MİT logosunu kullanmak suç oluşturur mu?

behzat_4540

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar internetten örnek bir IP adresi buldum; Kali Linux'taki IP sorgusu yapan programlar var; orada IP bilgileri çıkıyor ama doğru göstermiyor, şehir bilgisi ve internet servis sağlayıcısı doğru oluyor genelde, videolardan gördüğüm kadarıyla. Forumdaki birileri "IP adresini paylaşırsan suç" dedi. Arka plana örneğin MİT gibi bir devlet kurumunun logosunu koysam bu suç teşkil eder mi? Logo'yu "yasa dışı" kullanmak suç diyor MİT. Onlarca gazete ve Facebook sayfalari zaten yıllardır kullanıyor logoyu.
IP adresini ise internetten gördüm, örnek zaten, birine ait olduğunu sanmıyorum. Nedenini sormazsanız sevinirim, özel çünkü. Amacım da kötü değil kesinlikle. Fikirleriniz neler?

Şehir bilgisi de yanlış oluyor genelde. Ben sorguladığı da her defasında İstanbul'da gösteriyor. Mobil veri ya da Wi-Fi fark etmeksizin.

Sizce bir sorun teşkil eder mi hocam?
Bir şey olmaz. Kişisel bir şey için kullanıp, internet hizmeti olarak sunmadığın şekilde sıkıntı çıkarmaz.
İnternet hizmetinden ne kast ettiğinizi anlamadım hocam, ama kişisel bir şey zaten olacak

IMG_20220310_190003.jpg

Emin olmamakla birlikte adil kullanım (fair use) uyarınca kullanılabilir. (bkz: Adil kullanım - Vikipedi) Bunun için logoyu orijinal çözünürlüğünden daha çok küçültmeniz ve iyi amaçlarla kullanmanız gerekir. Böyle biliyorum, yanlışım varsa düzeltiniz.

Adil kullanım daha çok ABD yasalarıyla ilgili bir olgu, Türkiye'de işleyişi hakkında bir bilgim yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı