Modem ve telefon arası kabloları birleştirme

• Konuyu başlatan Poker1223
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 15
  • Görüntüleme 16B
P

Poker1223

Ziyaretçi
Merhabalar. Bundan 1 ay önce 5 gün boyunca günde 4-5 defa kopmalar yaşandı. Sadece DSL ışığı gidip hemen geliyordu, haliyle internet ışığıda gidiyordu. 5 gün sonunda düzeldi ve şimdi tekrar başladı bu 5. - 6. Gün hala devam ediyor. Bazen 1 gün boyunca hiç gitmiyor ertesi gün karışık saatler de gidip geliyor. Sorun kablolar dandır, ezilmiştir dedim, tekrar hepsinin eski ucunu kesip yeni uçlarıyla birleştirdim. O gün hiç kopma olmadı ama ertesi gün tekrar başladı. Ben de tüm kabloları değiştirme kararı aldım fakat çok karışık bir düzen var fotoğrafları ekledim zaten. Modemden çıkan DSL kablosu odadan çıkmadan başka bir kablo ile bağlanıyor, o başka kablo salonda telefon prizinin altında bulunan bir kablo ile bağlanıyor, ve sonrasında binadan içeri gelen kablo ile bağlanıyor. Bunları 2-3 veya daha çok sene önce gelen TTNET ciler yapmışlardı sorularım ise şunlar:

Bu arada telefon hattı kısmı boş yani çalışmıyor.

1-) 3 adet kablo birbirine bağlanıyor gördüğünüz gibi. Birisi zaten DSL telefon kablosu, diğerleri peki aynı kablo mu? Yani CAT 6 kablosu alsam aynı bağlantıyı sağlar mıyım?

2-) bunları böyle kablosunu kesip bağlamak yerine, spliter alsam. Oda da ki ve salonda kini, hiç değilse spliter ile uçlarını kesmeden bağlasam nasıl olur? Böyle bir şey mümkünse hangi spliter almak gerek? Ve TTNET çalışanlarının zamanın da bu aklına gelmedeğil mi acaba çünkü bize hiçbir şey söylemediler.

Bazıları TTNET'i arayın diyebilir, aradım onların hatlarında sıkıntı yokmuş. Ben de ilk önce kabloları değiştirip problemi en aza indirmeye çalışıyorum. Eğer yine düzelmez ise, sorun ya modemdedir ya da binadan aşağıya giden yerdedir, zaten onlara da teknik ekip bakacak.

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    15,9 KB · Görüntüleme: 433
  • 2.jpg
    2.jpg
    14,5 KB · Görüntüleme: 495
  • 3.jpg
    3.jpg
    84,3 KB · Görüntüleme: 389
  • 4.jpg
    4.jpg
    61,3 KB · Görüntüleme: 431
  • 5.jpg
    5.jpg
    14,4 KB · Görüntüleme: 380
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu kadar çok bağlantı olmasından kopmalar oluyor olabilir. Eğer imkanınız var ise bina girişinde ki kutudan sizin kablonuzu bulup direkt modeme bir kablo çekmeniz. Cat 6 bu işler uygun mudur? Bilemem kullanan tanıdıklarım var. Karar size ve bütçenize kalmış.

Bu kadar fazla ek yapmaya gerek yok. Sadece internet kullanıyorsan direkten gelen kabloyu cat6 kablo veya telefon kablosu alıp ekle direk modeme tak.

Evde sabit hat yani telefon kullanıyor musunuz?
Öncelikle paylaştığınız resimlerden 5 incisi apartmandan sizin eve giren kablo mu yani evin için de kablonun başlangıç noktası orası mı?

Bu kadar çok bağlantı olmasından kopmalar oluyor olabilir. Eğer imkanınız var ise bina girişinde ki kutudan sizin kablonuzu bulup direkt modeme bir kablo çekmeniz. Cat 6 bu işler uygun mudur? Bilemem kullanan tanıdıklarım var. Karar size ve bütçenize kalmış.
Bina dışı kablolar duvarın içinde ona ben bir şey yapamam.

Evde sabit hat yani telefon kullanıyor musunuz?
Öncelikle paylaştığınız resimlerden 5 incisi apartmandan sizin eve giren kablo mu yani evin için de kablonun başlangıç noktası orası mı?
Hayır telefon hattı kullanmıyoruz, evet binadan eve giren yer sonra salona sonra da modeme gidiyor.

Sanırım binaya giden yere kadar tüm kablolar aynı yani modemden çıkan dsl kablosu oluyor hepsi. Kablo uzun olmadığından farklı kablolar ile birleştirmiş olabiliriz ilk takıldığı zaman yani bana bir ucu basılı olan dsl kablosu lazım bu kabloların türü oluyormuş sanırım cat5 - 6 vs bunların hangisi iyidir link vs varsa atar mısınız 20 metre civarı

Hayır telefon hattı kullanmıyoruz, evet binadan eve giren yer sonra salona sonra da modeme gidiyor.

Sanırım binaya giden yere kadar tüm kablolar aynı yani modemden çıkan dsl kablosu oluyor hepsi. Kablo uzun olmadığından farklı kablolar ile birleştirmiş olabiliriz ilk takıldığı zaman yani bana bir ucu basılı olan dsl kablosu lazım bu kabloların türü oluyormuş sanırım cat5 - 6 vs bunların hangisi iyidir link vs varsa atar mısınız 20 metre civarı
O zaman bina dan gelen kabloyu tek parça ile birleştirip direkt modeme kadar uzatın. Ek kablo eklemesi yapmayın. Cat 6 kullanabilirsiniz.

O zaman bina dan gelen kabloyu tek parça ile birleştirip direkt modeme kadar uzatın. Ek kablo eklemesi yapmayın. Cat 6 kullanabilirsiniz.
Cat 6 dsl kablosu bulamadım uçları hepsinin rj45 hali dsl için rj11 lazım sanırım şunları bulabildim sizce hangisi?

20 METRE BİNA GİRİŞİ EV MODEMİ ARASI KÖKEN HAT ADSL VDSL KÖKEN KABLOSU HAZIR UÇLU HIZLI KARGO SAĞLAM Fiyatı ve Özellikleri - GittiGidiyor

20 Metre Adsl Modem Telefon Hat Kablo 20 Mt Rj 11 Hazır Uc Jak - n11.com

1,2,3,5,10,15,20,30,40,50 Metre Telefon Hat Kablosu Uçları Çakıl - n11.com

Telefon Kablosu 5 Metre 10 Mt 20mt 30mt 40 Mthazır Tak Kullan - n11.com

Kablonun sizin daireye girdiği ilk yerden bir ek yapıp, salona hiç sokmadan tek ve ilk yaptığınız dışında eksiz olacak şekilde direk modeme kablo götürün. Eğer RJ 11 yapabilme şansınız olsaydı dairenize giren ilk yerdeki kablonun ucuna RJ11 yapıp ek değilde Splitter kullanırdınız fakat çok da önemi değil.

CAT5 ya da CAT6 kablo kullanmanız şart değil sonuçta DSL hat taşıyacaksınız 2 damarlı telefon kablosu da işinizi görecektir fakat bunların bazılarının telleri o kadar dandik oluyor ki ip gibi yanabiliyorlar çakmak tutuğunuzda. CAT5 yada CAT6 da fiyat olarak çok fark yaratmıyorsa bunlardan birini tercih edip 8 damardan sadece 2 sini kullanarak ileride sorun olma durumunda diğer 6 damarı da kullanabilirsiniz.
Birçok ev kullanıcısı, yukarıda bahsettiğim dandik telefon kablolarıyla DSL hattını kullandığını düşünürsek aldığınız CAT 5 kablonun kalitesi büyük önem taşımayacaktır. Çevrenizde bir milyoncu diye tabir edilen mağazaların bazılarında bile CAT5 bulmanız muhtemel ihtiyacınız kadarını alarak kullanabilirsiniz. Bu söylediklerimiz tabi ki sizin söylediklerimizden anladığımız kadarı ile tariflerdir, hata olma ihtimali vardır.
Ne tür bir kablo alırsanız alın, modem tarafı için mutlaka RJ11 çakılı yada çaktırmanız gerektiğini unutmayın.

Son düzenleme:
Kablonun sizin daireye girdiği ilk yerden bir ek yapıp, salona hiç sokmadan tek ve ilk yaptığınız dışında eksiz olacak şekilde direk modeme kablo götürün. Eğer RJ 11 yapabilme şansınız olsaydı dairenize giren ilk yerdeki kablonun ucuna RJ11 yapıp ek değilde Splitter kullanırdınız fakat çok da önemi değil.

CAT5 ya da CAT6 kablo kullanmanız şart değil sonuçta DSL hat taşıyacaksınız 2 damarlı telefon kablosu da işinizi görecektir fakat bunların bazılarının telleri o kadar dandik oluyor ki ip gibi yanabiliyorlar çakmak tutuğunuzda. CAT5 yada CAT6 da fiyat olarak çok fark yaratmıyorsa bunlardan birini tercih edip 8 damardan sadece 2 sini kullanarak ileride sorun olma durumunda diğer 6 damarı da kullanabilirsiniz.
Birçok ev kullanıcısı, yukarıda bahsettiğim dandik telefon kablolarıyla DSL hattını kullandığını düşünürsek aldığınız CAT 5 kablonun kalitesi büyük önem taşımayacaktır. Çevrenizde bir milyoncu diye tabir edilen mağazaların bazılarında bile CAT5 bulmanız muhtemel ihtiyacınız kadarını alarak kullanabilirsiniz. Bu söylediklerimiz tabi ki sizin söylediklerimizden anladığımız kadarı ile tariflerdir, hata olma ihtimali vardır.
Ne tür bir kablo alırsanız alın, modem tarafı için mutlaka RJ11 çakılı yada çaktırmanız gerektiğini unutmayın.

Tek bulabildiğim cat5e kablo bu. Bunu mu alayım? Yarın elektrikciye bakacağım ama orda da bulamassam diye şimdiden hazırda bulunsun varsa sizin de kablo öneriniz atarsanız mutlu olurum 20 metre.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı