Mobil uygulama nasıl yapılır?

habbocosds2

Picopat
Arkadaşlar örneğin mobilde bir uygulama yapacağız mesela Java ile her şey iyi hoş bir şeyler yapabiliriz fakat şöyle bir eğitim bulamadım. Uygulama mesajlaşma uygulması olsun, bunun için bir localhost mu oluşturmak gerek ya da bilgisayarımızı mı kullanıyoruz ya da VDS mi kiralıyoruz? Database nasıl bağlayacağız (profil fotoğrafı, mesaj için vs) bunun gibi bir uygulama nasıl yaparız eğitimi var mı? Çok kısa örnek istiyorum mantığını kavramak için.

Son düzenleyen: Moderatör:
Android özelinde soruyorsan Java kullanılmıyor artık Kotlin'e geçildi. Mesajlaşma ve sosyal medya gini bir app için firebase kullanabilirsin için birçok tool var.

Flutter bu aralar kullanılıyor.
Android için Java, Kotlin kullanılıyor.
iOS için Swift.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar örneğin mobilde bir uygulama yapacağız mesela Java ile her şey iyi hoş bir şeyler yapabiliriz fakat şöyle bir eğitim bulamadım. Uygulama mesajlaşma uygulması olsun, bunun için bir localhost mu oluşturmak gerek ya da bilgisayarımızı mı kullanıyoruz ya da VDS mi kiralıyoruz? Database nasıl bağlayacağız (profil fotoğrafı, mesaj için vs) bunun gibi bir uygulama nasıl yaparız eğitimi var mı? Çok kısa örnek istiyorum mantığını kavramak için.
Mobil uygulama frontend tarafına girer. Bunun ile iletişim kurmak için bir backende ihtiyacınız var. Mobil uygulamadan backendinize çeşitli istekler yollayarak haberleşebilirsiniz. Örnek olarak JavaScript için Express popüler olarak kullanılıyor bu alanda. Veri tabanı olarak MongoDB, PostgreSQ vb. seçenekler mevcut. JavaScript ile yapmak zorunda değilsiniz, onu da belirteyim.

Kendiniz araştırma yapmanız gerekecek. Buradan çok detaylı anlatmam mümkün değil maalesef. Backend, frontend farkını araştırmakla başlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı