Mobil oyun mu PC oyunu mu yapılmalı?

Daha fazla  
Sizce ilk defa oyun çıkaran birisi önce mobil oyun mu çıkarmalı yoksa PC oyunu mu çıkarmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
İlk kez yapacaksanız muhtemelen basit bir oyun çıkacak. Basit bir oyunu da PC de ücretsiz vermek zorunda kalacaksınız, içine ürün ve reklam da yerleştiremeyeceksiniz. Yani para kazanmak için basit de olsa çok mükemmel bir fikir ve hikayeye ihtiyacınız var. Ancak mobil oyun yapıp, marketlerde paylaşa ve içerisine reklam yerleştirerek ufak ücretler kazanabilirsiniz. Kısacası mobil oyun diyorum. Bu konularla alakalı "AT0m" isimli YouTube kanalına bakmanızı da öneririm.

Şu saatten sonra PC oyunu derim ben. Mobil oyun yapıp pazarlama bütçesi olmadan göz önüne çıkmak imkansıza yakın bir şey. Indie oyun yaptığında ise zaten az çıktığından dolayı yükselmen nispeten daha kolay.
Şu hani Instagram'da falan reklamları çıkıyor ya adamlar bitiremiyor oyunu. Yap öyle bir şey reklam bas tamamdır.
O reklamlara günlük ortalama $100k basılıyor.
İlk kez yapacaksanız muhtemelen basit bir oyun çıkacak. Basit bir oyunu da PC de ücretsiz vermek zorunda kalacaksınız, içine ürün ve reklam da yerleştiremeyeceksiniz. Yani para kazanmak için basit de olsa çok mükemmel bir fikir ve hikayeye ihtiyacınız var. Ancak mobil oyun yapıp, marketlerde paylaşa ve içerisine reklam yerleştirerek ufak ücretler kazanabilirsiniz. Kısacası mobil oyun diyorum. Bu konularla alakalı "AT0m" isimli YouTube kanalına bakmanızı da öneririm.
Basit bir oyunu PC'de ücretsiz vermek zorunda değil, bakınız: Vampire survivors, Bit Blaster XL, mesela bu oyunların da mükemmel bir hikayesi yok sadece basit bir lore var o kadar.

Geri
Yukarı