Modem nasıl değiştirilir?

deepdeath

Picopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar benim evimde Türk Telekom'un 1000 megabit internetini kullanıyorum. Verdikleri modemi değiştirmek için TP-Link Archer AX50 aldım. Ama internet ışığı kırmızı yanıyor. Bu durumda teknik destek hattını aradım onlarda kendi verdikleri modemi kullanmak zorunda olduğumu söylediler. Yine de modemi değiştirebilir miyim? Nasıl yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Modem kurulumunda hattın size özel ismi ve şifresini girdiğinizde çalışması gerekir normal şartlarda.

Merhaba arkadaşlar benim evimde Türk Telekom'un 1000 megabit internetini kullanıyorum. Verdikleri modemi değiştirmek için TP-Link Archer AX50 aldım. Ama internet ışığı kırmızı yanıyor. Bu durumda teknik destek hattını aradım onlarda kendi verdikleri modemi kullanmak zorunda olduğumu söylediler. Yine de modemi değiştirebilir miyim? Nasıl yapabilirim?
Evet Router'ı değiştirebilirsiniz. Ben de Türk Telekom 1GBPS kullanıyorum ve bunu Asus RT-AX86U Router'ıma kurulum yaptım Türk Telekom router'ını komple iptal ederek. Kurulum için PPPoE kullanıcı adınız ve şifre bilginiz gerekiyor. Türk Telekom müşteri hizmetlerinden PPPoE'yi öğrenebilirsiniz. VLAN ID: 35 giriyorsunuz. MTU değeri: 1492 olarak girilecek o standarttır. Türk Telekom'un size verdiği router'ın altında yazan MAC adresini kurulum yaptığınız Router'a yazdığınız zaman başarıyla IP alabilirsiniz. Tivibu varsa onun VLAN ID: 55 olarak giriyorsunuz. LAN girişini atadığınız IPTV hizmetini de kullanabiliyorsunuz.
Türk Telekom GPON altyapılarında Asus ve Keenetic Router'larda kurulum yapmak, TP-Link'e kurulum yapmaya oranla daha basittir onu söylemek isterim.

Modem kurulumunda hattın size özel ismi ve şifresini girdiğinizde çalışması gerekir normal şartlarda.
Olmuyor maalesef denedim.

Evet Router'ı değiştirebilirsiniz. Ben de Türk Telekom 1GBPS kullanıyorum ve bunu Asus RT-AX86U Router'ıma kurulum yaptım Türk Telekom router'ını komple iptal ederek. Kurulum için PPPoE kullanıcı adınız ve şifre bilginiz gerekiyor. Türk Telekom müşteri hizmetlerinden PPPoE'yi öğrenebilirsiniz. VLAN ID: 35 giriyorsunuz. MTU değeri: 1492 olarak girilecek o standarttır. Türk Telekom'un size verdiği router'ın altında yazan MAC adresini kurulum yaptığınız Router'a yazdığınız zaman başarıyla IP alabilirsiniz. Tivibu varsa onun VLAN ID: 55 olarak giriyorsunuz. LAN girişini atadığınız IPTV hizmetini de kullanabiliyorsunuz.
Türk Telekom GPON altyapılarında Asus ve Keenetic Router'larda kurulum yapmak, TP-Link'e kurulum yapmaya oranla daha basittir onu söylemek isterim.
Teşekkür ederim ama onuda denedim başaramadım.

Olmuyor maalesef denedim.

Teşekkür ederim ama onuda denedim başaramadım.
İsterseniz arayüzün görsellerini atın size yardımcı olayım. Discord paylaşımı yasak olduğu için size özelden yardım edemiyorum. Tp-Link emulator buldum size görsellerle anlatarak yardım edeceğim.

Arayüz bu şekilde.

Dosya Ekleri

• 17079426941566749110355252856366.jpg
    17079426941566749110355252856366.jpg
    114,7 KB · Görüntüleme: 15
1. Adım: Üstten Advanced (Gelişmiş) Seçeneğine tıklayın.
2. Adım: Sol köşede Network (Ağ) kısmından Internet'e tıklayın. Internet Connection Type PPPoE olarak ayarlayın ve PPPoE kullanıcı adınız ve şifrenizi girin.
1707942522027.png

3. Adım: Router MAC Address kısmında Use Default MAC Address (Varsayılan MAC Address kullan) yazan kısmı Use Custom MAC Address (Özel MAC Address kullan) olarak ayarlayın ve Türk Telekom'un size verdiği WiFi modemin altında veya arkasında yazan sticker üzerindeki MAC adresini buraya yazın.
4. Adım: Save diyerek kaydedin.
1707942597805.png

6. Adım: IPTV/VLAN bölümüne gelin. Bu yaptığım ayarın aynısını yapın ve kaydedin. İnternete çıkmış olmanız gerekecektir.
1707942873304.png

Not: VLAN ID kısmından dolayı IP alamadığınızı düşünüyorum, çünkü TP-Link'te IPTV ve VoIP içinde VLAN ID tanımlanmasını istiyor. Bunu Asus ve Keenetic Router'larda boş bırakabiliyoruz. İmkanınız varsa TP-Link yerine bu iki markanın router'ını satın alın ve kurulumu öyle yapın derim. Emülatör'de kendimde de deneyerek söylüyorum. TP-Link'te Emülatör'de gördüğüm kadarıyla MTU değerini 1492 yapamıyoruz 1280'de default olarak kalıyor bu da sizde paket kaybına yol açar.

Son düzenleme:
Yok hocam denedim fakat yine olmadı.
Asus veya Keenetic Router alman gerekiyor en sorunsuz kurulum bu iki routerda oluyor. Bir de MSI Router'larda şuan da. Mesajımda dediğim gibi VLAN ID kısmından dolayı başarısızlıkla sonuçlanıyor. Internet ayar kısmında bir sorun yok. VLAN ID yi ayarlarken IPTV ve VoIP'yi de atamamızı istiyor TP-Link. Türk Telekom'un dediğine aldanmana gerek yok router kurulumu oluyor bunlarda.

Son düzenleme:
Asus veya Keenetic Router alman gerekiyor en sorunsuz kurulum bu iki routerda oluyor. Bir de MSI Router'larda şuan da. Mesajımda dediğim gibi VLAN ID kısmından dolayı başarısızlıkla sonuçlanıyor. Internet ayar kısmında bir sorun yok. VLAN ID yi ayarlarken IPTV ve VoIP'yi de atmamızı istiyor TP-Link. Türk Telekom'un dediğine aldanmana gerek yok router kurulumu oluyor bunlarda.
Teşekkür ederim yinde arkadaşlar o zaman modem değişimi talep ederim. İyi geceler.

Yeni konular

Geri
Yukarı