Mobil programlamaya başlangıç için neler yapılmalı?

bafralifatih55

Hectopat
Merhaba
Masa üstü ve web programlamadan sonra mobil programlamayı da öğrenmek istiyorum. Halihazırda C# dili üzerine eğitim aldım. Bbilgisayarımda Visual Studio 2022 kullanıyorum. Mobil programlama için nasıl bir başlangıç yapabilirim? VS üzerinden devam edebilir miyim? Yoksa Android Studio kullanmak mı gerekir?
Teşekkürler.

Visual Studio üzerinde Xamarin kullanabilirsiniz ama pek tercih edilen bir yöntem değil. Yine de C# kullandığı için göz gezdirebilirsiniz. Hem Apple hem Android için uygulama geliştirmenizi sağlıyor fakat çok yaygın kullanılan bir kütüphane değil.

Visual Studio Code kullanarak React Native ile uygulama geliştirebilirsiniz. En yaygın çoklu platform uygulama geliştirme kütüphanesi React Native diye biliyorum. Alternatif olarak Flutter da genellikle Visual Studio Code ile geliştiriliyor fakat React Native kadar yaygın değil diye biliyorum. VS Code ile geliştirme yapmayı düşünürseniz bence öncelikli olarak React Native'e göz gezdirmek daha mantıklı olur. Tabii bunların ikisi de C# kullanmıyor. Javscript ve Dart kullanıyor.

Native tarafta ise Android Java/Kotlin, iOS Swift de kullansa aslında JavaScript ve Dart'a göre C#'a daha yakın diller oldukları için sizin için daha rahat bir geçiş olabilir. Java, Kotlin, Swift dilleri JavaScript ve Dart'a kıyasla C#'a daha çok benzeyen diller.

Klasik Android geliştirmede tasarım kısmı bence çok sıkıntılı, aşırı bürokrasi var. Bu yönünü biraz Java'dan almış gibi duruyor ama Jetpack Compose ile bu yavaş yavaş aşılmaya başlandı diye biliyorum. Klasik Android geliştirmeye bakıp hızlı hızlı mantığını anlayıp geçip Jetpack Compose'a bakılabilir. iOS tarafında da benzer şekilde Swift UI var. Storyboard mantığına çok bakmaya gerek yok bence temel mantık olarak bakılıp Swift UI'a geçilebilir. Bu iki çatı da mantık olarak Flutter'a benziyor. Tasarım ile kodu çok güzel birleştiriyor. Muhtemelen mobil uygulama geliştirmenin geleceği bu yönde olacak ama bu tabii bayağı kişisel görüş kimse geleceği çok isabetli tahmin edemez :D.

Üstteki arkadaşın söylediklerine ek olarak, yaygın söylemin aksine C# bilen biri Xamarin'den ilerleyebilir görüşüne pek katılmıyorum. XAML öğrenmekle vakit kaybetmeni tavsiye etmem. Geleceği de yok, bu gayet açık. C# biliyorsan harika, WebAPI'ni C# ile yazarsın. Mobil tarafta da Flutter veya ReactNative ile ilerlemeni tavsiye ederim. Önü açık ve sektörde yer edinmiş durumdalar. Toplulukları çok büyük artık. Flutter, ReactNative'i yakaladı diyebiliriz hem fork,star ve issue sayılarında neredeyse kafa kafayalar.
Özetle hepsini ayrı ayrı deneyimlemiş biri olarak Xamarin ile (veya MAUI artık şimdilerde her ne ise) ilerlememeni tavsiye ederim.

Üstteki arkadaşın söylediklerine ek olarak, yaygın söylemin aksine C# bilen biri Xamarin'den ilerleyebilir görüşüne pek katılmıyorum. XAML öğrenmekle vakit kaybetmeni tavsiye etmem. Geleceği de yok, bu gayet açık. C# biliyorsan harika, WebAPI'ni C# ile yazarsın. Mobil tarafta da Flutter veya React Native ile ilerlemeni tavsiye ederim. Önü açık ve sektörde yer edinmiş durumdalar. Toplulukları çok büyük artık. Flutter, React Native'i yakaladı diyebiliriz hem fork, star ve issue sayılarında neredeyse kafa kafayalar.
Özetle hepsini ayrı ayrı deneyimlemiş biri olarak Xamarin ile (veya MAUI artık şimdilerde her ne ise) ilerlememeni tavsiye ederim.

Merhaba
O zaman Flutter ile başlangıç doğru olur mu? ID olarak Android Studio sanırım doğru olur?
Ne dersiniz?

Flutter ile başlayabilirsiniz. Başlaman için gereken her şey bu linkte. Kod yazmak için Visual Studio Code tercih edebilirsin. Android emulatörü için Android Studio şart olsada kod yazmak için Android Studioyu kullanman mecbur değil.

Flutter ile başlayabilirsiniz. Başlaman için gereken her şey bu linkte. Kod yazmak için Visual Studio Code tercih edebilirsin. Android emulatörü için Android Studio şart olsa da kod yazmak için Android Studio'yu kullanman mecbur değil.

Merhaba
Hocam Vs 2022 yüklü bende. Bunda herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım? Kulanabilir miyim?
Açıklayıcı bir bilgi olmuş. Teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı