Modemden kaynaklı çok yüksek ping çıkıyor

SukruAli

Yoctopat
Daha fazla  
Şu anki modemim redline WR1220 router. Ping sorunum hep vardı internet sağlayıcı şirketimi değiştirdim daha pahalı tarifeler daha yüksek upload ve download hızları satın aldım ama bir türlü oyunlardaki ping sorununu çözemedim ben de en son modemden herhalde diye düşünmeye başladım sizin bu sorunu düzeltmek için bir fikriniz var mı?

Ping sadece modem veya internet sağlayıcısı nedeniyle değil bu süreçteki tüm kısımlardan dolayı olabilir. Öncelikle en azından kaliteli bir CAT6 kablo, mümkünse hatta Cat6a veya Cat7 kullanılmalı. Modemin kendisi modeli eskidiği ve çok uzun süredir kullanıldığı için artık yetersiz geliyor olabilir. Güncel ve kaliteli bir modem elbet Ping'i iyileştirecektir. Sonrasında modeme gelen telefon kablonunuz önemli. Ethernet kabloları asla profesyonel cihazlar harici bir yerinden kesilip elle uzatma ekleme vs. şeyler yapılmadan kullanılmalı. Genelde Ethernet kabloları parazitlere ve dalgalanmalara karşı korunaklı yalıtım malzemeleriyle üretilir. Telefon kablolarının ekleme yapılan yerleri de eğer elektrik bandı gibi şeylerle tutturulmuşsa gevşeme, gergin kablolar nedeniyle yamanın zayıflaması gibi durumlar oluşturur. Bu da sinyal kalitesini azaltacaktır. Tüm bu konularda gerekli önlemleri almanıza rağmen Ping halen kötü durumdaysa internet hizmet sağlayıcınız ile çözülmesi gereken bir durum olduğunu düşünüyorum. Gerekirse internet ve telefon kutularının kontrollerinin güzelce yapılması için sürecin takibini yakından yapın.

Kablo ile bağlanma şansım yok maalesef.
O zaman bilgisayarın ile modeminin arasına giren her şey internetini etkiler. Modemin hemen dibindeyken bile bu sorunu yaşıyorsan cep telefonu gibi y oğun sinyal yayan cihazları biraz uzakta tut. Mümkünse modem ile iblgisayar arasında hiç bir ek şey olması sinyali engelleyecek. Bu kesin Ping'i engelleyecek diyemem ama daha sağlıklı bir bağlantı kurarsın. Eğer modemle aranda duvar kapı vs. varsa zaten ne kadar uğraşsan da araya güçlendirici koymadan çok iyi bir sonuç alamazsın.

Modem ayarlarından kanal taraması yapın en az kullanılan kanalı seçecektir. Veya telefonunuza wi-fi tarama uygulaması yükleyerek kanal kontrolü yapıp manuel olarak değiştirebilirsiniz. Durumunuzda en çok katkıyı kanal değiştirmek sağlar. Modeminiz destekliyorsa diğer cihazların internet kullanımını kısıtlayabilirsiniz.

Geri
Yukarı