Rehber MLD M500 Ultra alınır mı?

1- Kontrolcü

Bu arkadaşımız Phison E21T kontrolcü kullanıyor. Kendisine P3, P3 Plus, PX600 gibi modellerden alışığız. Kendisi bayağı kalitesiz bir kontrolcü. En fazla 5000 MB/s okuma, 4000 MB/s yazma destekliyor. DRAM desteği de yok. Peki bilin bakalım MLD M500 Ultra'nın okuma ve yazma hızı vaatleri ne? 7000 MB/s okuma ve 4700 MB/s yazma vaat ediyor ama bu kontrolcü ile bu değeri tutturamıyor tahmin edeceğiniz üzere.

2- NAND

Kendisinde SK Hynix V7 model NAND bulunuyor. Kendisine pek rastlamadım ama araştırdığımda gerçekten şaşırtıcı sonuçlar gördüm. Milli NAND'ımız B47R'dan aşağı kalır yanı yok ve B47R'nin Fury Renegade, KC3000, MX500 gibi modellerde de bulunduğunu ekleyelim. V7'yi ise SK Hynix Platinum P41 adlı bir SSD'de görebiliyoruz fakat kendisi M500 Ultra'dan daha kaliteli.

3- DRAM - HMB

Zaten E21T'nin DRAM desteklemediğini söylemiştik. Bir DRAM'e sahip değil ama 64 MB boyutunda HMB sunuyor.

4- Yazılım ve Garanti

Bir yazılımı yok. Zaten MLD, TurboX gibi bir marka sanırım. Üreticisi Vektron Elektronik olarak gözüküyor ve Türk firması. Yazılımsız olması gayet normal. 2 yıl garanti sunuyor ama ne kadar iyi bir destek görürsünüz, orasını bilemem. Pek iyi olacağını zannetmiyorum.

5- Fiyatlar ve Önerim

M500 Ultra'nın hiçbir alınabilirliği yok. M200, M300, M700 gibi modelleri de bulunuyor MLD'nin ama hepsi aynı bunun gibi dandik. DRAM ve yazılım olmaması çok büyük eksiler. Sırf bunlar yüzünden de alınmaz ama bir de dandik bir kontrolcüyü şişirdikçe şişirmişler. O vaatlerin karşılığını alamayacaksınız.
Bu konuda bir arkadaş bu SSD'yi satın alma gafletinde bulunmuş ve sonuca bakın.
1704987553268.png

Tam da dediğim gibi.
Fiyat ve öneri kısmına gelirsek 500 GB olan modeli şu an 1345 TL'ye satılıyor. Yerine Kioxia Exceria alınabilir ve üstelik 929 TL. 1 TB olan modeli ise 2185 TL'ye satılıyor ve 1857 TL'ye yerine Exceria Plus alınabilir. Evet, bunlar PCIe 3.0 ama en azından kaliteli ve düzgün SSD'ler.
Okuduğunuz için teşekkürler. İyi Sosyaller!

Son düzenleme:
3-4 aydır MLD kullanıyorum bir sorununu görmedim.

Tabii Kioxia daha iyi.

Kesinlikle alınmaz, 500 gb lık m2 modelini kullanıyorum alalı yaklaşık 1 yıl oldu ve 1900 saat çalışma süresi mevcut (standart kullanım ile), okuma ve yazma değerlerinde yarı yarıya kayıp var diyebilirim crystal disk mark ile yaptığım testte görebiliyorum. Ayrıca kurulum yaparken büyük bir kopyalama işlemi yaparken bilgisayarımı sekteye uğratacak kadar donmalar yaşıyorum oyun oynarken özellikle çok fark ediyorum.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı