Mitolojiler Köşesi-1

Merhaba, hiç merak ettiniz mi? Dinlerden önce insanlar nelere inanır, nelere tapınırdı diye? Bugün sizin merakınızı gidermeye geldim. İyi okumalar!

Antik Mısır Mitolojileri:

Antik Mısır birbiriyle örtüşen sayısız Tanrısıyla görünse de ilginçtir ki üç bin yılı aşkın bir süredir kayda değer şekilde sabit kalmıştır. Bütün Mısır Tanrıları esasen yaratıcı Atum'un birer uzantısıdır. Atum hem Güneş Tanrısı Ra ve Gizli Tanrı Amon olarak ortaya çıkar.
(Amon-Ra olarak tapınılırdı.)

1662886386063.png

Büyük Giza Piramitleri, Tanrıça Hathor için kutsal olan piramit şeklindeki bir dağın altında Krallar Vadisi'ni kurmalarından önce Firavunların mezalarıydı.

Antik Mısır'da Yaratılış:

Antik Mısır mitolojisindeki yaratıcı, Sınırı Olmayan Tanrı , zamanın başlangıcındaki önce kuyruğu ağzında duran bir yılan olarak Nun (Hiçlik)
okyanusunda istirahat ediyordu. Kendinin farkına varınca güneş tanrısı Ra olarak şekil buldu. Ra diğer Tanrılarıda kendisinden yarattı; Kuru Hava Tanrısı Shu'yu hapşırarak çıkardı ve Nemli Hava Tanrısı Tefnut'u tükürdü. Ra sesiyle Heka (Yaratıcı Güç), Sia (Algı) ve Hu'yu(bildiri) yaratılış elementlerini ortaya çıkardı. Heka,Sia ve Hu güneş teknesi ile gökyüzünde gezen Ra'ya eşlik etti. Ra daha sonra evrene göz kulak olması için Hakikat ve Ahenk Tanrısı Ma'yı yarattı. Suların geri çekilmesini sağlayan Ra, şekli itibari ile piramitlere örnek olan ilk tümsek BenBen taşının üzerine çıktı ve tüm bitkileri, hayvanları ve kuşları Nun'dan var etti; ismini söylediği herkes vucüt buldu. Antik Mısırlar Nil'in her yıl taşmasının sebebi olarak Sel Tanrısı Hapy'in mağarası içinde kıvrılan kozmik yılanın, Nun'un kadim sularını dünyaya salmasını gösterdi.
1662887561467.png

Tanrı Nun, Doğan Güneş Tanrısı Khepri sıfatıyla bir bok böceği olarak tasvir edilen Ra'nın güneş teknesini havada tutuyor.

Ra'nın Gözü:

Güneş Tanrısı Ra dünyayı yaratırken ilk doğurduğu Shu ve Tefnut'u ilk okyanus Nun'un ötesine yolladı. Geri dönmediklerinde onları araması için Gözünü yani Tanrıça Hathor'u gönderdi. Hathor onları geri getirdiğinde Ra'nın yüzünde çıkan başka bir gözün kendi yerini aldığını görünce öfekelendi. Ağladı; acı göz yaşları ilk insanlara dönüştü. Ra, Hathor'u aldı ve onu öfkeli bir kobra şekline sokarak alnına yerleştirdi. Böylece Hathor zamanın sonu gelip Dünya yeniden Nun'un sonsuz suları altında kalana kadar hükümdarlığı sırasında Ra'nın yanında olacaktı.
1662888191146.png

Hathor (Solda) ve Ra, Kraliçe Nefertari'nin mezarında resmedilmiş.

Not:Antik Mısır Mitolojisi 3 bölümden oluşucaktır.

Dosya Ekleri

• 1662886282107.png
    1662886282107.png
    495 KB · Görüntüleme: 13
Merhaba, hiç merak ettiniz mi? Dinlerden önce insanlar nelere inanır, nelere tapınırdı diye? Bugün sizin merakınızı gidermeye geldim. İyi okumalar!
Antik cag uygarliklarin ( Sumer, Babil, Misir) mitolojileri az cok olsa da Tevrat, Incil ve Kuran'da hikaye bazli gecer. Bu arada bu tarz forumlarda genel olarak mitoloji ile alakali bilgi cok az, bu konuyu actiginiz cok iyi olmus. Zamaninda da devlet yoneticileri dini kullanarak kendisini Tanri'nin elcisi veya direkt kendisi ilan etmistir. Hammurabi veya Firavunlari ornek verebiliriz, daha sonradan ise yani milattan once 1000 civari sonrasi daha cok elci olarak gozukuyor bildigim kadari ile. Kisacasi dinler hep basa gecmek veya uzun sure kalmak icin kullanilan seyler olmus diye dusunuyorum, bakalim arastiriyoruz ogrenicez.

Bu arada genel bilgi vereyim, misir halki piramitleri koleleri kullanarak yapmistir ve Tanri icin yapmislardir diye biliyorum.

Bu konuyu merak edenler bu videoyu kesinlikle seyretmeliler.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı