Mininig nedir?

393060

Kilopat
Makaleler
3
Mininig nedir, nasıl yapılır, neler gereklidir? Beni aydınlatırsanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Mining bir coini veya bir madeni kazmaktır kısa tabiri ile. Neler gerekli konusuna gelince ne kazanacağına göre değişir bir altın kazacaksan kazma kürek Ethereum kazacaksan ekran kartı Chia Coin kazacaksan HDD lazım. Gerekli ayarlar yapıldıktan sonra kazamaya başlayabilirsiniz ama elektriğe zam geldi ne kadar kar bırakır bilmiyorum

Mining en kısa tabiri ile donanım gücünüzü online ortamda kiralamaktır. Nasıl yapılır? Neler gereklidir konusuna girmiyorum çeşitlilik çok fazla. Kısa bir google sorgusu ile çok fazla bilgi bulabilirsiniz.

Mining bir kripto paranın tüm alış ve verişlerini takip edip o kripto paranın güvenliğini sağlayan ve bunun karşısında da yapan kişiyi ödüllendiren bir sistem.

İki çeşidi var pow (iş kanıtı) ve pos (hisse kanıtı) en çok bilinen pow da ekran kartı, işlemci vs gibi şeyler ile işlem gücü kullanılarak mining yapılır diğer sistem de ise o kripto parayı kilitleyerek yapılır.

Powdan devam edelim şuan en büyük kripto paralar bu sistemi kullanıyor. (Eth pos'a geçmeyi planlıyor) Bu sistemde dediğim gibi donanıma ihtiyacınız var bu genellikle ekran kartı oluyor. Sistem coinin dag dosyasını indiriyor ve ağda yapılan işlemleri takip edip yeni bloklar oluşturup ağı koruyor.

Günümüzde en çok yapılan ekran kartı madenciliğin yapabilmen için elinde güçlü bir kart olması lazım daha sonrasında bir tane mining yazılımı indirip buraya kullanıcağın havuz ve o coine ait cüzdanının adresini giriyorsun daha sonrasında ekran kartının hız aşırtma ayarlarını yapıyorsun ve yazılımı çalıştırıyorsun ve mining başlamış oluyor.

Tahmini ne kadar zamanda ne kadar kazanılıyor peki?
Bunun net bir cevabı yok hangi donanım ve piyasanın hangi koşullarda olduğuna bağlı. Ama şöyle diyim şuanda mining için 0 olarak alabileceğiniz en ucuz kartlardan biri olan rx 6600 günlük şuan ki fiyatlarda 20 lira kazandırır. En pahalı cihazlardan biri olan antminer E9 da günlük 2 bin lira kazandırır.

Yeni konular

Geri
Yukarı