Modeme önceden bağlanan IP adresleri görülebilir mi?

Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Rayzen 5
Meslek
Market Personeli
Modeme bağlanan IP adreslerini anlık olarak görebiliyoruz. Peki daha önce modeme bağlanan IP adreslerini görmek mümkün mü?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yabancı veya bilindik cihaz ayrımı yapmak için soruyorsanız IP adresi öğrenmek işe yaramaz. Çünkü cihazlar için IP rezervasyonu yapılmadığı sürece router tarafından 192.168.x.x şeklinde rastgele IP adresleri atanır. Belli bir süre sonunda zaman aşımı ile(veya router yeniden başlatıldığında) bu IP adresleri yeniden atanır. Bunu öncelikle belirtmek istedim. Size lazım olan şey MAC adresleridir. Ağ bağlantısı kurabilen her cihaz için ayrı ayrı vardır. Örneğin; 00-AB-CD-12-34-56. Bu adresler değişmez.

MAC adreslerini hemen her router üzerinde anlık görebilirsiniz. Geçmişte bağlanan cihazları her routerda göremeyiz. En azından benim kullandığım modem/router cihazlarda yok. Ancak cihanız günlük tutma gibi bir özelliği varsa bağlanan cihazların kaydını tutmuş olabilir. Cihazın özelliklerini araştırmak lazım.

Yabancı veya bilindik cihaz ayrımı yapmak için soruyorsanız IP adresi öğrenmek işe yaramaz. Çünkü cihazlar için IP rezervasyonu yapılmadığı sürece router tarafından 192.168.x.x şeklinde rastgele IP adresleri atanır. Belli bir süre sonunda zaman aşımı ile(veya router yeniden başlatıldığında) bu IP adresleri yeniden atanır. Bunu öncelikle belirtmek istedim. Size lazım olan şey MAC adresleridir. Ağ bağlantısı kurabilen her cihaz için ayrı ayrı vardır. Örneğin; 00-AB-CD-12-34-56.

MAC adreslerini hemen her router üzerinde anlık görebilirsiniz. Geçmişte bağlanan cihazları her cihazda göremeyiz. En azından benim kullandığım modem/router cihazlarda yok. Ancak cihanız günlük tutma gibi bir özelliği varsa bağlanan cihazların kaydını tutmuş olabilir. Cihazın özelliklerini araştırmak lazım.
Şöyle birisi bizim internet sağlayıcımız türktelekomu aramış ve internet ayarlarımızı bozmuş bunu öğrenmek istedim. Bunu öğrenmek mümkün mü?

Geri
Yukarı