Model uçaklara ilginiz var mı?

Model uçak veya araba yapmayı isterdim ancak çok pahalılar, basit bir model bile. Aynı şekilde ortalama zorluktaki Lego Technic setleri de.

Zaman bol ancak para yok.

Lisedeyken kendi çalışan (uçan) maketlerini yapan arkadaşım vardı. Onların uçuşunu gördükçe ağzım açık kalıyordu, bir ara onun da gazına gelip çok heveslendim ama mabadımı kaldırmak zor geldi...

IL-2 Sturmovik modeliyle epey organizasyona da katılmıştı, gerçek uçakla yapılamayacak manevralar yapıyordu.

Not: Kendisi ASELSAN ya da Boeing'de çalışmıyor şu anda. Sosyolog oldu, 32 yaşına geldi hâlâ doktorayla uğraşıyor.

Aynı şekilde ortalama zorluktaki Lego Technic setleri de.

Her ne kadar son setimi 2015 gibi almış olsam da bende de 5 6tane LEGO Technic seti var. :) Ama onlar da çok pahalandı artık. Kara Cuma'da Porsche modeli bayağı indirimdeydi, almayı da düşünmedim değil ama çok çok pahalıydı...

Eskisi gibi fonksiyonları da yok pahalı setlerinin artık...

Lisedeyken kendi çalışan (uçan) maketlerini yapan arkadaşım vardı. Onların uçuşunu gördükçe ağzım açık kalıyordu, bir ara onun da gazına gelip çok heveslendim ama mabadımı kaldırmak zor geldi...

Biraz da açık alan gerekiyor ya, işin açıkçası... :D Mesela drone falan yapınca uçurmak sıkıntı artık. Hem alan az, hem lisans almak sıkıntı hem de son dönemlerde fark ettiğim bir şey var, eskisine göre daha fazla şikayet ediyorlar.

Ama bir tane FPV drone yapacağım, bunu kafaya koydum... :D

Revel setleriyle birkaç kez denemek istedim ama hiç o kadar zamanım olmadı. Zaten zamanın da dışında, ek ekipmanlar gerekiyor. Boya, boya tabancası, yapıştırıcı, macun falan...

Yapan ya da deneyen var mı merak ettim. :)
Karantinadan önce de benim en büyük hobimdi kendisi hala da öyle, bilgisayar dışında. Hava tabancası işine daha girmedim fakat maskeleme bandı dahil kullanarak kendi boyalarını kullanarak boyamalarını da yapıyorum, çok zevkli bir iş aslında. Fakat çok zaman alıyor. fiyat olarak ta çok pahalı bir hobi değil aslında 1/72'lik bir Revell marka maket genelde 100-180 arasında oluyordu (dolar 5-6 civarındayken artık 200+), Hasegawa gibi markalar biraz daha pahalı oluyor ama Revell'de oldukça kaliteli, ve yapması zaten uzun sürüyor. 1/48'likler oldukça büyük oluyor genelde 35 cm'den uzun oluyor uzunlukları, her bir bombası her bir çıkıntısı işlenmiş oluyor. Hatta biraz pahalı modellerde birden fazla mühimmat ve bomba seçeneği, 3-4 tane farklı boya seçeneği ve Canopy'nin, hava frenlerinin, flapların, Bomba kapaklarının, tekerleklerin kapalı veya açık olmasını da isteğinize göre yapabiliyorsunuz.

Yaptığım modeller şunlar:
1/72: A-10, F-14, F-18, F-15, Jas-39 Gripen, F-104, F-20, F-5, Mirage 2000, Eurofighter Typhoon, F-4, F-16, F-100.
1/48: F-4, Dassault Rafale, AH-64, AH-1Z.
1/21: Leopard 2A7, M1A2 Abrams, Merkava Mk.IV (Tanklar)
1/800: HMS Prince Of Wales, USS Missiouri. (Gemiler)
Bir de ölçeğini unuttum fakat Boeing 777 ve 737 var.

Küçükken az yapmadık.

maxresdefault.jpg

Biz de model uydu yarışmasında patladık, sağ olsun İTÜ yarışmayı durdurdu, emekler boşa gitti. Ben katılamadım ama arkadaşlarım Teknofest liseler arası drone yarışmasına katıldılar.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı