Modem başka odaya nasıl taşınır?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Üstatlar öncelikle merhaba. Bizim ev 3+1 daire. Bizim evde tek bir odada, modemi barındırdığımız oda var. Bu odada normal priz birde ethernet prizi şeffaf kablonun takıldığı yuva var. Ancak bu oda benim PC ve telefona uzak kaldığı oluyor, o odayı kullanmıyoruz zaten. Başka odalarda bu ethernet yuvası yok, salonda var ama arkası boşmus. Ben de odama PS4 alacağım için kablo ile bağlanacağım sorum şu:
Odamda tek normal priz var, yanında bir alternatif yok. Elektrikçi yanına ethernet yuvası montajı etme şansı var mıdır, ederse odama çekmiş olacağım modemi zaten ve şuan 33 MBps testlerde sonuç alıyorum o montajdan sonrada öyle sağlıklı sonuç alabilir miyim?
Size tavsiyem eve gelen internet ve telefon kablolari genelde bir sigorta kutusundan dagilir. Eger ki her odada telefon icin port varsa bu sigorta kutusundan salona giden internet kablosunu odaniza giden telefon hattiyla birlestirerek durumu cozebilirsiniz. Sahsen ben evde bu sekilde yaptim ve hicbir sekilde veri kaybim da yok.

Tadilata gerek yok. Ethernet girişi ile odaya kablonun nerelere tutturularak geçeceğini hesaplayarak üzerine 1 metre fazla hesaplayıp, ethernet kablosu satın al.

Öncelikle seni yanlış bilgildendirmeden kurtaralım.

images (6).jpeg

Bunun adı telefon kablosu. Yada diğer adı ile ADSL kablosu.

images (7).jpeg

Bunun adı ise CAT5 kablo. Bunun 4,5,6... Gider bu. Diğer adı ise Ethernet kablosu.

Başka odalarda telefon kablosu var mı diye prizleri kontrol et. Eğer yoksa;

Artık kaç metre lazımsa o kadar uzunlukta bir ADSL kablosu al. Daha sonra o kabloyu, ADSL girişi olan yere tak. Diğer ucunu ise odana götür.

Odanda güç girişini takarsın. Ethernet ile de bilgisayarına bağlarsın :)

Tabii sen havadan ölmeyeceksin. Kabloyu nasıl gizleyeceksen, o şekilde ölçmen lazım uzunluğu.

Kafana takılan bir şey olursa sor.

Üstatlar öncelikle merhaba. Bizim ev 3+1 daire. Bizim evde tek bir odada, modemi barındırdığımız oda var. Bu odada normal priz birde ethernet prizi şeffaf kablonun takıldığı yuva var. Ancak bu oda benim PC ve telefona uzak kaldığı oluyor, o odayı kullanmıyoruz zaten. Başka odalarda bu ethernet yuvası yok, salonda var ama arkası boşmus. Ben de odama PS4 alacağım için kablo ile bağlanacağım sorum şu:
Odamda tek normal priz var, yanında bir alternatif yok. Elektrikçi yanına ethernet yuvası montajı etme şansı var mıdır, ederse odama çekmiş olacağım modemi zaten ve şuan 33 MBps testlerde sonuç alıyorum o montajdan sonrada öyle sağlıklı sonuç alabilir miyim?
Yapma şansı var ama duvarların kırılması gerekir. Muhtemelen senin odana gelen bir telefon hattı yok. Çekilmesi gerekiyor. Alternatif olarak sana şunu öneririm. Modem aynı senin odanda durur. Başka bir modem daha alırsın. Kablo ile iki modemi birbirine bağlarsın hem çekmeme sorunun hemde PS sorunun çözülür.

Öncelikle seni yanlış bilgildendirmeden kurtaralım.

Eki Görüntüle 405722

Bunun adı telefon kablosu. Yada diğer adı ile ADSL kablosu.

Eki Görüntüle 405723
Bunun adı ise CAT5 kablo. Bunun 4,5,6... Gider bu. Diğer adı ise Ethernet kablosu.

Başka odalarda telefon kablosu var mı diye prizleri kontrol et. Eğer yoksa;

Artık kaç metre lazımsa o kadar uzunlukta bir ADSL kablosu al. Daha sonra o kabloyu, ADSL girişi olan yere tak. Diğer ucunu ise odana götür.

Odanda güç girişini takarsın. Ethernet ile de bilgisayarına bağlarsın :)

Tabii sen havadan ölmeyeceksin. Kabloyu nasıl gizleyeceksen, o şekilde ölçmen lazım uzunluğu.

Kafana takılan bir şey olursa sor.
Hocam biz yanlis bilgilendirme yapmadik. Eger ki Adsl ve Cat5 kablosu uclarini acar ve dogru kablolari renklerine uygun baglarsaniz iki kablo arasinda interneti aktarmaniz mumkun ki sahsen ben evde bu sekilde kullaniyorum.

Hocam biz yanlis bilgilendirme yapmadik. Eger ki Adsl ve Cat5 kablosu uclarini acar ve dogru kablolari renklerine uygun baglarsaniz iki kablo arasinda interneti aktarmaniz mumkun ki sahsen ben evde bu sekilde kullaniyorum.
Haklı, yanlış bilgilendirme yok. Hatta telekom ekipleri benim eve geldiğinde CAT6 kablo al bizim çıkardığımız ucu renkleri aynı olacak şekilde bağla daha kaliteli bir bağlantın olur demişti ki bunu yaptık ta zaten. Kısacası @Mr.Ace'in dediği doğru, yanlış bilgilendirme yok. Ayriyetten şu mesajda dediğim şekilde de yapabilirsin:
Yapma şansı var ama duvarların kırılması gerekir. Muhtemelen senin odana gelen bir telefon hattı yok. Çekilmesi gerekiyor. Alternatif olarak sana şunu öneririm. Modem aynı odada durur. Başka bir modem daha alırsın. Kablo ile iki modemi birbirine bağlarsın hem çekmeme sorunun hemde PS sorunun çözülür.

Haklı, yanlış bilgilendirme yok. Hatta telekom ekipleri benim eve geldiğinde CAT6 kablo al bizim çıkardığımız ucu renkleri aynı olacak şekilde bağla daha kaliteli bir bağlantın olur demişti ki bunu yaptık ta zaten. Kısacası @Mr.Ace'in dediği doğru, yanlış bilgilendirme yok. Ayriyetten şu mesajda dediğim şekilde de yapabilirsin:
İyide ben size yanlış bilgildendirme yaptınız demedim ki?

Bildiğim kadarıyla duvardan CAT kablosu portu yok. ADSL kablosu girişi vardır. ADSL'i ucunu modeme, diğerini duvarda olan prize takarız.

Doğru değil mi?

Ben az önce yaptırdım. Modemi pc yanına getirdi, 50 lira aldı.

İyide ben size yanlış bilgildendirme yaptınız demedim ki?

Bildiğim kadarıyla duvardan CAT kablosu portu yok. ADSL kablosu girişi vardır. ADSL'i ucunu modeme, diğerini duvarda olan prize takarız.

Doğru değil mi?
Degerli dostum benim dedigim olay sigorta kutusuna gelen internet kablosunun ev icerisine odalara datilmadan alinip istenilen odaya duvar icerisinden giden telefon kablosu ile birlestirilme mevzusunu ele almaktadir. Yanlis anlasilmalari duzeltmek anlaminda soyledim.😄

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı