mm711 vs DeathAdder V2

Kozbisov_

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Dostlar selam, uzun bir süredir mouse arayışındayım. Son 5 yıldır G502 kullanıyorum ama artık hantal bir mouse olduğunu düşünüyorum. FPS odaklı rekabetçi oyunlar oynuyorum, onun dışında kurgu ve Photoshop ile ilgileniyorum. Başlıkta yazdığım iki mouse arasında kaldım. Elim 19.5 X 9 cm ölçülerinde. Cooler Master mm711'in elime küçük gelebileceğini düşünmüyor değilim ama G502'yi bile fingertip/palm arası tutuyorum. Öte yandan DeathAdder V2'de fazla mı büyük gelir diye çekiniyorum. Evet mm711 ile DeathAdder V2'nin pek karşılaştırılamayacağını biliyorum ancak bu konuda düşüncelerinizi ve tavsiyelerinizi öğrenmek istiyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Deathadder ne kadar büyükçe olsa da, finger tip için uygun olacaktır çünkü ben biraz daha geniş elimle palm tutamadım, fazla kıvrımlı gövdesi.
Ama şu da var, finger tip için alçak yapılı, simetrik fareler daha uygun olur gibi geliyor bana. Onun için Deathadder yerine Viper olabilir.

Deathadder ne kadar büyükçe olsa da, finger tip için uygun olacaktır çünkü ben biraz daha geniş elimle palm tutamadım, fazla kıvrımlı gövdesi.
Ama şu da var, finger tip için alçak yapılı, simetrik fareler daha uygun olur gibi geliyor bana. Onun için Deathadder yerine Viper olabilir.

Razer Viper'a bakabilirsin ama rattle denilen bir sorunu var farenin alırken ona dikkat et.

Yorum ve önerileriniz için teşekkür ederim, Viper fiyat olarak 550 bandında geziyorken diğer ikisi 450 civarında, bu da benim bütçemin üst sınırı aslında. O yüzden emin olamadım. Ayrıca Viper'ın her iki yanında da makro tuşlarının olması beni biraz irite ediyor açıkçası ne yapsam bilemedim.

mm711 ve da2 çok farklı tutuş şekillerine ve boyutlara sahip bu arada. gearsearch.gg sitesinden karşılaştırabilirsiniz isterseniz.
Evet hocam bunun farkındayım ilk mesajda da belirttiğim üzere. Ben tam olarak küçük mü yoksa büyük mouse mu benim için daha ergonomik olur onu henüz çözebilmiş değilim çünkü G502 gibi büyük, hantal bir mouse kullanmaktayım yıllardır. Dolayısıyla seçim yapamadım bu konuda bir yol arıyorum :)

Tutuş stiliniz gerçekten fingertip mi? Fingertip tutuşunda sadece parmaklarınızın ucu değiyor mouse'a. Eğer avuç içinizin bir kısmı mouse'a değiyorsa ama fingertip tuttuğunuzu düşünüyorsanız "relaxed claw" stiliyle tutuyorsunuz demektir. Bunun için Deathadder şekli biraz büyük gelir ama MM711 ile gerçek fingertip grip yapabilirsiniz. Mouse'un daha küçük ve daha hafif olması da FPS oyunlarında aim'i kolaylaştırdığı için MM711 daha iyi bir seçim olur bence. İki tarafta da makro tuşu olması konusuna gelirsek, Viper'da devre dışı etme seçeneği var ve MM711 de zaten tek tarafta makro tuşları var.

Ekstra olarak:

Mouse incelemeleri yapan bir kanal var. İsmi Rocket Jump Ninja. Kendisinin elleri 18x9 (Benimle aynı) ve Finalmouse Ultralight 2'yi fingertiip olarak kullanıyor. Ben de küçük mouselar ile daha çok rahat ediyorum. Eğer korona yakın zamanda biterse bir teknoloji mağazasına gidip bu mouse'lara bakabilirsiniz. Zowie S2 de çok iyidir bu arada, onu da düşünün. (Yazdıklarım biraz dağınık olduysa affola.)

Tutuş stiliniz gerçekten fingertip mi? Fingertip tutuşunda sadece parmaklarınızın ucu değiyor mouse'a. Eğer avuç içinizin bir kısmı mouse'a değiyorsa ama fingertip tuttuğunuzu düşünüyorsanız "relaxed claw" stiliyle tutuyorsunuz demektir. Bunun için Deathadder şekli biraz büyük gelir ama MM711 ile gerçek fingertip grip yapabilirsiniz. Mouse'un daha küçük ve daha hafif olması da FPS oyunlarında aim'i kolaylaştırdığı için MM711 daha iyi bir seçim olur bence. İki tarafta da makro tuşu olması konusuna gelirsek, Viper'da devre dışı etme seçeneği var ve MM711 de zaten tek tarafta makro tuşları var.

Ekstra olarak:

Mouse incelemeleri yapan bir kanal var. İsmi Rocket Jump Ninja. Kendisinin elleri 18x9 (Benimle aynı) ve Finalmouse Ultralight 2'yi fingertiip olarak kullanıyor. Ben de küçük mouselar ile daha çok rahat ediyorum. Eğer korona yakın zamanda biterse bir teknoloji mağazasına gidip bu mouse'lara bakabilirsiniz. Zowie S2 de çok iyidir bu arada, onu da düşünün. (Yazdıklarım biraz dağınık olduysa affola.)
Hocam zaten o kanaldaki videoları izledikten sonra içinden çıkamadım bir türlü :D Açıkçası tutuş stilime çok fazla dikkat eden birisi değildim, Rocket Jump'ın videolardan sonra tutuşuma baktığımda ben de emin olamadım o dediğiniz stilde tutuyorum sanırım: Yani avuç içim değmiyor ama parmaklarım ve elin ilk eklemine kadar olan kısmı değiyor. Zaten bendeki fingertip için oldukça imkansız bir mouse gibi görünüyor. Viper Mini'ye şimdi bakıyorum aslında MM711 ile örtüşüyorlar çoğu açıdan. Razer markası da oldum olası içime sinmiyordu ancak 2020 senesindeki inovasyonları ilgimi çekti açıkçası. Zowie evet çok öneriliyor ama içime sinmedi bir türlü. Aslına bakarsanız ilk başlarda Razer Basilisk v2 oldukça dikkatimi çekmişti ama emin olamadım bir türlü. Bulunduğum bölgedeki mağazalarda Steelseries ve Logitech dışında teşhir ürünü de bulamıyorum maalesef.

Yeni Basilisk (V2 olanı) Logitech G502 ile nerdeyse birebir aynı boyut olarak.

Fingertip şeklinde her fareyi tutması kolay aslında, palm gibi kişinin seçenekleri daraltmıyor. O CoolerMaster'lar da iyi aslında.

Ben kendim çift tıklama illetinden bıktığımdan yeni nesil Razer'lara yöneldim hep.

Geri
Yukarı