Mobil RTX 2070 vs RTX 2070

_Gökbörü

Hectopat
Asus ROG GL502VT(970M) model gamebook kullanıcısıyım, bildiğiniz üzere 10xx serisinin öncesinde mobil ve desktop ekran kartı arasında min %30 performans kaybı yaşanırdı, merak ettiğim bir konu var. Monster Tulpar T7 v19.2 (RTX 2070) model ilgimi çekiyor. Benim bildiğim kadarı ile desktop RTX 2070 ve mobil RTX 2070 arasında performans kaybı yaşanmadığı (notebook soğutması yeterli) fakat birkaç yazıda mobil RTX 2070 desktop 2060'a denktir gibi yazılar okudum, bu doğru mu? Hiçbir benchmark videosu bulamadım mobil RTX 2070 vs dekstop 2070 hakkında. Bu konu hakkında net bilgiye sahip olan arkadaşların bilgilendirirse çok memnun kalırım, herkese iyi Sosyal'ler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Asus ROG GL502VT(970M) model gamebook kullanıcısıyım, bildiğiniz üzere 10xx serisinin öncesinde mobil ve desktop ekran kartı arasında min %30 performans kaybı yaşanırdı, merak ettiğim bir konu var. Monster Tulpar T7 v19.2 (RTX 2070) model ilgimi çekiyor. Benim bildiğim kadarı ile desktop RTX 2070 ve mobil RTX 2070 arasında performans kaybı yaşanmadığı (notebook soğutması yeterli) fakat birkaç yazıda mobil RTX 2070 desktop 2060'a denktir gibi yazılar okudum, bu doğru mu? Hiçbir benchmark videosu bulamadım mobil RTX 2070 vs dekstop 2070 hakkında. Bu konu hakkında net bilgiye sahip olan arkadaşların bilgilendirirse çok memnun kalırım, herkese iyi Sosyal'ler.
Ben Monster Notebook kullanıyorum, son 2 yılda çok iyi iş çıkarttılar. Tavsiye ederim. Bu yazınızın altına Notebook almamanız konusunda çok mesaj gelecektir ancak aldırmayın. Performans konusunda çok bir fark yok. Arkadaşım beni dinlemedi masaüstü aldı, şu an tatile gittiğimizde ben kuruyorum bilgisayarı oda pişman bir şekilde beni izliyor :)
Edit; Tabii ki RAM vs. değiştirdim. Sizinde RAM eklemeniz veya HDD takmanız, SSD'yi değiştirmeniz gerekebilir.

Ben Monster Notebook kullanıyorum, son 2 yılda çok iyi iş çıkarttılar. Tavsiye ederim. Bu yazınızın altına Notebook almamanız konusunda çok mesaj gelecektir ancak aldırmayın. Performans konusunda çok bir fark yok. Arkadaşım beni dinlemedi masaüstü aldı, şu an tatile gittiğimizde ben kuruyorum bilgisayarı oda pişman bir şekilde beni izliyor :)
Edit; Tabii ki RAM vs. değiştirdim. Sizinde RAM eklemeniz veya HDD takmanız, SSD'yi değiştirmeniz gerekebilir.
2-3 sene sonra sadece ekran kartı veya işlemciyi değiştirerek 2-3 sene daha kullanabilir hale getirecek bilgisayarını ama siz sadece RAM ekleyebilirsiniz dizüstü bilgisayarınıza. Yeni alınmış haliyle bir anlam ifade etmez masaüstü ve dizüstü. Yeni alındığı için bütün parçalar en güncel haldedir zaten. Siz bilgisayarınızın eskidiğini görürken o 1-2 parça değiştirerek yeni bir bilgisayar almış gibi olacak. Bu dediğimi unutmayın sakın.

Ekleme: Ayrıca şundan dolayı Monster notebook önermiyorum. Bilindik global bir marka alırsanız servis haricinde yedek parçaları çok daha ucuza bulabilirsiniz. Arkadaşımın Asus dizüstü bilgisayarının anakartı yurtdışında 250 lira. Monster dizüstü olan arkadaşımın anakartı 1200 lira. Keza klavye, fan, dış kasa, tuşlar falan bunlar da önemli.

2-3 sene sonra sadece ekran kartı veya işlemciyi değiştirerek 2-3 sene daha kullanabilir hale getirecek bilgisayarını ama siz sadece RAM ekleyebilirsiniz dizüstü bilgisayarınıza. Yeni alınmış haliyle bir anlam ifade etmez masaüstü ve dizüstü. Yeni alındığı için bütün parçalar en güncel haldedir zaten. Siz bilgisayarınızın eskidiğini görürken o 1-2 parça değiştirerek yeni bir bilgisayar almış gibi olacak. Bu dediğimi unutmayın sakın.

Ekleme: Ayrıca şundan dolayı Monster notebook önermiyorum. Bilindik global bir marka alırsanız servis haricinde yedek parçaları çok daha ucuza bulabilirsiniz. Arkadaşımın Asus dizüstü bilgisayarının anakartı yurtdışında 250 lira. Monster dizüstü olan arkadaşımın anakartı 1200 lira. Keza klavye, fan, dış kasa, tuşlar falan bunlar da önemli.

Masaüstü alternatifi performans ve daha cüzzi miktarlarda daha üst segmentlere ulaşım için çok cazip, fakat arkadaşımızında belirttiği gibi taşınabilirlik benim için önemli bir husus. Masaüstü için de alternatif marka notebooklar için de takip ettiğim tüm teknoloji mağazaları dolar kuru üstünden satış yapıyor 10.500 lük bir setup ertesi gün bir giriyorum 11.800, keza msi ge75raider 8sf almaya karar verdim 11.800 ben düşünme aşamasındayken 13.700 ü buldu eskiden aylık-dönemlik kurlar belirlendi kurdaki 10-30 puan oynamalar yansıtılmazdı malesef işi vampirliğe döktüler son dönemler de kurda ki dalgalanma ve belirsizlikleri öne sürerler fakat bunu doğru orantı ile değil kat ve kat yansıttıkları aşikar.

Konunun fazla dışına çıkmadan mobil ve desktop rtx2070 arasında ki performans farkı nedir? Bu sorunun cevabını halâ net bir şekilde alamadım sizin bildiğiniz benchmark testleri var ise yönlendirebilirmisiniz.

Notebook'larda iki çeşit RTX 2070 varmış. Biri Notebook RTX 2070'i , çalışma frekansı 1215 MHz olarak gösteriliyor. Diğeri ise Max-Q olarak adlandırılmış o ise 885 MHz hızında çalışıyor. Masaüstü RTX 2070 ise standart hızı 1410MHz.

Yani Max-Q RTX 2070'in performansı daha düşük.

374458

374459

374460

374462

374463

Notebook'larda iki çeşit RTX 2070 varmış. Biri Notebook RTX 2070'i , çalışma frekansı 1215 MHz olarak gösteriliyor. Diğeri ise Max-Q olarak adlandırılmış o ise 885 MHz hızında çalışıyor. Masaüstü RTX 2070 ise standart 1410MHz hızında çalışıyor.

Yani Max-Q RTX 2070'in performansı biraz daha düşük.

Eki Görüntüle 374458

Eki Görüntüle 374459

Eki Görüntüle 374460

Eki Görüntüle 374462

Eki Görüntüle 374463
Yanı max q kullanılmasa dahi laptop da yaklaşık 200mhz lık bir frekans farkı mevcut bir de masaüstünde oc işin içine girince bu fark daha da artacak anladığım kadarı ile.

Masaüstü RTX 2070 daha hızlı görünüyor. OC modlu masaüstü RTX 2070'ler standart hızda çalışanlara göre biraz daha performanslı olacaktır tabiki.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı