Mobil geliştirmede Android mi iOS mu?

sbeorn2

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Acer Nitro 5 AN515-58
Intel Core i7 12700H
Nvidia GeForce RTX 3060
Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve artık bir kavşağa geldim (bana göre geçte olsa). Neye yöneleceğimi bilmiyorum. Siber güvenlikle biraz ilgilendim ama yapacağım tercih doğru mu diye araştırmaya devam ettiğimde mobil uygulama geliştirme alanının gerçekten beğenildiğini fark ettim. Burada da bana göre önemli bir soru ortaya çıktı. Android mi iOS mu? Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

Eğer yol olması açısından tavsiyeleriniz varsa dinlemeyi çok isterim. İyi Sosyaller.

İOS yazarsan mod APK yazanlarla başın derde girmez. Ama biraz daha zahmetli iş. Farketmez diyorsan Android daha kolay yazılır.

Bilgisayar mühendisliği öğrencisiyim ve artık bir kavşağa geldim (bana göre geçte olsa). Neye yöneleceğimi bilmiyorum. Siber güvenlikle biraz ilgilendim ama yapacağım tercih doğru mu diye araştırmaya devam ettiğimde mobil uygulama geliştirme alanının gerçekten beğenildiğini fark ettim. Burada da bana göre önemli bir soru ortaya çıktı. Android mi iOS mu? Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olursa çok memnun olurum.

Eğer yol olması açısından tavsiyeleriniz varsa dinlemeyi çok isterim. İyi sosyaller.

Hitap edeceğin kitleye bağlıdır her zaman. Önerim Android çünkü daha esnek. Şimdiden Java Kotlin dillerini öğrenmeye başla.

Özel bir bankanın genel müdürlüğünde kıdemli yazılım mühendisi olarak çalışıyorum.
Bu soruna karşılık olarak "Android" diye cevap verenlerle kariyer yolculuğun boyunca muhattap olmamanı tavsiye ederim.

Eğer IOS geliştirme ortamlarını hazırlayabiliyorsan (MAC gibi), kesinlikle IOS geliştirmelisin.

Piyasada aranan eleman olmak istiyorsan eğer, mobilde IOS, backend için de Java geliştirmelisin.

IOS developerlar her zaman Android developerlardan fazla maaşa iş bulabilirler.

Özel bir bankanın genel müdürlüğünde kıdemli yazılım mühendisi olarak çalışıyorum.
Bu soruna karşılık olarak "Android" diye cevap verenlerle kariyer yolculuğun boyunca muhatap olmamanı tavsiye ederim.

Eğer iOS geliştirme ortamlarını hazırlayabiliyorsan (Mac gibi), kesinlikle iOS geliştirmelisin.

Piyasada aranan eleman olmak istiyorsan eğer, mobilde iOS, backend için de Java geliştirmelisin.

iOS developerlar her zaman Android developerlardan fazla maaşa iş bulabilirler.

Detaylı cevabınız için teşekkür ederim.
Peki bunu sormak pek doğru değil biliyorum ama tavsiye ettiğiniz spesifik herhangi bir meslek var mıdır? Çevremde bu konuları konuşabileceğim deneyimli hatta deneyimsiz insan bile yok.

Hitap edeceğin kitleye bağlıdır her zaman. Önerim Android çünkü daha esnek. Şimdiden Java Kotlin dillerini öğrenmeye başla.
Haklısınız ancak her yerde gördüğüm ve tavsiye edilen genelde iOS oluyor. Android'in eksileri neler olabilir ki piyasada daha fazla bulunmasına rağmen arka planda kalıyormuş hissi veriyor.

Android.

Java öğrenirsen, hem android hem backend yazma şansın olur. Kotlin mi Java mı ona sen karar ver artık.
Edineceğim tecrübe ve birikim iOS ile karşılaştırıldığında ne noktada olur bu konuda bir bilginiz var mı? Eğer absürt bir soruysa mazur görün belirli şeylerden önceden haberdar olabilir miyim onun yollarını arıyorum.

Son düzenleme:
Detaylı cevabınız için teşekkür ederim.
Peki bunu sormak pek doğru değil biliyorum ama tavsiye ettiğiniz spesifik herhangi bir meslek var mıdır? Çevremde bu konuları konuşabileceğim deneyimli hatta deneyimsiz insan bile yok.

Haklısınız ancak her yerde gördüğüm ve tavsiye edilen genelde iOS oluyor. Android'in eksileri neler olabilir ki piyasada daha fazla bulunmasına rağmen arka planda kalıyormuş hissi veriyor.

Edineceğim tecrübe ve birikim iOS ile karşılaştırıldığında ne noktada olur bu konuda bir bilginiz var mı? Eğer absürt bir soruysa mazur görün belirli şeylerden önceden haberdar olabilir miyim onun yollarını arıyorum.

Sana son sözüm şu maaş istiyor ve bir kitleye hitap edeceksen iOS ama bir kitleye değil birden fazlaya ise git Android'e daha esnektir.

Geri
Yukarı