Modeme Ethernet'ten Yabancılar Bağlı Görünüyor

Ayas.

Kilopat
Makaleler
1
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhaba. Modem arayüzünden baktığımda ethernet bağlantısında 2 tanımadığım cihaz görünüyor. Biri zaten bilgisayarım ama diğer ikisini bilmiyorum ve böyle bir cihaz da bağlı değil. Nasıl atabilirim ağdan?

Dosya Ekleri

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    137,8 KB · Görüntüleme: 277
Kendi cihazlarınızın MAC adreslerini izin verilenlere eklerseniz daha sağlıklı olur.
Şifrenizi değiştirmenizide öneririm.

Yalnız aklıma takılan nokta Wi-Fi değilde LAN'dan bağlı gözükmeleri. Hacklenmiş olma ihtimali var mı?

Modemi sıfırla ve tekrar kurulumu yap.
Sonra MAC filtresi ile sadece senin kullandığın cihazlara izin ver.

Ağ kırıcı programlar ile giriyorlar benim başıma geldi.
Kıran kişinin MAC adresini ve IP adresini engelleme yapabilirsin. Ancak bunları değiştirip tekrar kırıyorlar.

Ağına girenlere engel olmanın tek çözümü ise modeme sadece senin kullandığın cihazların MAC adreslerini girip erişim izni vermek.

Bu kişi veya kişilerin bulunmasını istiyorsan eğer savcılığa giderek bilişim suçları altında şikayet açıyorsun. Şikayet ederken o anki girenlerin MAC adreslerini görsel ekran görüntüsü olarak veriyorsun.
Ancak bu kişiler belli aralıklarla adreslerini değiştiriyorlar. Bu sebeple bulunmaları uzun sürüyor.

Bak şimdi modemden lan kablo bir bilgisayara bağlı ise lan ışığı yanar modem üzerinde.
Bir kişi senin iznin olmadan modeme lan kablo takamaz sonuçta evine girmesi lazım.
Ağına izinsiz giriş yapan kişiler wifi üzerinden bağlanır.

Modeme lan kablo ile TV bağlıysa yine arayüzde görünür.
Kablolu veya kablosuz modeme bağladığın cihazlar yine görünür.

Tekrar söylüyorum. MAC filtresi bölümünde sadece senin kullandığın ve kullanmasını istediğin cihazların MAC adreslerine erişim izni ver.
Bu işlemden sonra kimse giremez modeme MAC adresi eklenmediği sürece.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı