Mining yapılmış ekran kartı deformesi nereden anlaşılır?

l0kan1

Kilopat
Merhaba iyi sosyaller,
Dijital madencilik yapan bir ekran kartı satın almaya karar verdim. Satıcı Ürünün klimalı serin ortamda çalıştığını, belli bir zaman geçtikten sonra çıkartıp yerine başka bir ürün koyduğunu, satışa sunulmadan önce gerekli testlerin yapıldığını ve içinin hiç sökülmedigini soyledi. Satıcıdan ürünün uzunluğunu ve resmini istedim ve buraya kadar ben tamamdım. Ekte olan ürünün anakartında sararmalar olduğunu fark ettim. Bu bana tehlikedesin mi demek? Bir bakar mısınız? Yarın öğlen almaya gideceğim. Ürün modeli Zotac RTX 3090 trinity.
IMG-20230405-WA0021.jpg

Dosya Ekleri

• IMG-20230405-WA0019.jpg
    IMG-20230405-WA0019.jpg
    227 KB · Görüntüleme: 33
Hocam mining yapılan kartı asla ayırt edemezsin performans konusundada ayırt edemezsin ama adam overclock yapmışmı yapmışsa kaç voltaj ile yapmış bunları öğren

Hocam mining yapılan kartı asla ayırt edemezsin performans konusundada ayırt edemezsin ama adam overclock yapmışmı yapmışsa kaç voltaj ile yapmış bunları öğren.

Öncelikle cevabın için teşekkür ederim.
Resimde de anakartın bir tık daha sarardığını fark ettim ve bunun ısıdan kaynaklandığını düşünüyorum. Satıcı miningin işlemci ile değil DDR ile yapıldığını söyledi. RAM belleklerini test etmek için OCCT programını kullanacağım. Herhangi bir öneriniz var mı? Ekran kartini ring e bağlamasını ve kazım yapmasını mı istesem?

Maalesef termal yani aşırı ısınma kaynaklı bir düşüş varsa ancak onu anlayabilirsiniz FPS ya da boost hızı gibi şeylere bakıyorsanız. Fiziksel olarak kartta sararma varsa ona dikkat edebilirsiniz, fanlar eğer pert olmuş ise yine uzun süre %100 devir kullanılmış demektir ve fanlar %100 hızda sürekli kullanılmak için yapılmazlar. Normal bir ekran kartı fanı 8-10 yıl bile gider fakat mining kartının fanı 2 yılda ölebilir çok yaygın bir durumdur.

Eğer tek sıkıntı fan ise tabi sorun yok derim çünkü fan ekran kartının en ucuz bileşeni. Fakat tabi siz mining yapılmamış kart arıyorsanız ve fanlar ölüyse o kart mining çıkmasıdır, emin olun. Ben 7 küsür yıldır GTX 1070 kullanıyorum, o fanlar hep dönüyor, yıllardır dönüyor, bozulmadılar henüz. Çünkü %100'e abanmıyorum insan gibi %50'de kullanıyorum.

Mining kartı olduğundan bence Trinity alma, fanlarında bazen sorun olabiliyor onlarda. Ben de çok araştırıyorum şunları öğrendim.
  1. Driver silip son sürüm yükleme testi,
  2. GPU-Z kontrolü,
  3. HWMonitör ile %100 yük altında ısı ve pad testi,
  4. %100-0-100 şeklinde fanlara hızlı hızlı kapatıp açma testi,
  5. Görebildiğin şekilde PCB üzerinde termal pad akıp akmama testi,
  6. Varsa oyun testi.
Bunlardan okeyse alabilirsin.

Mining kartı olduğundan bence Trinity alma, fanlarında bazen sorun olabiliyor onlarda. Ben de çok araştırıyorum şunları öğrendim.
  1. Driver silip son sürüm yükleme testi,
  2. GPU-Z kontrolü,
  3. HWMonitor ile %100 yük altında ısı ve pad testi,
  4. %100-0-100 şeklinde fanlara hızlı hızlı kapatıp açma testi,
  5. Görebildiğin şekilde PCB üzerinde termal pad akıp akmama testi,
  6. Varsa oyun testi.
Bunlardan okeyse alabilirsin.

Kesinlikle katılıyorum. Bir süredir mining yapılmış bir Zotac RTX3090 Trinity kullanıyorum.(2 yıl mining yapılmış) Kartı alınca termal pad ve fan, kart temizliği yaptım. Elektrik sarfiyatı dışında memnun kaldım. Sistemim şu anda 7600X ve RTX 3090 ile beraber Total'de maximum 600 watt prizden güç çekiyor. Oyunlarda 550 watt. Yardımcı olması açısından güç ve sıcaklık değerlerini paylaşacağım.
downloadfile.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı