Mobil antivirüslerin nelere erişimi var?

prrodigyy

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar. Telefonuma Dr. Web isimli antivirüsü indirdim. Google Play yorumlarında gördüğüm kadarıyla insanlar bayağı tedirgin. Herkes şu tarihte indirdim ve kişisel dosyalarım kullanılırsa şikayetçi olacağım tarzı şeyler yazmış. Uygulamaya girerken zaten izin istiyor. Okuduğum kadarıyla sadece virüslü çıkan bir dosya olursa onun verilerini cihazın kimliğini belli etmeyecek şekilde depolarına gönderiyormuş. İnsanların bu kadar tedirgin olma sebebini anlayamadım. Önceden bu tarz olaylar mı yaşandı? Fotoğraflara, videolara, ses kayıtlarına falan erişebiliyor mu bu antivirüsler? Özellikle de mobil cihazlarda. Ek olarak çoğu kişi Kaspersky öneriyordu fakat Dr. Web'in indirilmesi Google Play'de 100 milyon üzeri olduğu için onu tercih ettim. Güvenilir bir antivirüs programı, değil mi?

Sen o yorumlara kulak asma. Onlar her programa öyle diyor, bakabilirsin. Kullanabilirsin, bir sıkıntı yok. Boşuna insanları tedirgin ediyorlar laflarıyla. Kaspersky yorumlarına da bakabilirsin, full o yorumlar. Akla mantığa sığdıramıyorum. Hayır veri çalsa bile o yorumlar işe yaramaz. İndirirken izin veriyorsun. Ama Dr.Web yerine Kaspersky öneririm.

Play Store yorumlarına böyle şeyler yazanları anlamıyorum. Yazdıklarının hiçbir geçerliliği yok.
Güvenilirliğine gelecek olursak bence hiçbiri güvenli değil.
Neden güvenilir olmadıklarını düşünüyorsun? Bir sebebi var mı?
Sen o yorumlara kulak asma. Onlar her programa öyle diyor, bakabilirsin. Kullanabilirsin, bir sıkıntı yok. Boşuna insanları tedirgin ediyorlar laflarıyla. Kaspersky yorumlarına da bakabilirsin, full o yorumlar. Akla mantığa sığdıramıyorum. Hayır veri çalsa bile o yorumlar işe yaramaz. İndirirken izin veriyorsun. Ama Dr.Web yerine Kaspersky öneririm.
Veri çalma derken kast ettiğiniz sadece bilgi toplama mı yoksa bu tarz uygulamaların fotoğraf, video, ses kaydı tarzı şeylere de erişimi oluyor mu? Böyle bir olay yaşandı mı yani daha önce? Ve sürekli olarak kullanmayacağım, bu tarz konularda bilinçli olduğumu düşünüyorum. Güvenmediğim yerlere girmem, APK indirmem vs. fakat güvenmediğim bir linke yanlışıkla tıklamıştım ve içimde bir tedirginlik oluşmuştu. Sadece bir kerelik tarama için indirdim. Herhangi bir sıkıntı çıkar mı veri açısından? Taradıktan sonra uygulamayı tamamen kaldırdım.
Bitdefender kur bence en iyisi o zaten dedikleri gibi play storedakilerin çoğu velet filan
Dediklerinin anlamsız olduğunun farkındayım ama bu kadar çok benzer yorum olunca daha önceden böyle bir olay yaşandı da insanlar bu yüzden tedirgin diye düşünmüştüm. Ve üstte belirttiğim gibi, sürekli kullanmak için indirmemiştim. Sadece tarattım ve programı kaldırdım.

Aklımdaki soru şu; bu tarz bir olay yaşandı mı? Bir kerelik taratma ile bu tarz bir olay yaşanabilir mi?

Veri çalma derken kast ettiğiniz sadece bilgi toplama mı yoksa bu tarz uygulamaların fotoğraf, video, ses kaydı tarzı şeylere de erişimi oluyor mu? Böyle bir olay yaşandı mı yani daha önce? Ve sürekli olarak kullanmayacağım, bu tarz konularda bilinçli olduğumu düşünüyorum. Güvenmediğim yerlere girmem, APK indirmem vs. fakat güvenmediğim bir linke yanlışlıkla tıklamıştım ve içimde bir tedirginlik oluşmuştu. Sadece bir kerelik tarama için indirdim. Herhangi bir sıkıntı çıkar mı veri açısından? Taradıktan sonra uygulamayı tamamen kaldırdım.
Dostum merak etme verilerin falan çalınmamıştır ben onu misal olarak söyledim o yazılar onları kurtarmaz diye. Ama veri falan çalınmamıştır, korkma. Önceden bunu Avast bir kere yaptı, ama son zamanlarda böyle bir şey yaşanmıyor korkmana gerek yok.

Geri
Yukarı