Modemden ankastreye kablo nasıl çekilir?

bhdrdegildr

Yoctopat
Daha fazla  
İnternetim sürekli koptuğu için 2 kez Türk Telekom servisini çağırdım. Bana sorunun bina tesisatında olduğunu, kutuya 83 Mbps internetin sağlıklı bir şekilde geldiğini, (benim tarifem 50 Mbps ama Max 25 alabiliyorum) modemden direkt kutuya kablo çekersem hem kopma sorunumun hem de düşük hız sorunumun düzeleceğini söylediler. Modemin olduğu yer ile kutu arası yaklaşık 50-55 metre (kutu binanın dışındaki bir duvarda) CAT 6 kablo alsam bağlantıları nasıl yapacağım? Çünkü şu an modeme giren kablo CAT 6 değil prizden gelen kablo. CAT 6 Kablo'nun iki ucunu soyup bir ucunu ankastredeki kendi portuma, diğer ucuna da RJ11 çakıp direkt modeme mi takacağım? Bunların renk ayarını nasıl yapacağım? Bir de hangi marka kablo almalıyım? Teşekkürler.

Prizden giden kablo RJ11 ise sorun yok. Ama yinede test amaçlı bir cihazda ankastrenin yanında denesen Çok iyi olur.

Bu arada modeme giden 2 pin mi yoksa düz CAT6 mı?

Çok pardon RJ45'i RJ11 zannettim :) örneğin. Modemde mavi beyaz kablo çak RJ11 ankastrede mavi beyaz kablo çak RJ11.

Bu gibi konularda kullanıcılar kablo çekmenin en basit çözüm olduğunu düşünüyor, maalesef ülkemizdeki işçilik kalitesi ve gelir dengesizliği yüzünden bu gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.
Mevcut tesisatın kontrol edilmesi, gerekirse linyelerdeki eklerin tazelenmese gerekmektedir. En kaliteli sinyali eksiz bir Tesisat'da alabilirsiniz. Mevcut tesisatın yani sıva altında çekilmesi en garanti yoldur. Dışarıdan çekilen hatlar zamanla eski sorunun tekrarını yaşatabilir.
Bina içi tesisatını tek başına çekmeniz pek mantılı olmaz, binaca yani komşularını ile bunu bir toplantı yaprak; karara bağlamanız, daha sağlıklı olacaktır.

Öncelikle merhaba, yer altı yağlı kablo metreye göre elektrikçiden tedarik edip alın yağlı kablo ömürlük kablodur, ankastreye ekip çağırıp bağlatabilir veya mavi beyaz ya da kırmızı siyah rengi bağlayın iki ayrı renktir mavi beyaz ana renk onu ankastreye bağlayın ev tarafını da aynı şekilde mavi beyaza bağlayın kullanın.

En iyi markalar hcs ve reçberdir. Fakat pahalıdır. anksatreden Cat6 kablosunda ki herhangi 2 rengi seçip, modeme gelen kabloyu da o seçtiğiniz 2 renk ile aynı yapmalisiniz daha sonrasinda ucuna rj11 caktıktan sonra modeme girecek. Diğer 6 renk, boşta duracak. Rj11'i çakamazsaniz elektrikçiye yaptırabilirsiniz.

Şöyle kullanıyorum normalde. Böyle kullanırken modeme giren jackta 2 pin var. Ama prizden gelen kabloda 4 pin var. Onu da direkt modeme takarak internet bağlantısı sağlayabiliyorum. Kafamı karıştıran da bu oldu zaten. Splitterli kabloda 2 pin, düz prizden gelende 4 pin var. İki türlü de bağlantı sağlanabiliyor.

Dosya Ekleri

• unnamed (2).jpg
    unnamed (2).jpg
    120,1 KB · Görüntüleme: 11
  • unnamed.jpg
    unnamed.jpg
    74,8 KB · Görüntüleme: 11
  • unnamed (1).jpg
    unnamed (1).jpg
    58,8 KB · Görüntüleme: 13
Şöyle kullanıyorum normalde. Böyle kullanırken modeme giren jackta 2 pin var. Ama prizden gelen kabloda 4 pin var. Onu da direkt modeme takarak internet bağlantısı sağlayabiliyorum. Kafamı karıştıran da bu oldu zaten. Splitterli kabloda 2 pin, düz prizden gelende 4 pin var. İki türlü de bağlantı sağlanabiliyor.

Nedeni oldukça basit. İkisi de aynı hattan geçiyor. Yani ortadaki iki tane kablodan geçip geri diğer 2 pinli dediğimiz kablodan geçiş yapıyor. Diğerleri boşta bağlı değil. Bu arada o 4 pinli dediğimiz kablolar çok dandik olur. Onu normal iki pinli dediğimiz RJ11 telefon kablosu ile değiştirmen bile yeterli olur. Bunu öğrenmek için de direkt siplitter kullanmadan ve siyah kabloyu kullanmadan bağlantı yapman lazım. Ama öncesi ve sonrası olarak modem arayüzünden hat değerlerini mutlaka çekmen lazım.

Düzeltme Siyah dediğimiz kablo DSL girişinde değilmiş. Yani onunla bir ilgisi yok. Onun devamı kablo ne kadar uzunlukta? Evde telefon hattı varmış ona bağlıymış. Onun da aslında etkisi oluyor. Direkt splitter çıkarıp takar mısın modeme? Ama öncesi ve sonrası olarak mutlaka resim atman lazım.

Son düzenleme:
Nedeni oldukça basit. İkisi de aynı hattan geçiyor. Yani ortadaki iki tane kablodan geçip geri diğer 2 pinli dediğimiz kablodan geçiş yapıyor. Diğerleri boşta bağlı değil. Bu arada o 4 pinli dediğimiz kablolar çok dandik olur. Onu normal iki pinli dediğimiz RJ11 telefon kablosu ile değiştirmen bile yeterli olur. Bunu öğrenmek için de direkt siplitter kullanmadan ve siyah kabloyu kullanmadan bağlantı yapman lazım. Ama öncesi ve sonrası olarak modem arayüzünden hat değerlerini mutlaka çekmen lazım.

Düzeltme Siyah dediğimiz kablo DSL girişinde değilmiş. Yani onunla bir ilgisi yok. Onun devamı kablo ne kadar uzunlukta? Evde telefon hattı varmış ona bağlıymış. Onun da aslında etkisi oluyor. Direkt splitter çıkarıp takar mısın modeme? Ama öncesi ve sonrası olarak mutlaka resim atman lazım.
Hocam şöyle, telefon kablosu splitter'a takılıyken telefon çaldığında internet gittiği için onu çıkararak kullandım uzunca bir süre. Hatta direkt splitter kullanmadım, direkt prizden gelen 4 pinli kabloyu modeme takarak kullandım. Kayda değer hiçbir değişiklik olmadı. Gelen teknik servis de baktı sorun modemde veya benim kullandığım kablolarda değil. Az önce tekrar denedim iki yolu da çok küçük farklar harici hiçbir fark yoktu. Ben şimdi cat6 kablo alırsam onu modeme direkt mi bağlayayım yoksa splitter'a mı takayım ? 2 pinli mi jack alayım yoksa 4 pinli mi ?

Hocam şöyle, telefon kablosu Splitter'a takılıyken telefon çaldığında internet gittiği için onu çıkararak kullandım uzunca bir süre. Hatta direkt splitter kullanmadım, direkt prizden gelen 4 pinli kabloyu modeme takarak kullandım. Kayda değer hiçbir değişiklik olmadı. Gelen teknik servis de baktı sorun modemde veya benim kullandığım kablolarda değil. Az önce tekrar denedim iki yolu da çok küçük farklar harici hiçbir fark yoktu. Ben şimdi CAT6 kablo alırsam onu modeme direkt mi bağlayayım yoksa Splitter'a mı takayım? 2 pinli mi jack alayım yoksa 4 pinli mi?

4 pinli olan telefon kabloları kaliteli değiller. Özellikle siyah modelleri. Aynısını yaşadım yaşanıyor da yarıya kadar fark ediyor. Hatta daha çok örnek 50Mbps ve üstü alabilecekken Max 30 görebiliyorsun. Bu kabloyu tam kontrol edilmesi lazım. Yani emin ol CAT6 alıp aşağıdan yukarıya çekip takmaktan daha kolay. Özellikle mesafe çoksa. Kısacası prizden gelen internet kablosunu direkt küçük iki pinli ek kablo yapıp güzel bir şekilde izole ettikten sonra dene. Hız artışı vs olacak mı? Tabii dediğim gibi uzunlukta bununla alakalı. Onun dışında diyelim olmadı denediğini demişsin çünkü servisin o zaman bina içi tesisat ile alakalı bir durum olduğu kesin oluyor. Bunun için de en sağlıklısı iç hattan tekrar çekmek. Ancak bu da kolay bir işlem olmadığı için kendin yapamazsın. Elektrikçi desen anca bütün bina ile yapılması lazım ki ucuza gelsin. Kiracıysan zaten sıkıntı. Onun dışında dışarıdan çekeceksen bu sefer mesafe azalıyor mantık olarak ama CAT6 aldıktan sonra mutlaka kablo kanalı alman gerekli. Her ne kadar CAT kabloları dayanaklı olsa da yağmurda kışta pek güvenmemek lazım. Bu işlemi de güzelce kutudaki pinlere çakman lazım. Tabii öncesinde daire numarası yazıyor oradan bağlantıyı söktükten sonra ortada yer alan kablolar ile bağlantı yapman lazım. Çünkü çıkışta da bu sefer aynı yerden gelmesi gerekiyor. Sonra bu kabloyu direkt RJ11 takamayacağın için dönüştürücü önerebilirim. Yani direkt çakmak daha sağlıklı oluyor. Onun içinde elinde jak pensesi olması lazım. Direkt o splitter sonrası bağlanan iki kablolu olan yani pinliyi de ek yapıp kullanabilirsin. O şekilde bile ciddi fark eder. O ek biraz kayıp yaşatıyor tabii. Ama direkt masraf veya zaman kaybı olmaması için yapılabilir. Önemli olan panodaki bağlantı yani renk ile çıkışta ki renkleri doğru bağlaman. Çıkıştaki bağlantının bir önemi yok. Rastgale takabilirsin modem RJ11 kablosuna. Önemli olan dediğim gibi kutuda yeşil beyaz kullandın çıkışta da yeşil beyaz ile bağlantı yapman yeterli.

Geri
Yukarı