Mining yaparken RTX 3080 gücünü kısıyor

Dostum sen kartı daha da kötü bir hale getirmişsin. Benim bildiğim kadarıyla Aorus 3080 2mm pad kullanıyor sen oraya 1mm pad koyarsan hiçbir işe yaramaz ve kartın performansı ciddi bir şekilde düşer sen 1mm pad daha al onları birbirinin üzerine yapıştır ve böylece 2mm elde etmiş olursun kartın soğutucu bölümü ve chipseti arasında boşluk kalmamalı onun için kullandığın termal pad ince ise bir işe yaramaz aksine zararı olur.

Evet garanti devre dışı kalacak ama buna mecbursun oda buz gibi olmadığı sürece bunu yapmalısın ki odan buz gibi olsa bile yine de padlerin değişimini öneriyorum en doğru ve en stabil çözüm bu. Şimdi sen Windows işletim sistemi kur HWiNFO programı ile RTX 3080 kartının Memory VRAM sıcaklığını kontrol edebiliyorsun miningi çalıştır sonrasında bak kartın VRAM'i 110 dereceye geliyorsa demek ki pedlerin acilen değişmesi gerekiyor. Zaten 110 dereceden sonrasına çıkamaz yazılımda oraya bir sınır koyulmuş 110 derecenin üzerine çıkmaması için gücünü kısabildiği kadar kısıyor ve sonuç olarak 70mhs alıyorsun.

Hocam bende şöyle bir durum var ama o yüzden padler konusunda biraz kararsızım. Dalgalanma var bende hep aşağı doğru değil örnek veriyorum 80 mhs veriyorsa 1 saat sonra 85-90 oluyor tekrar düş cık yaşanıyor ve çektiği W değişiyor. O yüzden termal ped konusunda şüpheci yaşkalşıyorum.

Hocam bende şöyle bir durum var ama o yüzden padler konusunda biraz kararsızım. Dalgalanma var bende hep aşağı doğru değil örnek veriyorum 80 mhs veriyorsa 1 saat sonra 85-90 oluyor tekrar düş cık yaşanıyor ve çektiği W değişiyor. O yüzden termal ped konusunda şüpheci yaşkalşıyorum.
Tamam işte Watt düşme sebebi kartın VRAM sıcaklık değerinin 110 dereceye çıkmasından kaynaklı kendi gücünü kısıyor ve Watt düşüyor. Sorunun VRAM den kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulman çok basit, Windows işletim sisteminde Hwinfo ile Kartın VRAM sıcaklıklarını anında takip edebiliyorsun aç Hwinfoyu bak kartın VRAM sıcaklığına sonrasında aç miningi mining açıldıktan sonra 5 saniye içinde 110 dereceye çıkacak VRAM sıcaklığı. Bütün 3080 kartlarda bu sorun var hepsi dandik pad kullanıyor sadece VRAM bölümündeki padleri değiştirmek yeterli olacaktır.

merhaba windows'da mining yapıyorum 3080 aorus var. mining yazılımı başladığı an 86 dan düşmeye başlıyor 75 de 190 watt da mining yapıyordum thermal ped aldım 12.8w/mk 1mm pedi biraz küçük aldığım için her yerine koyamadım ama yüzde 80 ine koydum. afterburner da ekran kartının ısısı baya düşmüş görünüyor fakat mining yine 86 dan başlıyor 40-45 arası yapıyor bunu nasıl düzeltebilirim?

Kartınız LHR versiyon olmasın?

Hayır LHR Değil günlerce 100 mhs aldım bu karttan. Peki son olarak Bana en kaliteli termal ped'i önerir misiniz
Kartınız LHR versiyon olmasın?
Tamam işte Watt düşme sebebi kartın VRAM sıcaklık değerinin 110 dereceye çıkmasından kaynaklı kendi gücünü kısıyor ve Watt düşüyor. Sorunun VRAM den kaynaklanıp kaynaklanmadığını bulman çok basit, Windows işletim sisteminde Hwinfo ile Kartın VRAM sıcaklıklarını anında takip edebiliyorsun aç Hwinfoyu bak kartın VRAM sıcaklığına sonrasında aç miningi mining açıldıktan sonra 5 saniye içinde 110 dereceye çıkacak VRAM sıcaklığı. Bütün 3080 kartlarda bu sorun var hepsi dandik pad kullanıyor sadece VRAM bölümündeki padleri değiştirmek yeterli olacaktır.

Evet, ekran kartınızın ön taraftaki VRAM bölümünde kullanılan termal pedlerin kaç mm kalınlığında olduğunu öğrenin. Sonrasında kaliteli (Arctic, Thermal Grizzly veya en kötü 6W mk iletkenliğe sahip termal ped) alın. Örnek veriyorum kartınızın stok termal pedleri 2mm kalınlığında ise ve siz kaliteli 2mm ped bulamadıysanız dert etmeyin 2 adet 1mm pedi katlayıp 2mm elde etmiş olursunuz hiç performans kaybı yaşamazsınız. Eğer ki kartınızın stok pedlerinin kaç mm kalınlığında olduğunu gösterecek bir içerik bulamadıysanız kartınızı açıp VRAM bölümündeki pedlerin kalınlığını ölçebilirsiniz. 3080 kartların çoğu 2mm kullanıyor ama 1mm kullananlarda var tabii ki. Arka plakaya ped eklemenize hiç gerek yok öndekileri değiştirmek fazlasıyla yeterli. Kalitesiz ped alırsanız boşuna uğraşmış olursunuz. Önerim Thermal Grizzly minus pad bulabilirseniz çok iyidir.

Bizim bir tanıdıkta da aynı olay var. 4X 3080 2x3090 7x3060 var onda da. 3080'lerin birtanesi ne yaparsa yapsın 80 mh geçmiyor. Bir türlü çözemedi. Satacak o kartı sırf bu yüzden.

Şu anda 41 derece sıcakklıkla
41 derece çekirdek sıcaklığıdır. Memory (vRAM) sıcaklıklarına bakın.
Herkesin derdi de farklı :) Benim derdim...
Aldığım hr:
1625741819800.png

Son düzenleme:
Yasadiginiz sorun buyuh ihtimal arkadaslarin dedigi gibi vrm sicaklarindan oturu kartin thermal throttle a girmesinden kaynakli. 3080 lerde asus strix ve evga ftw3 ultra haric kullanilan thermal pad ler cöp, bundan dolayi thermal pad degisimi yapmaniz gerekmekte. Pad olarakta Thermalright oneririm.
İhtiyaciniz olursa mesaj atin elimde cesitli boyutta pad var yardimci olabilrim

Geri
Yukarı