Mining Yapmak Ekran Kartı Ömrünü Ne Kadar Azaltır?

YanChar

Hectopat
Daha fazla  
Başlıktan da belli olduğu gibi mining yapıyorum ve bu ekran kartımın ömrünü kısaltıyor. GTX 1080 Ti model tek ekran kartım var. Mining esnasındaki veriler:
  • %100 kullanım,
  • %70 güç tüketimi
  • 60 derece sıcaklık
  • 1923 çekirdek hızı (Overclocksuz ve overclock yapmıyorum.)
Hobi olarak yapıyorum amacım çok şey kazanmak değil zarar eder miyim? Ekran kartıma bir şey olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çoğu zaman tam güç bile çalışmayan ve günde ortalama 5-6 saat görev yapan ekran kartını 24 saat boyunca tam güçte çalıştırırsanız ciddi riske sokarsınız. 24 saat çalışmasa bile tam yükte tasarımın dışında kullanıldığında ne olacağını kestirmek yine de zor. Mining için üretilen kartların garantisi inanılmaz kısa. Ne derece fark olduğunu sanırım anlıyorsunuzdur.

Sigara + Alkol + Uyuşturucu. Bunları her gün deliler gibi sabahtan akşama tükettiğini düşün veya Maçın 90. dakikasına kadar köpekler gibi koştuğunu. Ne zaman işinin biteceğini kimse kestiremez ama çok yorgun olacakları çok malum. Piyasa zamanlar fiyatı uygun, bitik kartlarla dolacak. "Youtube'da 100 FPS alıyor aynısından aldım ama bende 70 FPS zor görüyor" konuları açılıp durur artık :)

1080 Ti modellerinden bazıları kutudan çıkma 700~750 SOL/s yapıyor. Bahsettiklerim en hızlı clock hızına sahip modeller. %50 güç profilinde çalıştırmayı denedin mi? %50-%60-%70 güç profilleri arasındaki SOL farkını hesaplayıp güç tüketimini de ön planda tut. GPU-Z ile güç tüketimini görebilirsin, TDP % kullanımı ile ekran kartının modelinin kaç TDP olduğunu bulup hesaplayabilirsin. Örneğin benim 215W 1080'im için %50 güç profilinin güç tüketimini öğrenmek istiyorsam: 50x215/100=107.5 Watt ekran kartımın güç tükettiği miktar. Yakalamaya çalıştığın şey düşük voltaj/güç limitinde yüksek frekans olsun. Ekran kartı minimum ısı ile çalışırsa (50~55) aralığında ömrü için endişelenmen gerekmez, soğutması güzel olsun maksat. Dediklerimi deneyip sonuçları bildirirsen sevinirim.

7/24 tüm gücünle koştuğunda kalbine ne oluyorsa ekran kartına da o oluyor, yoruluyor. Kazancını hesaplayabileceğin hesap makineleri var diye biliyorum, küçük bir araştırma ile bulabilirsin.
tek fark var ki biz biyolojik canlılarız o ise bir makine

Çoğu zaman tam güç bile çalışmayan ve günde ortalama 5-6 saat görev yapan ekran kartını 24 saat boyunca tam güçte çalıştırırsanız ciddi riske sokarsınız. 24 saat çalışmasa bile tam yükte tasarımın dışında kullanıldığında ne olacağını kestirmek yine de zor. Mining için üretilen kartların garantisi inanılmaz kısa. Ne derece fark olduğunu sanırım anlıyorsunuzdur.
sadece 8 saat mining yaptırıyorum ve PUBG gibi oyunlar da nerdeyse %100 kullanıyor GPU yu 24 saat yayın açan yayıncılarda da aynı etki gözlemlenmesi gerekir

Bence soğutması iyi bir şekilde sağlanırsa toplam ömründen yer FPS düşmesi yaşanmaz.
60 derecenin üstüne çıkmıyor

1080 Ti modellerinden bazıları kutudan çıkma 700~750 SOL/s yapıyor. Bahsettiklerim en hızlı clock hızına sahip modeller. %50 güç profilinde çalıştırmayı denedin mi? %50-%60-%70 güç profilleri arasındaki SOL farkını hesaplayıp güç tüketimini de ön planda tut. GPU-Z ile güç tüketimini görebilirsin, TDP % kullanımı ile ekran kartının modelinin kaç TDP olduğunu bulup hesaplayabilirsin. Örneğin benim 215W 1080'im için %50 güç profilinin güç tüketimini öğrenmek istiyorsam: 50x215/100=107.5 Watt ekran kartımın güç tükettiği miktar. Yakalamaya çalıştığın şey düşük voltaj/güç limitinde yüksek frekans olsun. Ekran kartı minimum ısı ile çalışırsa (50~55) aralığında ömrü için endişelenmen gerekmez, soğutması güzel olsun maksat. Dediklerimi deneyip sonuçları bildirirsen sevinirim.
üzgünüm ama dediklerini pek anlamadım. %60 güç tüketimi ile max frekansta çalışıyor ve 58 60 derece gibi sıcaklık alıyorum üstelik bir sorum daha olucaktı;
G-SYNCE desteğini açınca boştayken 300 mhz core clock alıyorum ama G-SYNCE kapayınca boştayken 1442 mhz 5000mhz de bellek hızı alıyorum. Mining yaparken G-SYNCE açık ise bellek hızım 5008 oluyor ve 31mh/s kazma hızı var. Fakat G-SYNCE kapayınca (overclock hiçbir şekilde yapmıyorum) 5500 mhz bellek hızı oluyor ve 35mh/s kazma hızına ulaşıyor bunun sebebi nedir?

Bence boşu boşuna bu tarz yüklenmeler yapmayın. Performansınız ne kadar artabilir ki? Ben bu O.C dur miningdir hepsine sıcak bakmıyorum. Kart kendiliğinden O.C lu değilse O.C yapmayı da iyi bir şey olarak görmüyorum. He zararı nedir onu bilemem. Ama toplam ömründen azalma olması mümkündür.

GPU ya ne gibi zararları olur bunun hakkında bir bilgim yok ama üzerinden elektrik akımı geçen herşey fiziksel olarak değişime, korozyona ve deformasyona uğrar tam yükte elektrik akımının artacağını düşünürsek ekran kartına zarar vereceği kesin.

Geri
Yukarı