Miningde ekran kartlarının aşırı ısınması

rojhatkavak

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar arkadaşlar,
Yakın zamanda merak saldığım Mining olayında yavaş yavaş bilgi sahibi oluyorum. Şu an için büyük yatırım yapmama adına öncelikle 4 GB'lık ekran kartları temin edip Etherium Classic madenciliği yapıyorum Hiveos üzerinden. Her geçen gün yeni yeni bilgiler edindiğim ve bu durumdan da aşırı keyif aldığım bu mecrada yine sizlerden yardım almak isterim.

Benim şu an için karşılaştığım sorun ekran kartlarımın 70-80 derece aralığında çalışıyor olması. Bu uzun vadede bana sorun olur gibi geliyor. Bunun sebepleri acaba ne olabilir? Fan hızlarını yüzde olarak 80'e çekmiş bulunmaktayım. İlk başta bu işlemi yapınca sıcaklık değerleri 50-65 aralığına kadar geriledi lakin saatler sonra tekrar 70 üstü derecelere attı kendisini.

Bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar bilgilerini aktarabilir mi? Bunun sebeplerinden biri ETC maden havuzunun ekran kartlarına fazla yük bindiriyor oluşu olabilir mi? Yani kazılan kripto paraya göre bu dereceler farklılık gösterir mi? Gösteriyor ise en mantıklı ve sağlıklı kazılacak coin sizce nedir? Kıymetli düşünceleriniz benim için çok değerli, şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar arkadaşlar,
Yakın zamanda merak saldığım mining olayında yavaş yavaş bilgi sahibi oluyorum. Şu an için büyük yatırım yapmama adına öncelikle 4 GB'lık ekran kartları temin edip Ethereum classic madenciliği yapıyorum Hive OS üzerinden. Her geçen gün yeni yeni bilgiler edindiğim ve bu durumdan da aşırı keyif aldığım bu mecrada yine sizlerden yardım almak isterim.

Benim şu an için karşılaştığım sorun ekran kartlarımın 70-80 derece aralığında çalışıyor olması. Bu uzun vadede bana sorun olur gibi geliyor. Bunun sebepleri acaba ne olabilir? Fan hızlarını yüzde olarak 80'e çekmiş bulunmaktayım. İlk başta bu işlemi yapınca sıcaklık değerleri 50-65 aralığına kadar geriledi lakin saatler sonra tekrar 70 üstü derecelere attı kendisini.

Bu konuda daha tecrübeli arkadaşlar bilgilerini aktarabilir mi? Bunun sebeplerinden biri ETC maden havuzunun ekran kartlarına fazla yük bindiriyor oluşu olabilir mi? Yani kazılan kripto paraya göre bu dereceler farklılık gösterir mi? Gösteriyor ise en mantıklı ve sağlıklı kazılacak coin sizce nedir? Kıymetli düşünceleriniz benim için çok değerli, şimdiden teşekkür ederim.

Sıcaklık için undervolting yapmanı öneririm. Hem enerji tüketimin azalır hem de kartları daha serin tutabilirsin. Bir de acaba hangi ekran kartını kullanıyorsunuz?

UV işlemini hayatımda ilk defa sizden duyuyorum. O kadar çok bilgilendirici video izledim hiç böyle bir tavsiyeye denk gelmedim. Hemen araştırıyorum undervoltage ayarını.

Bende ETC kazıyorum RX 570 4 GB var bende. Yüzde 60 fan hızında 55 derecede çalışıyor. Dereceyi düşürmek için UV yapman lazım.

Hemen bakıyorum hocam çok sağ olun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Örnek olması için söylüyorum.
Ben Ethereum kazıyorum kartım RX580 8 GB güzel bir ayardan sonra fan yüzde 47 sıcaklık 53 derece yapmayı başardım.

UV işlemini hayatımda ilk defa sizden duyuyorum. O kadar çok bilgilendirici video izledim hiç böyle bir tavsiyeye denk gelmedim. Hemen araştırıyorum UnderVoltage ayarını

Hemen bakıyorum hocam çok sağ olun

Hocam çok da karışık bir ayar değil. Kartın Power Limit'ini mining esnasında azaltarak kazım hızının düşmediği en düşük değere getirmeniz gerek. Bunu da test ederek her seferinde hız düşüp düşmediğini kontrol ederek yapmanız gerek. Daha sonrasındaki sıcaklık değerleri çok daha iyi olacaktır.
Ekstra olarak çekirdek hızını düşürebildiğiniz kadar düşürüp bellek hızlarını biraz artırabilirsiniz. Çekirdek hızını azaltırsanız belleklere verebileceğiniz daha fazla güç kalır. Bu sayede inebileceğiniz en iyi değere inersiniz güç konusunda.

Geri
Yukarı