Mobilette ampul patlıyor

Hüseyin PATLAK

Hectopat
Yer
Mersin
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Öncelikle merhaba elimde mobylette super 51 var ve ön lamba durmadan patlıyor. 12v şapkalı ampul takıyorum fakat her seferinde patlıyor ve mobiletimde konjektör de var ama nasıl bağlandığı hakkına bir bilgiye ulaşamadım. Lütfen aranızda bilen biri varsa yardımcı olursa çok sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Konjektörün görevi Alternatif akımı, doğru akıma çevirmektir. Motorda statör var ise statörden çıkan kablolar konjektöre bağlanır ve 13.5V-14.5V çıkış alınır. Genelde sarı kablo statör girişi, siyah kontak artısı, yeşil eksi, kırmızı ise çıkıştır. Eğer yapabilirsen bağlandıktan sonra kırmızıyı direk ampule verebilirsin. En fazla 14.5V çıkış olacaktır. Oda ampulü patlatmayacak bir voltaj.

Konjektörden 2 adet kablo çıkıyor birisi siyah şase yani birisi sarı statörden gelen sarı kablo ile birleşiyor bu şekilde yaptım hala aynı lamba böyle yanıp sönüyor gibi oluyor hatta elimde bir şema var.
Motobecane_12v_CDI_wiring_diagram_AV10_and_AV7.jpg

Tabii ki de, en çok bozulan parçalar statör, beyin, konjektördür

Anladım ama bu sefer de şöyle bir sorun çıkıyor bu parçadan piyasada pek kalmadı, var birkaç sitede araştırdım ama çoğu ya havale gibi yönetmlerle satıyor bende onunla uğraşmak istemiyorum. Bazı kişler köprü diyot ile akımı düzenleyebilirsin dediler benim o kadar elektronik bilgim yok köprü diyot işimi görür mü?

Geri
Yukarı