Modem Yüksek Ping Değeri Sorunu

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Screenshot_12.png

Kısacası özetle olay bu. Ara sıra modem pingi yükseliyor. Ben kablosuz ağ adaptörü kullanıyorum. Acaba USB girişleri etkiliyor olabilir mi? Normalde 1-3 ms arası. Ara sıra yükselme olduğunu fark ettim. Acaba sistemde bir işlem yaparken mi etkileniyor anlayamadım. Böyle ilginç değerler var. Dünyanın en uzak noktasında bile normal değer 1800 ms üstüne çıkmaz. Benimle modem arasında 5 metre bile yoktur. Full çekiyor ayrıca.
Bu konu hakkında yorumlarınızı bekliyorum.

Bölgedeki modemlerin kanalları ile çakışma olabilir. Arayüzden wireless kanalını değiştirin. İşe yaramaz ise farklı bir wireless ile bağlanan cihazdan aynı testi yapın. Sonucu paylaşın.

Bölgedeki modemlerin kanalları ile çakışma olabilir. Arayüzden wireless kanalını değiştirin. İşe yaramaz ise farklı bir wireless ile bağlanan cihazdan aynı testi yapın. Sonucu paylaşın.
1. kanaldaydı. Daha sonra taşıdım. 7. kanalda Wi-Fi ağımız. Ve ne ilginçtir ki neredeyse çoğu modem 7. kanalda. 13. kanal sakin diye oraya alayım dedim. Bu sefer kablosuz ağ adaptörü ile modem arasında bağlantı gitti. Yani bulamadı modemi. Sonra eski haline aldım düzeldi.
Madem 5 metre bile yok. Ethernet kablosu ile bağlanın. Çok daha sağlıklı olur.
Öyle kolay değil ki, bana göre pahalı kablo.

1. kanaldaydı. Daha sonra taşıdım. 7. kanalda Wi-Fi ağımız. Ve ne ilginçtir ki neredeyse çoğu modem 7. kanalda. 13. kanal sakin diye oraya alayım dedim. Bu sefer kablosuz ağ adaptörü ile modem arasında bağlantı gitti. Yani bulamadı modemi. Sonra eski haline aldım düzeldi.

Öyle kolay değil ki, bana göre pahalı kablo.
Kablo fiyatı , Wireless Adaptör fiyatı bence o kadarda pahalı değil.

Bide kargo ücreti var ._.
50 metresi 20 liraya olan kabloda var onu alabilirim.
Ayrıca neden adaptör alayım ki zaten kablosuzdan çektim bir daha niye alayım ._.
Bu konudan sonra bir kaç test yaptım. Özellikle sorunun olduğu zaman. Şimdi size incelemelerimde çıkan sonuçları paylaşacağım:
TEST SONUÇLARI:
Bu aşamada oyun esnasında modem ile aramızdaki pingi gözlemledik. Genelde max 3ms, ara sıra 5000ms'ye kadar çıktığı, bazen tamamen kesildiği gözlemlendi. Ve ping yükselirken "System" yani "ntoskrnl.exe" adlı işlemin CPU harcadığı görüldü. CPU harcarkende sistemi yavaşlattığı tespit edildi.

Diğer bir testte Minecraft üzerinde sunucuda hiç bir ping sorunu yokken, Discord sohbet uygulamasında birine mesaj attıktan sonra bir anda ping yükselmesi ve sistemin işlemci harcaması.

Daha önce indirme yaparken ping yükselmesi ve sistem işlemci harcaması sorununu yaşamıştım. Bu sorunu Flash Bellek takınca da yaşıyordum. Bu arada USB ağ adaptörü kullanıyorum.

Benim üzerimde durduğum olasılık donanımsal, ağ adaptörü ile alakalı. USB üzerinde güç tüketimi yapmakta ve sistem bu konuda önlem almakta. Flash bellek takınca da bazen "ntoskrnl.exe" işlemi CPU yiyor ve sistemi zorluyor. USB güç yönetimi veya USB kısmı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı