Mobil oyun nasıl yapılmalı?

cagdaserkan09

Centipat
Daha fazla  
Aranızda mobil oyun yapan deneyimli insanlar varsa şu sorumu yanıtlayabilir mi?

Bir mobil oyun hangi sırayla yapılmalı? Mesela önce mekanikler sonra UI tasarımları sonra grafikleri, sesler falan gibi. Ne zaman yapılmalı? Bbunun sırası nedir?

Ve nasıl optimize, her telefonda çalışan, mobil oyunlar yapabiliriz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu işe Unity ile başlayabilirsin önce katmanları oluştur sonra kodlamayla oyuna can ver ardından efektler animasyon falan en son ses eklenir (biz AdMob da reklam alamadık alırsak oyunu sunacağız uygulamayı mağazaya eklemek için 100 dolar para verdik. 2 tane oyun çöp oldu şu ankimseye ugulamaları vermiyoruz çalınır diye fakat en kısa zamanda eklenecek 1 tanesi drift oyunu diğer biri ise uzayda atıkları ve canavarları vurduğumuz oyun) yaş kitlesi pegi 3 olacak galiba çünkü jumpscare falan yok.

Bu işe Unity ile başlayabilirsin önce katmanları oluştur sonra kodlamayla oyuna can ver ardından efektler animasyon falan en son ses eklenir (biz AdMob da reklam alamadık alırsak oyunu sunacağız uygulamayı mağazaya eklemek için 100 dolar para verdik. 2 tane oyun çöp oldu şu ankimseye ugulamaları vermiyoruz çalınır diye fakat en kısa zamanda eklenecek 1 tanesi drift oyunu diğer biri ise uzayda atıkları ve canavarları vurduğumuz oyun) yaş kitlesi pegi 3 olacak galiba çünkü jumpscare falan yok.

Hocam neden reklam alamadınız tam olarak? Benim bildiğim kadarıyla 100 dolar değil de 25 dolar Console hesabı açmak 100 dolar derken reklam bütçesini falan mı kast ettiniz?

Aranızda mobil oyun yapan deneyimli insanlar varsa şu sorumu yanıtlayabilir mi?

Bir mobil oyun hangi sırayla yapılmalı? Mesela önce mekanikler sonra UI tasarımları sonra grafikleri, sesler falan gibi. Ne zaman yapılmalı? Bbunun sırası nedir?

Ve nasıl optimize, her telefonda çalışan, mobil oyunlar yapabiliriz?
Eğer UI ve modelleme konusunda deneyimin yoksa hazır assets kullanarak ilerlemeni öneririm. Bu sürede itch.io güzel kaynaktır.

Oyun motoru kullanarak (örn: Unity) optimize, responsive olma gibi birçok ağır yükü oyun motoru senin yerine hallediyor. Sen sadece ufak dokunuşlar yapacaksın.

Yapacağınız oyuna göre değişmekle birlikte, ben verdiğiniz sıralama ile yapıyorum. Önce mekanikleri yazıyorum, üstüne görselleri ekliyorum ve en son sesleri ekliyorum.

Konu bulmak zor ama mutlaka en basitinden başlamak gerekiyor. Bu konu zaten işlenmiş diyerek vaz geçmemek lazım. Çünkü oyunu geliştirdikten sonra, yayınlamak da ayrı bir meziyet.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yapacağınız oyuna göre değişmekle birlikte, ben verdiğiniz sıralama ile yapıyorum. Önce mekanikleri yazıyorum, üstüne görselleri ekliyorum ve en son sesleri ekliyorum.

Konu bulmak zor ama mutlaka en basitinden başlamak gerekiyor. Bu konu zaten işlenmiş diyerek vaz geçmemek lazım. Çünkü oyunu geliştirdikten sonra, yayımlamak da ayrı bir meziyet.

Burada yayınladığım oyunlara göz atabilirsiniz.

Hocam Mobil oyunda Stackleme nasıl yapılır? başlığa yardımcı olma ihtimaliniz var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı