watt tükettiğini gösteriyordu. Başka forumlara bakiyorum işlemci tam yükte çalışmiyor çünkü iş yapan temel ekipmanlar GPU haliyle çok da güç tuketmez deniliyor, mobo kendi basina 30/40watt tuketebiliyor deniliyor, bahsettigim ekran kartının bir tanesi 120Watt tüketiyor olarak gösteriyor whattomine.com

RX 470, 120 W TDP'ye sahip görünüyor; bu da tam yükte yaklaşık 120 W tüketebiliyor olabileceğinin göstergesi. RX 480, 150 W TDP'ye sahip; tam yükte 150 W diyelim. İşlemciniz eğer bu ise 95 W TDP'ye sahip ancak işlemcinin tam yükte çalışmadığını söylediklerini belirtmişsiniz, %50 yükte deyip 50 W ekleyelim. Anakart için 30-40 W diyorlar demişsiniz ama genelde anakart, RAM, depolama birimi, fanlar ve USB portları (mouse, klavye) toplam olarak o civarlarda eklenir, bu tür tahmini tüketim hesaplarında. Tüm bu saydığımız değerlerle, tahmini olarak toplamda 350-360 W civarına ulaşmış olduk. Tekrar belirtmeme gerek var mı bilmiyorum ama bunlar, tahmini ve teorik hesaplar. Sarfiyat ölçerden daha iyi hesaplama imkanımız yok.

Ayrıca TDP'nin, donanımın çektiği güç olup olmadığı biraz muğlak ama genelde en yüksek değer olarak referans alınıyor.

Son düzenleme:
Hocam İşlemci ve ekran kartı watt değerlerini HWMonitor'da yazması lazım. İsterseniz programı indirip kontrol edebilirsiniz.

RX 470, 120 W TDP'ye sahip görünüyor; bu da tam yükte yaklaşık 120 W tüketebiliyor olabileceğinin göstergesi. RX 480, 150 W TDP'ye sahip; tam yükte 150 W diyelim. İşlemciniz eğer bu ise 95 W TDP'ye sahip ancak işlemcinin tam yükte çalışmadığını söylediklerini belirtmişsiniz, %50 yükte deyip 50 W ekleyelim. Anakart için 30-40 W diyorlar demişsiniz ama genelde anakart, RAM, depolama birimi, fanlar ve USB portları (mouse, klavye) toplam olarak o civarlarda eklenir, bu tür tahmini tüketim hesaplarında. Tüm bu saydığımız değerlerle, tahmini olarak toplamda 350-360 W civarına ulaşmış olduk. Tekrar belirtmeme gerek var mı bilmiyorum ama bunlar, tahmini ve teorik hesaplar. Sarfiyat ölçerden daha iyi hesaplama imkanımız yok.

Ayrıca TDP'nin, donanımın çektiği güç olup olmadığı biraz muğlak ama genelde en yüksek değer olarak referans alınıyor.
Mining yaparken normal TDP değerinin çok daha altında güç tüketiyor. Tahmini her kart ortalama 80W tüketiyordur.

Kesin sonucu Wattmetre olan prizlerle öğrenebilirsiniz. Ancak teorik veriler %95 doğru sonucu veriyor zaten.

Yeni konular

Geri
Yukarı