Mitral kapak yetmezliği

Mahmutab

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, bende fizyolojik mitral kapak yetmezliği eser seviyede bir de taşikardi var. Bende dudak morarması ve ayak bileği şişiyor ama sadece sol ayak bileği. İnternetten bakınca kalp yetmezligi yazıyor ama daha yeni ekg çekildim ef: 70 çıktı 70 normal midir, 100 mu olması gerek? Normalde böyle bisi olsa doktor söylerdi diye düşünüyorum. Tansiyonum da 2 hafta her gün ölçtuk 10.6 12. 6 gibi oluyor genellikle buna doktor normal dedi yaşım 14 bu arada 100 kiloyum ve sağlıklı beslenerek ve spor yaparak kilo vermeye çalışıyorum. Acaba çok spor yaparsam kalp krizi veya yetmezliği falan olur mu? Çok korkuyorum vallaha.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, bende fizyolojik mitral kapak yetmezliği eser seviyede bir de taşikardi var. Bende dudak morarması ve ayak bileği şişiyor ama sadece sol ayak bileği. İnternetten bakınca kalp yetmezligi yazıyor ama daha yeni ekg çekildim ef: 70 çıktı 70 normal midir, 100 mu olması gerek? Normalde böyle bisi olsa doktor söylerdi diye düşünüyorum. Tansiyonum da 2 hafta her gün ölçtuk 10.6 12. 6 gibi oluyor genellikle buna doktor normal dedi yaşım 14 bu arada 100 kiloyum ve sağlıklı beslenerek ve spor yaparak kilo vermeye çalışıyorum. Acaba çok spor yaparsam kalp krizi veya yetmezliği falan olur mu? Çok korkuyorum vallaha.
Bu cevapları burada bulamazsın. Doktorlar boşuna okumadı. En bilgililer onlardır. 14 Yaşında 100 kilo olmak istediğin kadar boyun olsun aşırı sağlıksız. Diyetisyenlere gidin, farklı doktorlara gidin ailenizle.

%70 EF normal, %100 olmuyor o değer. Mitral kapak yetmezliklerinde vücuda gitmesi gereken kanın bir kısmı akciğerlere gider, bu da nefes darlığı yaratabilir. Özellikle efor ve kalp hızının fazla artması ile nefes darlığı artabilir. Bu sebeple kendinizi yoracak şekilde spor kardiyolog önermediği sürece kendi kendinize yapmayın.

Ayak şişliğinizi ve dudak morarmasını doktora söylemiş miydiniz? Herhangi bir ilaç kullanıyor musunuz?

%70 ef normal, %100 olmuyor o değer. Mitral kapak yetmezliklerinde vücuda gitmesi gereken kanın bir kısmı akciğerlere gider, bu da nefes darlığı yaratabilir. Özellikle efor ve kalp hızının fazla artması ile nefes darlığı artabilir. Bu sebeple kendinizi yoracak şekilde spor kardiyolog önermediği sürece kendi kendinize yapmayın.

Dudak morarması, vücuda giden kanın az miktarda ve/veya yeterince oksijenlenememiş olması ile alakalı. Ayak şişliğinizi ve dudak morarmasını doktora söylemiş miydiniz? İlaç kullanıyor musunuz?

Hayır söylemedim doktora ilaç kullanmıyorum 4 kere eko çekildim tek mitral kapak yetmezliği çıkıyor başka da bir şey yok. Bir de corona sebebiyle hastane de yattım 9 gün orada oksijen ölçen bir makine vardı 95'di oksijen sürekli bazen 100 oluyordu hatta. Bunlar normal mi?
Hayır söylemedim doktora ilaç kullanmıyorum 4 kere eko çekildim tek mitral kapak yetmezliği çıkıyor başka da bir şey yok. Bir de corona sebebiyle hastane de yattım 9 gün orada oksijen ölçen bir makine vardı 95'di oksijen sürekli bazen 100 oluyordu hatta. Bunlar normal mi?

Bir de ayak şişliği solda az var sol ayakta tek sağda var mı bilmiyorum bakıyorum ama göremiyorum çok az bir şişlik var. Dudak morarması da çok hafif bir şekilde dikkatli bakmak gerekiyor.

95 üzeri oksijen normaldir. 95 veya 100 olmasının pek bir farkı yok, makine ölçümü o kadar hassas da değil.

Morarma ve ayakta şişme şikayetleriniz korona geçirdikten sonra başladıysa bununla ilgili olabilir büyük ihtimalle, hastanede de yatmışsınız zaten vücut yeni toparlıyor olabilir, mutlaka doktora belirtin bu şekilde şikayetleriniz olduğunu.

Bütün EKO’larınız “fizyolojik” yetmezlik olarak raporlandıysa kalp krizi ve yetmezlik açısından endişelenmeniz gerekmiyor. Fizyolojik kelimesi zaten sağlıklı insanlarda da görülebilen, sağlık sorunu yaratmayan demektir. Ama fizyolojik değil Evre 1-2 vs diye raporlandıysa o daha farklı.

Mutlaka kilo verin, ancak ergenlik döneminde olduğunuz için bu kiloyu doktor ve diyetisyen kontrolünde verin. Spor yapacaksanız, kardiyoloğa danışın. Düzenli takiplerinize gidin.

95 üzeri oksijen normaldir. 95 veya 100 olmasının pek bir farkı yok, makine ölçümü o kadar hassas da değil.

Morarma ve ayakta şişme şikayetleriniz korona geçirdikten sonra başladıysa bununla ilgili olabilir büyük ihtimalle, hastanede de yatmışsınız zaten vücut yeni toparlıyor olabilir, mutlaka doktora belirtin bu şekilde şikayetleriniz olduğunu.

Bütün eko'larınızda “fizyolojik” yetmezlik olsrak raporlandıysa kalp krizi ve yetmezlik açısından endişelenmeniz gerekmiyor. Fizyolojik kelimesi zaten sağlıklı insanlarda da görülebilen, sağlık sorunu yaratmayan demektir.

Mutlaka kilo verin, ancak ergenlik döneminde olduğunuz için bu kiloyu doktor ve diyetisyen kontrolünde verin. Spor yapacaksanız, kardiyoloğa danışın.

Kalp yetmezligi veya krizi geçiririm diye çok korkuyorum ama 2 doktora gittim ikisde ısrarla bir şey yok diyor psikolojik olarak çok kasıyorum kendimi şunu yapsam öleceğim hayatım bitti vb diyet yapıyorum şu an da ama psikolojik olarak çöktüm her gün hastalığı araştırıyorum içime kapanık insan oldum son 2 aydır. Bunun için psikoloğa gitmeye grek var mı yoksa kendi kendine geçer mi bu tripler. Bu arada içimi rahatlattigin için teşekkür ederim.

Kalp yetmezligi veya krizi geçiririm diye çok korkuyorum ama 2 doktora gittim ikisde ısrarla bir şey yok diyor psikolojik olarak çok kasıyorum kendimi şunu yapsam öleceğim hayatım bitti vb diyet yapıyorum şu an da ama psikolojik olarak çöktüm her gün hastalığı araştırıyorum içime kapanık insan oldum son 2 aydır. Bunun için psikoloğa gitmeye grek var mı yoksa kendi kendine geçer mi bu tripler. Bu arada içimi rahatlattigin için teşekkür ederim.
Hocam 2 farklı doktora gittiyseniz, 4 kere EKO çektirdiyseniz bu şekilde endişelenmenize gerek yok.

Dediğim gibi “fizyolojik” yetmezlik, sağlıklı nüfusun belirli bir oranında görülen, ek bir sağlık riski yaratması beklenmeyen anlamına gelir. Sizin bütün EKO’larınızın sonucu da fizyolojik olarak çıktıysa bu endişelenmenizi gerektirecek bir şey değil.

Fizyolojik değil hastalık olan Mitral Yetmezlik olsaydı bile bu ciddi bir kalp yetmezliği kalp krizi riski yaratırdı anlamına gelmiyor. Uzun yıllar normal bir şekilde takip ediliyor bu tip hastalar. Kalp yetmezliği gelişmesi yıllar alıyor, her hastada da gelişmiyor zaten.

Herhangi bir kalp krizi riski olması durumunda mutlaka size bilgi verirlerdi zaten. İnternetten bakarak korkutmayın kendinizi. İnternetten bulduğunuz bilgileri yorumlayabilmek için en az 10 yıl eğitim görüyor kardiyoloji uzmanı oluyor insanlar. Arkasında gerekli bilgi birikimi olmadan internette bulduğunuz bilgileri yorumlamak çok zor. Düzenli kontrollerinize gidin, kilonuzu verin. Eğer kardiyologlar herhangi bir sıkıntı yok spor yapabilirsin dediyse onu da yapın. Morarma, şişlik, nefes darlığı yaşarsanız gidersiniz doktora.

Son düzenleme:
Hocam 2 farklı doktora gittiyseniz, 4 kere eko çektirdiyseniz bu şekilde endişelenmenize gerek yok.

Dediğim gibi “fizyolojik” yetmezlik, sağlıklı nüfusun belirli bir oranında görülen, ek bir sağlık riski yaratması beklenmeyen anlamına gelir. Sizin bütün eko'larınızın sonucu da fizyolojik olarak çıktıysa bu endişelenmenizi gerektirecek bir şey değil.

Fizyolojik değil hastalık olan mitral yetmezlik olsaydı bile bu ciddi bir kalp yetmezliği kalp krizi riski yaratırdı anlamına gelmiyor. Uzun yıllar normal bir şekilde takip ediliyor bu tip hastalar. Kalp yetmezliği gelişmesi yıllar alıyor, her hastada da gelişmiyor zaten.

Herhangi bir kalp krizi riski olması durumunda mutlaka size bilgi verirlerdi zaten. İnternetten bakarak korkutmayın kendinizi. İnternetten bulduğunuz bilgileri yorumlayabilmek için en az 10 yıl eğitim görüyor kardiyoloji uzmanı oluyor insanlar. Arkasında gerekli bilgi birikimi olmadan internette bulduğunuz bilgileri yorumlamak çok zor. Düzenli kontrollerinize gidin, kilonuzu verin. Eğer kardiyologlar herhangi bir sıkıntı yok spor yapabilirsin dediyse onu da yapın. Morarma, şişlik, nefes darlığı yaşarsanız gidersiniz doktora.

Aklıma bir şey takıldı onu da sormak isterim size zahmet. 4 kere eko çekildim 3'unde kağıtta fizyolojik yazmiyordu sadece eser mitral kapak yetmezliği yazıyordu ama 4. ekoda fizyolojik mitral kapak yetmezliği yazıyordu o yüzden aklım karıştı.

Aklıma bir şey takıldı onu da sormak isterim size zahmet. 4 kere eko çekildim 3'unde kağıtta fizyolojik yazmiyordu sadece eser mitral kapak yetmezliği yazıyordu ama 4. ekoda fizyolojik mitral kapak yetmezliği yazıyordu o yüzden aklım karıştı.
Eser kelimesinin de çok farklı anlamda kullanıldığını düşünmüyorum. Hastalık olan Mitral Yetmezlikte bildiğim kadarıyla 1-2, 2-3 gibi tanımlar kullanılır veya hafif-orta-ciddi gibi. O ekolarınızda da doktor “Senin yaşında normal” tarzı bir bilgilendirme yaptı mı? Veya size “hafif bir yetmezlik var” mı dedi? Doktor hiçbir şey demeden siz raporu okuduysanız da önemli değil, size hiçbir şey dememesi önemsiz olduğu anlamına gelir diye düşünüyorum.

Size önerilen sürede takilere gittiğiniz, size söylenenlere uyduğunuz sürece endişelenmenize gerek yok.

Eser kelimesinin de çok farklı anlamda kullanıldığını düşünmüyorum. Hastalık olan mitral yetmezlikte 1-2, 2-3 gibi tanımlar kullanılır veya hafif-orta-ciddi gibi. O ekolarınızda da doktor “senin yaşında normal” tarzı bir bilgilendirme yaptı mı? Veya size “hafif bir yetmezlik var” mı dedi? Doktor hiçbir şey demeden siz raporu okuduysanız da önemli değil, size hiçbir şey dememesi önemsiz olduğu anlamına gelir diye düşünüyorum.

Eser yetmezlik kafaya takılmaz dedi herkeste olabilir dedi belki şu an bende bile çıkar diyor yaş ilerledikçe çıkma şansı daha da artar diyor ama takma kafana dedi bir de nefes darlığı için kardiyo çalış dedi hafif hafif çalış bir de kilo ver dedi en az 15 kilo ver dedi.

Geri
Yukarı