Modeme belli aralıklarda reset atmak zararlı mıdır?

dr1.6

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci/ Müzisyen
Herkese merhaba sorum biraz uzun ve karmaşık 😅 internetimde bugüne kadar hiç yaşamadığım bir sorun yaşıyorum. Olay şu, 50 Mbps hız alıyorum o konuda çok iyi fakat hiçbir şey yokken gün içerisinde 15-20 defa internet bağlantısı kopuyor. Defalarca kez müşteri hizmetleri ile konuştum fakat ne yaparsak yapalım sorun çözülmüyor. Ben de tam hatırlamıyorum ama takribi 2 hafta önce falan modeme arkasındaki küçük delikten kürdan ile reset attım ve sorunum çözüldü. Bugün yeniden aynı sorun çıkınca yeniden reset attım ve şu an yine interneti kullanabiliyorum. Sorum şu modeme 2-3 haftada bir reset atsam herhangi bir zararı olur mu? Bir de bu işlerden anlayan arkadaşlar, modeme reset atınca nasıl sorun çözülüyor sizce internete LAN kablosu ile bağlanıyorum PC kaynaklı bir sorun falan mı var acaba? (virüs vs.)

Son düzenleyen: Moderatör:
Modeme reset atmak sorun teşkil etmez istersen her gün at.
İnternet koptuğu zaman modemin üzerindeki ışıkları kontrol edin sönüyorlar mı?
Siz kablolu bağlanıyorsunuz kablosuz bir cihaz ile bağlantı koptuğunda test edin sorunun neden olduğu bu şekilde tahmin edilebilir.

Belirli aralıklarla reset atmakta sıkıntı olmaz.

PC kaynaklı bir sorun mu diye merak ediyorsanız evdeki farklı bir cihazda kopuntu var mı diye bakın.
Modeme reset atmak sorun teşkil etmez istersen her gün at.
İnternet koptuğu zaman modemin üzerindeki ışıkları kontrol edin sönüyorlar mı?
Siz kablolu bağlanıyorsunuz kablosuz bir cihaz ile bağlantı koptuğunda test edin sorunun neden olduğu bu şekilde tahmin edilebilir.
İnternet koptuğunda önce dsl ve internet ışığı tamamen sönüyor. Ardından dls yeşil yanıyor internet kırmızı belli bir süre sonra da internet yeşile dönüyor. Ben doğru yazamamışım sanırım söylemek istediği şey interneti koparan şey PC olabilir mi? virüs konusunda biraz takıntılı birisiyim de 😅 internet gittiğinde tüm cihazlarda da gidiyor.

Modemi daha açık bir yere koy yani TV'nin arkası gibi bir yerdeyse normaldir.
Pc ile ilgili olabilir başka bir cihazda test edebilir misin?

İnternet koptuğunda önce DSL ve internet ışığı tamamen sönüyor. Ardından dls yeşil yanıyor internet kırmızı belli bir süre sonra da internet yeşile dönüyor. Ben doğru yazamamışım sanırım söylemek istediği şey interneti koparan şey PC olabilir mi? Virüs konusunda biraz takıntılı birisiyim de 😅 internet gittiğinde tüm cihazlarda da gidiyor.

Eğer modemdeki ışıklar gidiyorsa ya ISS'ya modem ya da bina içindeki tesisat kaynaklı sorununuz bilgisayar ya da virüs kaynaklı değil.

Modemi daha açık bir yere koy yani TV'nin arkası gibi bir yerdeyse normaldir.
Pc ile ilgili olabilir başka bir cihazda test edebilir misin?
Oturduğum ev 2 katlı modem eskiden alt kattaydı üst kata taşıdım ve monitörün arkasında bu bir etki yaratır mı sence? PC ile ilgili olbilir de ne dediğini anlayamadım knk internet gittiğinde hiçbir cihaz bağlanmıyor.
Eğer modemdeki ışıklar gidiyorsa ya ISS'ya modem ya da bina içindeki tesisat kaynaklı sorununuz bilgisayar ya da virüs kaynaklı değil.
ISS nedir kanka? 😅 Ben de tesisat ya da altyapı kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Oturduğum bina eski bir bina ve bulunduğum semtte altyapı bakımından eski sayılır. 50 mbps hız fazla gelmiş olabilir belki. Müşteri hizmetlerine bu durumu da anlattım hiçbirinin dünyadan haberi yok. Ben kendim modem ara yüzünden internet hızına bir limit ya da sabitleme koyabilir miyim? Hızı 20-30 arası falan yapsam benim için yeterli olur.

Oturduğum ev 2 katlı modem eskiden alt kattaydı üst kata taşıdım ve monitörün arkasında bu bir etki yaratır mı sence? PC ile ilgili olbilir de ne dediğini anlayamadım kanka internet gittiğinde hiçbir cihaz bağlanmıyor.

ISS nedir kanka? 😅 ben de tesisat ya da altyapı kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Oturduğum bina eski bir bina ve bulunduğum semtte altyapı bakımından eski sayılır. 50 Mbps hız fazla gelmiş olabilir belki. Müşteri hizmetlerine bu durumu da anlattım hiçbirinin dünyadan haberi yok. Ben kendim modem ara yüzünden internet hızına bir limit ya da sabitleme koyabilir miyim? Hızı 20-30 arası falan yapsam benim için yeterli olur.

ISS internet hizmeti aldığın firma.

Modemin arayüzündeki hat değerlerini buraya atar mısın?
TV'nin arkasına koyman bir şey değiştirmez.

İnternet koptuğunda önce dsl ve internet ışığı tamamen sönüyor. Ardından dls yeşil yanıyor internet kırmızı belli bir süre sonra da internet yeşile dönüyor. Ben doğru yazamamışım sanırım söylemek istediği şey interneti koparan şey PC olabilir mi? virüs konusunda biraz takıntılı birisiyim de 😅 internet gittiğinde tüm cihazlarda da gidiyor.
PC'nin tüm interneti kopartması biraz zor.

Zaten modemin ışığı gidiyor.

ISS internet hizmeti aldığın firma.

Modemin arayüzündeki hat değerlerini buraya atar mısın?
TV'nin arkasına koyman bir şey değiştirmez.
şuan sinyal gürültü oranı çok düşük mesela bu kadar düşük olmaması gerekiyor. Bazen 50 mbps hızdayken o oran 17 falan oluyor.

Dosya Ekleri

• asdfgf.png
    asdfgf.png
    28,4 KB · Görüntüleme: 74

Yeni konular

Geri
Yukarı