Modem her cihazı aynı IP ile mi internete çıkartır?

4kkif

Centipat
Daha fazla  
Olay sanal makineye IP verme üzerine başlıyor, birkaç haftadır bunu deniyorum. VirtualBox'ta bunu yapabilmek için network ayarlarından köprü bağdaştırıcısını seçmem gerekiyormuş, bunu yaptım ama public IP adresim değişmedi. Daha sonra başka yöntemlerde denedim yine sonuç aynı, host ile guest hesabın IP'si aynıydı. Uzun süre sonucu VirtualBox'tan veya bilgisayarımdan kaynaklı sanıp araştırdım ama hiçbir yöntem işe yaramadı daha sonra ise telefonumun IP adresine baktım (bilgisayarla aynı modeme bağlıyken) ve telefonun public IP adresi de aynıydı. Bunun üzerine bu konuyu araştırmaya başladım ve Technopat'ın IPv6 videosuna denk geldim orada CGNAT'ten (carrier-grade NAT) haberdar oldum. Ardından da bunu araştırdım birkaç forumda CGNAT sisteminin modemlere uygun olarak çalışan bir halinin olduğunu (modem internete onun üzerinden çıkan tüm cihazları aynı IP ile internete çıkartıyor) ve bazı ISS'lerin bunu kullandığını öğrendim. Size sorumda bunun nasıl çalıştığı? Nasıl normal sisteme geçeceğim? Statik IP aldığımda yine her cihaz aynı IP adresine mi sahip olacak? Ve bir de bunlardan alakasız olarak datacenterların internet sistemi ile ilgili; datacenterlarda da böyle bir sistem var mı yoksa her cihaz farklı bir IP ile mi internete çıkıyor?

Sanal makineye verdiginiz IP adresi yereldir. Public IP adresinizi etkilemez.

Evet 1 IP adresi ile cikis yaparsiniz. Bu IP adresini birden fazla musteriyle de paylastirirlar. Tek bir statik IP adresi alirsaniz yine 1 IP adresi ile cikis yaparsiniz ama IP adresini yalnizca siz kullanirsiniz, bircok portu aciktir ve degismez.

Veri merkezlerinde ihtiyaca gore sistemler kurulur. Birden fazla makine tek bir IP adresini de kullanabilir bir makine onlarca IP adresini de kullanabilir.

Size sorumda bunun nasıl çalıştığı?
Modeme bağlı olan tüm cihazlar aynı IP ile çıkarlar daha sonra havuzdaki diğer müşterilerle birlikte yeni bir IP adresi alırlar. Modem arayüzünde gördüğün IP adresi ile sahip olduğun adresin farklı olma sebebi CGNat'tir ve o adrese senin bulunduğun havuzdaki müşterilerde sahipler.
Nasıl normal sisteme geçeceğim?
Geçemezsiniz. Bildiğim kadarıyla hiçbir ISS'ler artık dinamik adres vermiyor.
Statik IP aldığımda yine her cihaz aynı IP adresine mi sahip olacak?
Evet.

Modeme bağlı bütün cihazlar statik IP alsanız da almasanız da aynı IP adresine sahip olur.
Modemin IP adresi, modeme bağlanan cihazların da IP adresi olur.

CGNAT'la bölgenizdeki diğer internet kullanıcılarıyla da aynı IP adresine sahip olursunuz.

Statik IP almanız modeminize değişmeyen özel bir IP adresi verir.

Dinamik IP ile de modeminiz yine özel IP adresine sahip olur ama IP adreslerini dinamik IP havuzundan alır. Modemi kapatıp açmanız ise dinamik IP havuzundan yeni IP adresi almanıza sebep olacaktır, yani IP adresiniz değişkendir. Önceden kullandığınız IP adresi boşa çıkınca başka bir kullanıcı o IP adresini kullanabilir.

Statik IP satın almadıysanız dulunduğunuz bölgeye göre otomatik olarak ya CGNAT ya da dinamik IP alırsınız.

Bu yöntemlerin hepsiyle de modemdeki bütün cihazlar aynı IP adresine sahip olur. Buna yapabileceğiniz bir şey yok.

Datacenterlerde değişebilir. Kendinize özel IP'de alabilirsiniz, başkalarıyla aynı IP adresini de paylaşabilirsiniz.

Geçemezsiniz. Bildiğim kadarıyla hiçbir ISS'ler artık dinamik adres vermiyor.
Türk Telekom ve KabloNet, İç Anadolu ve Doğu'da buluduğunuz şehrin IP bolluğuna göre dinamik IP veriyor.
Aksaray Türk Telekom ile hiçbir şey yapmadan dinamik IP kullanıyorum.

Son düzenleme:
O zaman bir soru daha soruyorum şimdi evimde bir sunucum var diyelim ben buna uzaktan bağlanmak istiyorum bunun için port açmam mı gerekiyor?

O zaman bir soru daha soruyorum şimdi evimde bir sunucum var diyelim ben buna uzaktan bağlanmak istiyorum bunun için port açmam mı gerekiyor?
Aracı bir sunucu kullanmayacaksanız port açmanız gerek.

Port açamıyorsanız aracı sunucu olarak Cloudflared Tunnel kullanabilirsiniz. HTTP web sayfaları dışında bağlanan cihazın da Cloudflared kullanması gerek.

Aracı bir sunucu kullanmayacaksanız port açmanız gerek.

Port açamıyorsanız aracı sunucu olarak Cloudflared Tunnel kullanabilirsiniz. HTTP web sayfaları dışında bağlanan cihazın da Cloudflared kullanması gerek.

Peki mesela şimdi diyelim ki ben VirtualBox'ta bir sanal makine kurdum ve makineye bir port açtım bu port ile SSH bağlantısı yapabilir miyim?

Peki mesela şimdi diyelim ki ben VirtualBox'ta bir sanal makine kurdum ve makineye bir port açtım bu port ile SSH bağlantısı yapabilir miyim?
Evet açabiliyormuşum az önce denedim :D

Geri
Yukarı