Mod yapımcısının yaptığı ayıp

Aeronight

Kilopat
Makaleler
6
Yer
Bolu
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
AMD Ryzen 5 5600
Cooler Master MasterLiquid ML120L V2
Asus Prime B450M-K II
ASUS DUAL GeForce RTX 3060 Ti OC 8GB
XPG Gammix D35 2x8GB 3200MHz
ADATA Legend 750 500GB
Kioxia Exceria 480GB SATA 2x
ASUS TUF GAMING 650B 650W 80+ Bronze
Bugün size yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum. İçimden geldi, paylaşmak istedim.
Oyun modlamayı seven biriyim biliyorsunuz. Cyberpunk 2077'yi de modlarım. Tutku gibi bir şey. Birkaç ay önce bir mod keşfettim. Project E3 isimli bir moddu. E3 tanıtımındaki HUD ile oynamanızı sağlıyordu kısacası. İncelediğimde gözüm eski HUD'a alıştığı için modu beğenmeme rağmen sildim ve post kısmından modun yapımcısına bir talepte bulundum. Haritanın yerinin değiştirilmesini, diğer modlarla uyumluluk vesaire. Benden başka çoğu kişide bulunmuş zaten. Modu takip listeme aldım ki cevap veya moda güncelleme geldiğinde bildirim alayım. 5 Ocak günü güncelleme geldi moda. O tarihte atılmış yorumum bile var. Changelog'da Kurt Hansen'dan Wolf Hansen olarak bahsetmiş. Anladım ki modu yapan kişi Türk. Profiline girince doğruladım. Modun linkini aşağıya bırakıyorum isteyenler inceler. Adam bir kişiye bile cevap vermiyor ve modu aşırı aşırı yavaş güncelliyor. HaywirePhoenix isimli bir kullanıcı da bu moda eklenti olarak bir mod yapmış. Haritanın yerini falan değiştiriyordu. Çıktığı ilk günden indirmiştim. Daha sonra sıkı takipçisi oldum bu modun. HaywirePhoenix'in yani. Adam her saat bakın her saat modu güncelliyor ve yeni özellikler koyuyordu. Daha sonra tüm modları silip eklenti olmaktan çıkarıp başlı başına bir mod yaptı. PE3Reborn isimli bir moddu. Adam aşırı ilgiliydi. Her yoruma cevap veriyor ve modu yorumlara, istek, şikayet ve önerilere göre güncelliyor, geliştiriyordu. Aşırı zevk almaya başlamıştım. HUD'um mükemmel görünüyordu. Kırmızı siyah ve beyaz karışımını çok severim ve bu HUD bana bunu sağlıyordu. Bugünün 2 hafta öncesine gidelim çünkü tam tarihi hatırlamıyorum, bildirim sayfamdan baktım. Moda güncelleme geldiğini sanmıştım ama modun kaldırıldığını gördüm. Cidden sinirim bozulmuştu. Aynı günün akşamı modu yapan HaywirePhoenix, Redux UI isimli bir mod parçası çıkardı ve altına biri moda ne olduğunu sordu. Açıklamış, ben de Türkçeye çevireceğim.
Dora açıkça aynı şekilde düşünmüyormuş. Düzeltmelerimi kendi modlarıyla birleştirdi ve ardından kaldırılması için bir rapor hazırladı. Ayrıca kodun içine beni sabote etmek için bir şey saklamış. Nexusmods benden bir karşı rapor istemeden modumu kapattı. 100 saatten fazla zaman harcadım. Fark etmiş olabileceğiniz gibi, hak iddia ettikleri her şeyi çıkarmaya başladım ve bir sürü dokuyu elle yeniden yaptım ve sizin için ayakta tutmaya çalıştım, tüm bağışları kaldırdım, ama artık çok geçti. Ayrıca o zamanlar projeleri 4 aydan fazla bir süredir bayattı ve bildiğiniz gibi güncellemeler ve düzeltmeler acı verici derecede yavaştı. İyi bir şey yaptığımı sanıyordum ama dersimi aldım, öncelikle izin almam gerekirdi. Tamamen Redux olan her şeyi parça parça geri koyuyorum. İçinde hiçbir şekilde Dora içeriği yok, bu yüzden kaldırılmamalı. Dora kendi modunu yapmaktan çok başkalarından almaya ve onları indirmeye odaklanmış görünüyor. Dora'nın E3'ün sahibi olmadığının farkına varması ve bunun yerine kendi moduna odaklanması gerekiyor.

Bunu söyleyerek, elimde yorum yapan herkesin listesi var ve sizi bu modlara bağlamayı planlıyordum, beni zaten bulduğunuzu görüyorum. Burada olduğunuz için teşekkürler. Vazgeçmiyorum.

Kazandığım 1 doları Dora'ya gönderirdim.
Özetlemek gerekirse zaten halihazırda assetleri hazır bir modu Dora denen eleman almış ve mod haline getirmiş. Kendi isteği doğrultusunda hem de. Yorumları, şikayetleri, önerileri önemsemeden kendi istediği şekilde, kendi kullanım alanı içerisinde bir mod yapmış. Bunu Nexusmods'a koymuş ve bencil bir diktatör gibi halihazırda olan assetleri kullanan başka birinin modunu kaldırtıyor. Kendisine rakip diye. Çoğu kişi bilmeyebilir ama SpicyHUDS - E3 isminde skiden buna benzer bir mod vardı ve şimdi yok. Güncellemek istemediği için modu yapan kişi kaldırmıştı sanırım. Şuan HaywirePhoenix modları yüklemiyor, sanırım motivsayonu kalmadı adamın. Ayrıca merak edenler için niye bende yok şuan o mod, açıklayayım. Dün gece ayarlarla uğraşırken oyunum crash verdi ve bir daha açılmadı. Aklıma ayarları silmek gelemdi ve gidip oyunu sildim. Oyunu sildiğim için doğal olarak internette artık olmayan mod da gitti. Bu yüzden yok. Linkleri aşağı bırakıyorum. Nexusmods'a mail olarak ticket attım modun açılması için. Haywire ve Dora'nın mod sayfalarını bırakıyorum. Aradaki içerik farkını siz görün. DoraVirtuoso'yu tanıyan biri varsa bu konuyu iletsin. Ve Dora, bu kısmı senin için yazıyorum.
Zaten halihazırda olan assetleri kullanarak yaptığın modu sahiplenmen tam bir narsistlik. Git tedavi ol bence.
HaywirePhoenix'in silinmeden önceki mod sayfası
DoraVirtuoso'nun mod sayfası
DoraVirtuoso'nun YouTube kanalı (Başa koyduğu videodaki açıklamadan (Wellcum) mizah seviyesi ve psikolojisi bence anlaşılıyor.)

Geri
Yukarı