Mint'te proton ile oyun oynanılabilir mi?

ulman

Picopat
Daha fazla  
Bu tarz konulara bakıyorum millette hep Ubuntu var. Ben Linux Mint'i kuracağım, Mint'te proton ile oynayabilir miyim oyun?

Bu tarz konulara bakıyorum millette hep Ubuntu var. Ben Linux Mint'i kuracağım, Mint'te proton ile oynayabilir miyim oyun?
Mint, ubuntu temellidir ve bütün Steam desteklenen ortamlarda çalışır oyunlarınız. Tabi oyun açılabildiği sürece, eğer protonla da çalışmıyorsa çalışmaz zaten.

Steam kurulabilen her dağıtımda proton kullanılabilir. Günümüzde de Steam'i repolarında bulundurmayan kişisel kullanım odaklı bir yaygın dağıtım yok. Endişelenmeyin yani.

Tabii Fedora ve Debian gibi bazı dağıtımlarda Steam kurmak için repo eklemek gibi birkaç ek adım yapmak gerekli ama bunlar için de bir sürü rehber var.

Anlayacağınız bir dağıtım kurarken son düşünmeniz gereken şey Steam desteği.

Tavsiyem Steam kurduktan sonra protonup-qt'yi kurmanız olur. Proton-ge genelde normal protondan daha iyi çalışıyor.

Linux Mint de proton ile oyun oynamanız için tek gereken şey, Steam'in ayarlayından Steam Play'i etkinleştirmek. Sonra Steam dışı oyunlarınız varsa, onları Steam'e ekleyip oynayabilirsiniz. Sisteminizde Wine yüklüyse Windows setup dosyalarını açıp yükleyip Steam dışı oyunları Steam proton ile de oynayabilirsiniz. (Bazı Windows setup sistemleri düzgün çalışamıyor, ama genel olarak çoğu sorun çıkartmadan yüklenebiliyor.)

Son düzenleme:
Linux Mint de proton ile oyun oynamanız için tek gereken şey, Steam'in ayarlayından Steam Play'i etkinleştirmek. Sonra Steam dışı oyunlarınız varsa, onları Steam'e ekleyip oynayabilirsiniz. Sisteminizde Wine yüklüyse Windows setup dosyalarını açıp yükleyip Steam dışı oyunları Steam proton ile de oynayabilirsiniz. (bazı Windows setup sistemleri düzgün çalışamıyor, ama genel olarak çoğu sorun çıkartmadan yüklenebiliyor.)

Windows uygulamaları için direkt Wine yerine bottles kullanmak daha iyi olur.

Windows uygulamaları için direkt Wine yerine bottles kullanmak daha iyi olur.

Hocam ben sadece Steam'i kullanıyorum, üşeniyorum farklı programlardan oynamaya. 😆

Hocam ben sadece Steam'i kullanıyorum, üşeniyorum farklı programlardan oynamaya. 😆

EA App, ne Lutris'te ne de Steam'de düzgün çalışmıyordu. Ben de bottles ile denedim ve oldukça düzgün çalışıyordu. Onun üzerinden yaklaşık 20 saat BF5 oynadım hatta. Tabii Windows oyunculuğu daha akıcı olduğundan artık CS:GO haricindeki çoğu oyunumu Windows'ta oynuyorum.

EA App, ne Lutris'te ne de Steam'de düzgün çalışmıyordu. Ben de bottles ile denedim ve oldukça düzgün çalışıyordu. Onun üzerinden yaklaşık 20 saat BF5 oynadım hatta. Tabii Windows oyunculuğu daha akıcı olduğundan artık CS:GO haricindeki çoğu oyunumu Windows'ta oynuyorum.

Oyunlar açısından Dual boot yapmanın en iyi sonucu verdiğini düşünüyorum. Bazı oyunlar Windows'ta çalışmıyor, ya da çalıştırmak için bayağı şey yapmak lazım. Ya da tam tersi Linux'ta çalışmıyor ya da daha iyi çalışıyor. 🫠

Oyunlar açısından Dual boot yapmanın en iyi sonucu verdiğini düşünüyorum. Bazı oyunlar Windows'ta çalışmıyor, ya da çalıştırmak için bayağı şey yapmak lazım. Ya da tam tersi Linux'ta çalışmıyor ya da daha iyi çalışıyor. 🫠

Bir kararlılık olsa ben Linux'ta kalmaya tamamım ama bir güncellemeyle oyun bir süre oynanamaz olabiliyor ya da oyun içinde yer yer gereksiz FPS düşüşleri yaşanabiliyor. Tabii bu her oyunda yaşanmıyor benim oynadığım bir iki Online oyunda bundan sıkıntı çektiğimden Windows yükledim.

Bir kararlılık olsa ben Linux'ta kalmaya tamamım ama bir güncellemeyle oyun bir süre oynanamaz olabiliyor ya da oyun içinde yer yer gereksiz FPS düşüşleri yaşanabiliyor. Tabii bu her oyunda yaşanmıyor benim oynadığım bir iki Online oyunda bundan sıkıntı çektiğimden Windows yükledim.

Ben Linux'un 2011 ve öncesi oyunlar için Windows'tan daha iyi olduğunu düşünüyorum. Özellikle 2005 ve öncesi oyunlarda Windows'ta sıkıntılı çalışan olursa, Linux'ta sadece tek komut girerek çalıştırabiliyorsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı